לו הייתי שפמנון!

אתמול פירסמתי בפייסבוק פוסט בזו הלשון –

"בוקר טוב אינתיפאדת הושענה רבה. היום, כמו כל אזרחי ישראל, אצא לעבודה מבלי לדעת אם במהלך היום לא אתקל במחבל עם סכין נוסח פתח תקווה וקריית גת, או בפרעות לאומניות בנוסח יפו ולוד, בדרכי אל העבודה וממנה העוברת בהכרח דרך יישובים ערביים. אין לי שום אמון בהנהגות הכושלות של שני העמים שידעו לפתור את המצב. אין לי אמון בכוחות הביטחון שישכילו להרגיע ולא להסלים. יש לי אמון בעצמי ובמה שאני יכול לעשות. אל מול הקריאות להחרים עסקים של ערבים, אל מול השנאה, אני יכול להפיץ מעט אהבה. לקנות בעסק של ערבי, להרים טלפון לידיד ולשאול אותו מה שלומו, להדוף מעלי את השנאה. אם מספיק אנשים יצאו לדרך בהרגשה הזו, זה יכול להסתיים אחרת."

סך הכל היה די רגוע בטווח של מאה מטר ממני עד שיצאתי בחזרה הבייתה בסביבות שבע בערב. הסכינאי בעפולה ניסה לשחוט חייל במקום שנמצא נורא קרוב למשרד שלי. העפולאים הטובים לא הספיקו לעשות בו לינץ' כי מי שתפס אותו בהתחלה היו חבר'ה עם ראש על הכתפיים וקצת אחריות, אבל זה לא שלא ניסו. עפולה, אתם יודעים. מסורת זה מסורת. אבל סך הכל היו שם אנרגיות נהדרות שחבל שיתבזבזו, או במילים אחרות, כנופיית הלינצ'אים הגזענים שטרפם נשמט מבלעם החליטו לפוצץ במכות את צוות ערוץ 2 שהחליט לשדר מזירת הפיגוע עם שדר ערבי (!).

סך הכל הייתי בכמה סבבים של מהומות גזע בעפולה. זה זכור לי משהייתי ילד. הפעם האחרונה הייתה לפני שנה וחצי, אחרי רצח שלי דדון. מי שרוצה לדעת איך זה נראה אז שיקרא את זה. 'ארומה' בעפולה עליה צרו אנשי סדום שבעמק בדרישה לקבל את שני הערבים שהתבצרו בה, זה מקום שנמצא דקה הליכה מהמשרד שלי ואני אוכל שם צהריים לפחות פעם בשבוע (סלט שורשים משהו. עם סלמון. באמת!).

נראה לי שהולך להיות אצלנו שמח בימים הקרובים. בטח היום בבוקר. יום שישי אני מאמין שהמשטרה תהיה עסוקה במה שקורה כשיוצאים מהמסגדים בנצרת וזה. זמן טוב ללינצ'אים בריונים לצוד ערבים ברחובות הראשיים של עפולה, כמו שאנשי להב"ה עשו אתמול בירושלים, וכנופיות הגזע הנתנייתיות עשו בנתניה. מי שערבי וקורא את זה. אם מרביצים לך בארלוזורוב פשוט תחתוך באחד הרחובות ימינה. הרחוב המקביל זה הכנסת. אני בכנסת 3. תיכנס ותקבל כוס מים, ואסיע אותך לאן שצריך. באחד הסיבובים הקודמים, ב-1985, אחרי רצח שני המורים בגלבוע, עבדתי במכולת, וכשפוצצו ערבים ברחובות במכות, באו שני חבר'ה ערבים נורא מפחדים והמכולתניק הסתיר אותם מאחורי המקרר של החלב. לי אין מקרר של חלב. אבל יש לי מקל של טוריה שאני נושא עמי. אגן עליך בגופי.

זו האינתיפאדה של ההכרעה האישית. אין הנהגה מאורגנת גם אצלנו וגם אצלם. קבוצת הבריונים הפאתטים שדיברה אתמול בטלוויזיה התחזתה לממשלת ישראל, לראש ממשלתה, למפקד צבאה, למפקח הכללי של משטרתה. אין להם שליטה במה שקורה. לי ולך יש. בכל רגע נתון עלינו להכריע. להצטרף ללינצ'אים? לצאת לרחוב לדקור יהודי? לצאת להרביץ לערבי? לזרוק אבן על שוטר? לשתף פוסט שונא בפייסבוק? אם יותר אנשים יכריעו לא לעשות את הדברים האלה ממה שיכריעו כן לעשות, הטובים ינצחו. הטובים זה מי שרוצה לחיות ושאחרים יחיו ולא להרוג ושאחרים יהרגו.

סך הכל כרגע הטובים במיעוט. וזו הסיבה שהמיקרו הכרעה האישית היא לעיתים לא מוסרית קנטיאנית אלא הישרדותית גרידא. להגיע לעפולה דרך כפר מנדא או סח'נין? נזרוק מטבע. מה שיוצא אני מרוצה. אותו הימור גם בדרך חזרה. מה שכן, אם אספיק יש משמרת שלום בכרמיאל בצהריים, של 'נשים עושות שלום' ו'קשת כרמיאל לצדק חברתי'. ונחשו מה – התמונה שלהם בפוסט בפייסבוק זה אני מפגין ב'צוק איתן'. אני נראה עייף כי בדיוק חזרתי מהסמינר בצ'כיה והרדאגסט עוד זרמה בעורקי. לידי אולי נעמה כי אני לא סגור עם הכובע והמשקפי שמש, ואחריה ממש כוכב הקולנוע מוחמד בכרי. אולי הם יבואו גם היום? שווה להגיע לבדוק.

סך הכל הולך להסתיים בנימה אופטימית, לא? נאמר. יש עדיין כמה דברים טובים בחיים. אמנה שלושה דברים שכדאי לקום בשבילם בבוקר, גם אם לא סגור שתגיע בדיוק לאותה המיטה בערב –

זה שיש היום ממש בכל תחנת דלק משקפי קריאה בעשרים ש"ח מכל מיני סוגים כולל הסוג הזה שמתקפל נורא קטן. זה חידוש ששינה לי את החיים.

זה שיש לנו מדינה נהדרת שגם כאשר מועלים חשדות כנגד סגן יושב ראש הכנסת שהוא סרסור ומסומם, אז עדיין הוא מחזיק בתפקיד כאילו כלום כבר מאה ושלושים יום כי מה שחשוב באמת זה ארץ ישראל.

זה שיש בעולם בית הספר לרוק של שיקגו, ולפני כמה שנים למדה בו בחורה קריסטן קונץ, ותראו איזה קונצים היא עושה! הגעתי לקליפ הזה במקרה, כשחיפשתי קליפ נחמד של קטפיש הודג' לעטר פוסט קודם. הגברת הזו שרה קטפיש בלוז, או בעברית 'לו הייתי שפמנון'. הלהקה שלה די מזייפים, ועומדים כמו בולי עץ ודי מפחדים מעצמם, ולאורגניסט שם יש עתיד במסיבות יום הולדת של ילדים, ומגיע לו מכות, אבל קריסטן יודעת לשיר, ולזוז, ולעשות פרצופים כמו זמרת אמיתית. הייתי אומר שעוד נשמע עליה אבל הקליפ הזה כבר בן כמה שנים ולא שמעתי עליה עד היום. אבל זה יופי של דבר. אנ'לא מאמין שילדה כזו בת כמה? שש עשרה? יכולה לעשות כזה בלוז.

אז שיהיה לכם יום נפלא, שלא ידקרו אתכם. שלא תדקרו או תרביצו לאף אחד. וזכרו – עשו פעולתכם כך שהאנושות, הן שבכם והן שבכל איש אחר, תשמש לכם לעולם גם תכלית ולעולם לא אמצעי בלבד.

6 מחשבות על “לו הייתי שפמנון!

 1. לא חושבת שהטובים במיעוט. הם תמיד הרוב, גם אצלנו וגם אצלם, רק שהטובים תמיד עושים פחות רעש, וכרגע ההנהגות הכושלות שלנו ושל הפלסטינים אפילו לא טורחות להדגיש שהן רוצות להיות בצד של הטובים. אולי הן לא רוצות. אחסוך ממך את דעתי על אבו מאזן ועל רוב חברי הכנסת הערבים, ורק אספר שמאוד הפריע לי אתמול שנתניהו ושות' במסיבת העיתונאים המוזרה-משהו לא קראו לאנשים אצלנו לשמור על קור רוח ולהימנע מלהיסחף לאלימות. הדברים האלה היו חייבים להיאמר על ידם, גם אם השפעתם מוגבלת ולא מיידית. אין סיבה מיוחדת להניח שמהצד שלנו לא יכולים להיעשות מעשי נבלה, כי אספסוף זועם ומבוהל הוא אספסוף זועם ומבוהל, בכל מקום. אין הבדל.

  אשר לפייסבוק – מסכימה לדעתך, אלא שהפרשנות שלי לגבי "פוסטים שונאים" חמורה הרבה יותר משלך.

  אהבתי

  • אם את שמה לב, לא הבחנתי בין ההנהגות. שלנו ושלהן לוקות באותן בעיות. ובאשר לחברי הכנסת הערבים – כל מי שעולה היום להר הבית עושה מעשה נבלה, יהודים כערבים.

   אהבתי

 2. אני שמחה לגור בכפר ערבי לעת כזאת. האנשים פה הכי שקולים והכי נחמדים שיכולתי לבקש. תמיד כשהאידיאולוגיות הגדולות נכנסות לתמונה הן מסיטות את הדעת מן העובדה שכולנו בני אדם, שרובינו אפילו בני אדם שוחרי טוב וחיים ושלום. אני לא מזלזלת באידיאולוגיות, הן עשו הרבה. הרבה טוב, אבל גם הרבה רע, ואני די בטוחה שלאורך ההיסטוריה כף הרע מכרעת.

  אהבתי

  • על תפקיד האידיאולוגיות בהיסטוריה אפשר להתווכח, אבל ככל שיותר יהודים יגורו ליד ערבים ויותר ערבים יגורו ליד יהודים יהיה יותר טוב.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s