One free shave

בוקר טוב לך איילת שקד. כשהלכתי לישון אתמול עוד קיוותי שאקום ומישהו יאמר שהכל התפוצץ, והממשלה הרעה הזו לא קמה, וחזון העיוועים שלך כשרת משפטים לא התגשם, אבל את יודעת, לא הייתה לאף אחד מכם אופציה אחרת.

מילה אישית – נפגשנו פעם, באולפן טלוויזיה לפני הבחירות הקודמות. הייתה שם עוד מתמודדת שהתראיינה. אני התראיינתי על משהו שקשור בעבודה שלי. לא החלפנו מילה. ישבתי והצצתי בך. הזכרת לי קצת את הבת שלי בזה שכשלא התאפרת או דיברת למצלמה היית שאובה לתוך הפלאפון. זה משהו מאוד צעיר. כמעט חינני אפילו. המתמודדת השנייה הייתה בערך בגילי, מבוגרת ממך בעשור וחצי. מורה. היא דיברה יפה על חינוך, ועל מה שצריך לעשות. אותי היא שכנעה. אבל ידעתי שהיא, שנראתה לי מאוד ראויה, לא תיבחר, ואת כן. בשעות האחרונות מתרוצצות כל מיני אמירות מיזוגניות כלפייך בפייסבוקים ובדברים. בקטע של מה שעושים לכל אישה צעירה ונאה שמתקבלת לתפקיד גבוה. זה מגעיל. אני באמת רוצה לתת לך צ'אנס. יש סיפור על קריקטוריסט מפורסם בוושינגטון פוסט שהיה תמיד מצייר את ניקסון לא מגולח. כשניקסון נבחר לתפקיד הוא צייר אותו מגולח למשעי עם הכותרת 'One free shve". הנה הצ'אנס שלך. קחי אותו. הנה הגילוח האחד בחינם.

הרבה נזק מהסוג שאת נורא רוצה לגרום – חוקי לאום וחוקי עקיפת בג"צ והחלשת בג"צ – לא תוכלי. בקואליציה של 61 הכי רחוק שתוכלי להגיע זה עד כמה שייתן לך הח"כ הכי ליברל בליכוד (נאמר בני בגין) או הח"כ הכי ליברל ב'כולנו'. וזה לא מאוד רחוק. נכון, ליוזמות חקיקה מטורפות תמיד יש גיבוי של שישה אנשי ליברמן, אבל כמו שראינו אי אפשר לבנות על זה, וגם לא יתנו לך לפוצץ על זה את הקואליציה.

אז מה נשאר? נשאר משרד מאוד טכני. את מהנדסת חשמל, נכון? תארי לך שמשפטן היה מגיע לפירמה גדולה מאוד של הנדסת חשמל וצריך להזיז פרוייקט. זה דורש יכולת ניהול אבל גם הבנה. לא רק הפרקליטות על כל מחלקותיה, אגפיה, וסניפיה אלא גם את האפוטרופוס הכללי, רשות התאגידים, לשכת רישום המקרקעין, רשם הפטנטים, הסניגוריה הציבורית, הרשות לאיסור הלבנת הון (מה את אומרת, גברת שקד, על מה שהם עשו אתמול לבנק הבינלאומי הראשון), המחלקה לרישוי נוטריונים, מח"ש, נציבות זכויות לאנשים עם מוגבלויות, וזו רק התחלה. נכון, שמי שמבקשת את תיק המשפטים מלא מלא לא בדיוק חושבת על לשכת רשם המקרקעין בחיפה או מתי פתוח הסניף של רשם התאגידים בנצרת, אבל זה בדיוק מה שמשפיע על האזרח. שם הוא נפגש עם המערכת. לקונה דירה בעפולה פחות איכפת – ביום יום – מי ימונה לבית המשפט העליון. נורא איכפת לו שהטאבו סגור כבר שבועיים בגלל שידרוג של מערכת המחשבים, ואם עורך הדין שלו הספיק לרשום את הערת האזהרה לפני הסגירה. דרך אגב, אם זה אני אז הספקתי, כי זה מה שאני עושה. יש לך מערכת ענקית שאת לא מכירה, ובכל פינה שתגעי תמצאי משהו שנורא משנה את החיים של מישהו, לא בקטע אידיאולוגי, בקטע מאוד ארצי ומאוד מעשי.

ותדעי לך שהמערכת שלך תקועה, מיושנת, וצריכה מישהו חזק ואמביציוזי שיזיז אותה. אתמול נפגשתי עם לקוח שיש לו תביעה נהדרת, שאמר שהוא לא רוצה להגיש אותה כדי 'לא להתקע שנים בבתי המשפט'. לא יכולתי להגיד לו שהוא ממש טועה, כי מה שהוא רוצה לעשות דורש הגשת תביעה שתדון במשך שנים בבית המשפט. תיקים תקועים, שופטים עמוסים (כן, איילת. גם שופטי שלום, גם שופטים מחוזיים. העולם המשפטי לא מתחיל ונגמר בעליון, עד כמה שזה יפתיע אותך.) מערכת שהאזרח מאוד רוצה להאמין בה, אבל לא יכול. מה את מתכוונת לעשות בהקשר הזה, חשבת?

על האתגר הכי גדול שלך לא שמעת ואת לא מכירה. משרד המשפטים מכין לנו מהפיכה של ממש בשנים האחרונות. תקנות סדר הדין האזרחי, מ-1984, שהן גלגול שני של תקנות מ-1963 שמבוססות על חקיקה עות'מאנית. אלו תקנות ישנות ומסובכות, שהתפקיד העיקרי שלהן זה לסבך את החיים, ולעשות רע למתמחים שלומדים לבחינות הלשכה. אלו למשל צריכים להבדיל בין סדר דין רגיל, סדר דין מהיר, סדר דין מקוצר, סדר דין מנהלי, סדר דין פלת"ד וסדר דין בתביעה לפינוי מושכר. יש כ-500 תקנות כאלו ויחד עם תקנות משנה אולי קרוב לאלף. משרד המשפטים העלה הצעה לאיחוד סדרי הדין והפשטתם ויצירת 170 תקנות. זו יכולה להיות מהפכה שתשפיע לדורות. ודורשת החלטה מושכלת ואמיצה בהמון שאלות, ומישהי עם הרבה כוח שתקדם. צריך גם ראיית עולם משפטית. למשל – האם הליך צריך להתחיל במשא ומתן בין הצדדים, ורק לאחר ארבעה חודשים שבהם באו הצדדים במגעים ניתן יהיה להגיש תביעה? זה נראה לך טוב? רע? זה מקטין את העומס מבתי המשפט? אולי מגדיל אותו? אולי זה מונע מאנשים לקבל סעדים המגיעים להם בזמן? אולי זה נותן יתרון לאנשים עשירים וחזקים על גבי עניים וחלשים? אולי להיפך? ואולי מה שטוב לעשירים זה טוב?

תרשי לי לנחש שהכישורים שלך בעניין המסויים הזה הם כמו הכישורים שלי לראות איפה בדיוק נדפק המעגל המודפס ולמה הוא לא עושה את מה שהוא צריך לעשות. בשבילי זה חלק כזה מפלסטיק עם שפריצים כאלה ממתכת שמושפרצים עליו.

אבל את כבר כאן. מהנדסת חשמל בראש מערכת המשפט. קורה. מה את יכולה לעשות?

עזבי פוליטיקה. יש בדיוק במנגנון שאת מופקדת עליו נקודה כואבת. אתמול עצרו את פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר. זה שבר גדול ורעידת אדמה. עכשיו הזמן ללכת לשם ולהגיד – אני איתכם. אני מגבה אתכם. אני יודעת את העבודה הגדולה והחשובה שאתם עושים. אדם הוא חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו, אבל גם אם היא אשמה, תפוח רקוב אחד לא אומר כלום על המערכת בכללותה. אתם אנשים טובים שעושים עבודה נהדרת שאי אפשר בלעדיה. אתם הלוחמים שלנו בחזית נגד הפשע. נגד הפשיעה החמורה, היורים ברחובות, האנסים, הרוצחים, הפשע המאורגן. אני יודעת כמה זה קשה וכמה זה מסוכן, ואני מגבה אתכם עד הסוף. ודרך אגב – למה אתם שובתים כבר שלושה חודשים? מה בדיוק הדרישות של האירגון? טוב שבאתי. בואו נשב ונקשיב. נדבר בצורה הגיונית. עכשיו יש לכם עם מי לדבר.

זה יקרה? זה יכול לקרות.

זה הגילוח החופשי האחד שלך. קחי אותו.

ודרך אגב, עכשיו זה זמן טוב להתנצל בפני משפחת פוגל על את יודעת מה. את כבר ילדה גדולה. הבנת שטעית.

ואם את רוצה לדבר על המילט יש לי כמה רעיונות נהדרים. נכון הבית היהודי וכל זה, אבל אחרי שאתן לך את הפרזנטציה של ארבעים דקות שנתתי בסמינר הדוקטורנטים גם את תשתכנעי. מה זה מילט? רגע, את שרת המשפטים? זה מונח משפטי. תפתחי ספר. יש לך הרבה קריאה. עוד רמז דק – הספרים האלה מאוד משעממים. המקצוע המשפטי הוא לא גליק גדול. אולי היה בכל אופן נחמד לקבל הצעה חלופית? מאוחר מדי.

אתן לך ממתק. משהו שאני אוהב. ואן מוריסון, ארלי אין דה מורנינ'. לא קשור לשום דבר שכתבתי כאן עלייך, אבל אני רוצה להיות נחמד אלייך ולתת לך מוזיקה טובה שתנעים את יומך הראשון כשרת המשפטים המיועדת. סבבה? נראה לי שניפגש כאן הרבה, אבל אז זה כבר יהיה פחות נחמד, אני חושש. והלוואי שאתבדה.

14 מחשבות על “One free shave

 1. אני לא מבינה כלום בתחום האמור, אבל מה שכתבת נשמע משכנע. כיף לקרוא אותך כשאתה משחק במגרש שלך (וכוונתי עכשיו למקצוע, לא לוורדפרס). האמת שכשהודיעו שהיא תהיה שרת המשפטים חשבתי מיד עליך, כי במעורפל נדמה לי שאני זוכרת שכבר כתבת פעם על כמה שהיא לא מבינה בתחום הזה.

  במשך כמה שבועות חשבתי שאהיה שמחה מאוד כשליברמן לא יהיה שר חוץ. אבל עכשיו, עם שר החינוך ושרת המשפטים שקיבלנו במתנה, קשה מאוד לשמוח.

  אהבתי

 2. היי עדה. לך אני יכול לגלות בסוד שהפוסט הזה הוא קצת מיחזור של אותו פוסט… ואם את כבר כאן, ודיברנו על וורדפרס – מצוקה גדולה. איזה ערכת עיצוב מאפשרת לי להציג תגובות גם בעמוד הראשי? על איזו את ממליצה?

  אהבתי

  • תשמע, יש 350 ערכות, כל אחת מהן עם השטיקים והטריקים שלה. כשאתה נכנס לדף הערכות (דרך דף הניהול > עיצוב), בכל ערכה שנתונה שם אתה יכול לבקש "תצוגה מקדימה". התצוגה תראה לך איך הבלוג האישי שלך נראה עם הערכה הזאת – ולא רק איך הוא נראה במחשב, אלא גם במובייל, שזה מאוד חשוב היום. אתה יכול להקליק בתצוגה הזאת על קישורים ולבדוק הכול, וגם לראות איך מגיעים לתגובות בכל סוג עיצוב.

   אני התחלתי עם ערכת Twenty ten . היא נוחה וידידותית, ודומה מאוד לעיצוב של ישראבלוג (גם מבחינת התגובות שהזכרת), מה שמקל על גולשים משם. אחר כך התברר לי שהיא לא ידידותית למובייל, אז החלפתי אותה באחותה הצעירה, Twenty eleven. יש לה את כל היתרונות של הקודמת, אבל בלי החסרונות. יכול להיות שזה מה שיתאים לך.

   אני בטוחה שיש עוד עשרות עיצובים אחרים שיכולים להתאים מן הבחינה הזאת. צריך פשוט להיכנס לדף העיצוב שם ולשחק עם התצוגות המקדימות. אם כי זה גוזל הרבה זמן, וגם שואב מאוד 🙂

   אהבתי

 3. נוראי בעיני
  קיבלנו ממשלה צרה
  שרובה דתיים וחרדים שציונות היא מהם והלאה
  מפלגות סקטוריאליות שדואגות רק לבוחרים שלהן שהם אפילו לא 50% מהאוכלוסיה
  זה יותר גרוע מהממשלה הקורדמת
  הרבה יותר גרוע
  וזה עצוב לי לראות את זה מהצד ולדעת שאי אפשר לעשות כלום
  חוץ מללכת לבחירות חדשות, מה שנראה לי לא יקרה כרגע אלא אם כן מישהו יעלה הצעת אי אמון בממשלה ההזוייה הזאת עוד לפני שהיא התחילה לעבוד על משהו (עכשיו מושב הקיץ של הכנסת, שינצלו אותו להרבה עבודה פרלמנטרית)

  אהבתי

  • בחירות חדשות זה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות. צריך להבין שזה מה שבחר הבוחר, וצריך לאפשר לזה לעבוד. לתת להם את התגלחת אחת חינם, את הצ'אנס, תוך קיום אופוזיציה אחראית שתשמש כאלטרנטיבה שלטונית למקרה שהצפוי אכן יקרה והדרך תיכשל, ותשמור שהמדינה לא תיהרס לגמרי בדרך.

   אהבתי

   • ברור לי שעוד בחירות זה לא הפתרון
    בכלל אם אני זוכרת נכון, יותר מדיי בחירות זה פוגע במשילות וביציבות השלטונית
    ונראה לי שבשנים האחרונות בחירות כל שנתיים דיי הפכו להיות סוג של סטנדרט
    פשוט כל המפלגות של הדתיים וחרדים, וזה שהם שולחים ידיים לכספי הציבור ומחלקים אותם בצורה כל כך לא הוגנת, זה משגע אותי!

    וזה לא מה שבחר הבוחר, זו קואליציה עם 61 ח"כים
    זה ממש לא רוב שלטוני

    אני חושבת שהממשלה הכי קצרה הייתה של אהוד ברק
    וכמה נזק הוא הספיק לעשות ב9 חודשים…

    אהבתי

   • אגב, בהשראתך, בפוסט האחרון שלי הוספתי ממתק
    לא יודעת אם תבוא לבקר או שתאהב את השיר ששמתי
    זה פשוט התאים לי לאווירת הנכאים שיש בישרא

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s