Tiocfaidh ár lá

האמרה המופיעה בכותרת היא פתגם אירי בשפה הגאלית. המשמעות היא 'עוד יגיע יומנו'. (מבטאים את זה צ'אקי אר לה) בדרך כלל זו הייתה סיסמה ששימשה את הקתולים במאבק לאיחוד האי. היום, כאשר אירלנד העצמאית קיבלה במשאל עם תיקון לחוקה המאפשר נישואי להט"ב, אני אומר – צ'אקי אר לה! עוד יגיע יומנו.

או שמא?

פעמים רבות כתבתי בבלוג הזה כי שיטת המילט, המפרידה את תושבי ישראל בסגרגציה אתנית המוסווית כחלוקה לעדות דתיות, תכשיל גם מהלך לנישואי להט"ב. הדעת נותנת שהסדר כזה יהיה מחוץ לגבולות העדה הדתית. שכן אם רוצה זוג לעשות את אותו הדבר שבשלו תולים בכיכר המרכזית בטהרן, או מוציאים אל מחוץ לגדר ב'בית היהודי', מה עניין לבית דין דתי לענות בו כאן? הייתכן שזוג להט"ב מוסלמים יתגרשו זה מזה בכך שיאמרו זה לזה 'טלאק! טלאק! טלאק!', וכיצד זה יידון בית דין רבני בנישואי גאים, כאשר הנישואים עצמם הם אקט קנייני בו קונה הגבר את האישה? בשלוש דרכים אישה נקנית. בקניין, בסודר ובביאה. איך נקנה גבר? נישואי להט"ב הם מחוץ להגיון המילטי.

אם כך, כאשר תתבסס ברית הזוגיות בדיני ארצנו, אם אני, אבו אלמוג היהודי הכשר, אתאהב עד כלות בג'מיל, תקבל זוגיותנו את הכרת המדינה. אך אם אמאס בו, ואתאהב באחותו ג'מילה (היו דברים מעולם! תפתחו כל ערוץ טלנובלות) כי אז המדינה תמנע את זוגיותנו ולא תכיר בה. אף מערכת חוקית לא תוכל לסבול סתירה פנימית כזו. הכרה בנישואי גאים תנפץ את המילט.

או שמא?

זה בדיוק מה שקורה באירלנד. מדינה בה הנישואים ההטרוסקסואליים הם מסגרת פטריארכלית צרה ומלחיצה, בו עצם מוסד הגירושים התקבל אך במשאל עם ב-1995, וזאת במגבלות רבות מאוד.

הטיעון הלהט"בי הבסיסי היה – אני רוצה להצטרף למסגרת המלחיצה הזו. לא לשבור אותה, לא לנפץ אותה, לא ליצור מסגרת חופשית לכולם. אתם, ההטרוסקסואלים, עסוקים בלהכניס אחד את השני למסגרות מעיקות שאי אפשר לצאת מהן? גם אני רוצה. הווידאו קליפ הבא מציג גירסה נהדרת של הטיעון הזה. בחור לבוש בחליפה מסורתית דופק על דלתות הבתים, ומבקש מכל מי שפותח לו את הדלת את 'ידה של שינייד'. בסוף (תראו את הקליפ, דקה וחצי, אבל נורא מגניבה עם מוזיקת רקע של אם אני לא טועה השינייד האחת והיחידה) – 'תארו לכם שאם הייתם רוצים להינשא הייתם צריכים לבקש רשות מארבעה מיליון איש'. הסבטקסט הוא ברור – אם אתם, ההטרוסקסואלים פועלים לפי הדגם האולטרא שמרני של לבקש את ידה של הכלה כשאתם לבושים בחליפה – גם לנו מגיע. וזה בדיוק מה שהם קיבלו.

אז מה יכול לקרות? יכולים לקרות שני דברים. או שההומואים יקחו בדרכם העליזה את מוסד הנישואים באירלנד ויגררו אותו כשהוא בועט ומצווח אל המאה ה-21, ויביאו ליצירת מוסד נישואים חופשי וראוי לתושבי אירלנד כולה, להט"בים וסטרייטים, או שהנישואים הלהט"ביים יישארו מעין מסגרת חופשית למיעוט מצומצם, עם כללים מיוחדים, ולמעשה מעין מובלעת המפלה לטובה את הלהט"בים לעומת ההטרוסקסואלים. חידוש מרענן. אני אופטימי, אחרי המראות הנהדרים של משאל העם אתמול, שנראה אל מול עינינו את התממשות האפשרות הראשונה.

זה יכול לעבוד בארץ? אסיים בדוגמה. ב-2011 הייתה כאן 'מחאת אוהלים'. גם בספרד היה גל של מחאה. מה שקרה בספרד זה שהמחאה הזו הולידה תנועת המונים שמאלית בשם 'פודמוס' שסחפה את העם הספרדי, ואתמול זכתה בניצחון אדיר בבחירות המקומיות בדרך להשפעה משמעותית על הפוליטיקה הספרדית, אם לא כיבוש השלטון. אצלנו צעדו, התפרקו, הקימו את מפלגת היהיר והריקא, שסחפה את קולות המחאה, והשליכה אותם לרגליהם של שי פירון ורות קלדרון שפיזרו אותם לכל רוח. שתי מערכות בחירות מאז בחרנו שוב ושוב את ביבי הניאו ליברל, ולא רואים את הסוף. היום חיזק שלטון הטייקונים וההון את אחיזתו בכלכלה הישראלית בהתפוטרותו השערורייתית של דייויד גילה, שהיה אחד המחסומים האחרונים בין מדינת ישראל ואובדן ריבונותה לטייקוני הגז, שסימנה לכל פקיד ממשלתי שאם הוא רוצה לאחוז בתפקידו הוא צריך ליישר קו. לנו, הישראלים, יש דרך מיוחדת לעשות דברים.

אבל אני עוד אופטימי. צ'אקי אר לה.

ממתק? אחד ההמנונים ההומוסקסואליים הנהדרים ביותר הוא 'אהבה מוכתמת' של סופט סל מהאייטיז המוקדמות. רק לפני כמה שנים גיליתי את המקור הנפלא – ההו כה הטרוסקסואלי – של גלוריה ג'ונס, שלטעמי (הטרוסקסואל מזדקן) עולה בכל פרמטר אפשרי על הביצוע של התא הרך. ובכל אופן, בקטע של אחווה וסולידריות, קבלו את גלוריה ג'ונס. אגב, הקליפ שווה ביותר. שוב ממליץ לראות עד הסוף כולה שתי דקות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s