על שני מכחישי השואה השולטים בנו

אתמול בערב כתבתי פוסט די שטותניקי, וכעבור כמה שעות אני כותב פוסט חדש, מתוך ידיעה שהמדובר בעומס בלתי נסבל על הקורא האומלל, אבל ככה זה כשמעצבנים אותי. או מעציבים אותי. או פוגעים בזכר השואה הקדוש לי. או משתמשים בגוויות של בני משפחתי לטיעון פוליטי.

והנה הדברים הבאים מפי ראש ממשלתנו ביבי נתניהו בקונגרס הציוני ה-37 – "בנאום בפני הקונגרס הציוני העולמי בירושלים, התייחס נתניהו לפגישה שהתקיימה בין המופתי להיטלר בנובמבר 1941. "היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו זמן, הוא רצה לגרשם", אמר נתניהו. "חאג' אמין אל-חוסייני הלך להיטלר ואמר לו 'אם תגרש אותם, כולם יבואו הנה (לפלשתינה)'". על פי גרסתו של נתניהו, היטלר שאל "אז מה עליי לעשות איתם", והמופתי השיב לו "שרוף אותם"."

כל תלמיד תיכון יוכל לראות את השקר שבדברים. בנובמבר 1941 כשהיטלר נפגש עם המופתי הייתה כבר השואה בעיצומה. מיליוני יהודים כבר נעקרו מבתיהם ורוכזו בגיטאות, וארבע עוצבות המבצע כבר הרגו מאות אלפים במזרח. באבי יאר, על שלושים אלף קורבנותיה, התרחשה כחודש לפני כן, בסוף ספטמבר, וארבעים אלף יהודי וילנה כבר שכבו בקברותיהם בפונאר.

זו הכחשת שואה, פשוטו כמשמעו. היא מזכה את היטלר ורבים מהגרמנים, ומשאירה את מאות האלפים שנהרגו עד נובמבר 1941 מחוץ לתחום השואה. הכחשת שואה לפי הוויקיפדיה העברית היא "היא הטענה כי השואה לא אירעה, או כי לא הייתה בממדים המיוחסים לה על ידי ההיסטוריונים מהזרם המרכזי, או כי לא הייתה מכוונת ומאורגנת על ידי הממשלה הנאצית בגרמניה או כי לא הייתה מכוונת דווקא כלפי יהודים." בניגוד לדברים הלא טובים שיש לי להגיד על הוויקיפדיה בדרך כלל, עם ההגדרה הזו אני מסכים מן הסיבה הפשוטה שאני כתבתי אותה.

אני לא יודע במה בדיוק עסק הדוקטורט של אבו מאזן. עד כמה שאני מבין הכינוי 'מכחיש שואה' הודבק לו בשל הטענה שהציונים שיתפו פעולה עם הנאצים בתמורה לעזרה בהעברת כספי ה'העברה'. איני רואה במה טענה זו שונה מטענותיו של נתניהו כלפי התנועה הלאומית הפלסטינית. זה וזה משתמשים בשואה לצורך ניגוח התנועה הלאומית של העם השני.

תעזבו אותי בשקט, שניכם. תעזבו את המשפחה שלי בשקט. את זו שנורתה בשומסק ביולי 1942 (בלי שום קשר לחאג' אמין אל חוסייני, או לתנועה הציונית) ואת זו שנמצאת כאן ועכשיו וסובלת מסרבנות השלום הכרונית שלכם, מהשקרים שלכם, מההסתה של שניכם. לכו הבייתה. תביאו במקומכם מישהו אחר. מישהו שלא משקר. מישהו שלא מטיל את האשמה על הצד השני. מישהו שלוקח אחריות.

ועוד רעיון – לפי סעיף 2 לחוק איסור הכחשת השואה – "המפרסם, בכתב או בעל פה, דברים המכחישים את המעשים שבוצעו בתקופת השלטון הנאצי ושהם פשעים כלפי העם היהודי או פשעים כלפי האנושות, או ממעיטים את ממדיהם, בכוונה להגן על מבצעי הפשעים הללו או להביע להם אהדה או הזדהות, דינו – מאסר חמש שנים."

נתניהו המעיט את ממדי השואה בכך שקבע את נקודת ההתחלה שלה בנובמבר 1941. אין דרך לפרש את הזיכוי הנאה שהוא נותן להיטלר מערימת הגופות הגבוהה מאוד שקדמה לתאריך הזה אלא בכוונה להגן על מבצעי הפשעים האלו. והנה עוד דרך נהדרת להיפטר ממכחיש השואה השולט בנו. מישהו מרים את הכפפה?

10 מחשבות על “על שני מכחישי השואה השולטים בנו

 1. היטלר יצא לדרכו הארורה בתחילת שנות ה- 30 של המאה הקודמת (ראה "בארצי הזרה לי", יומן בית הכלא 1944 של הסופר הנס פאלאדה). בשנת 1941 הוא כבר היה במלוא השווּנג (התנופה, אם תרצה). מדוע להמציא מחדש את ההיסטוריה של עמנו, בין כך ובין כך היא קשה מנשוא.

  אהבתי

 2. הרי ברור שנתניהו לא בא להסיר אשמה מהיטלר ומהגרמנים. שקופה כוונתו להטיל את האשמה על חוסייני, ובהשלכה, על הפלסטינים (אז היה עם פלסטיני ב-1941?). במעשיו אלו לא רק שהוא מכחיש שואה, כפי שטענת, דבריו הם גם זילות השואה וגם הסתה. במה שונים דבריו אלו מדברי תעמולה הטוענים שיהודים וציונים עמדו מאחורי הפיגוע במגדלי התאומים כדי לגרום למעורבות אמריקאית במזרח התיכון? במה הם שונים מטענות אנטישמיות שיהודים רבי עוצמה וממון מושכים בחוטים מאחורי הקלעים של הפוליטיקה הלאומית והבינלאומית ומחרחרים אסונות ומלחמות לתועלתם? מקווה שעזרתי לצוות התביעה…

  אהבתי

 3. דינה פורת כבר הגיבה לדברים עניינית, וכך גם משה צימרמן. השאלה אם היטלר 'שמע לעצתו' של אל חוסייני או שהחאג' עלה על עגלת ההשמדה הנאצית היא הרבה יותר מניואנס קטן, ולכן הזעקה.

  אהבתי

 4. ככל הזכור לי, אבו מאזן קבע בסיכום של הדוקטורט שלו שבשואה נרצחו פחות ממיליון יהודים. נדמה לי שזו הסיבה שקוראים לו מכחיש שואה. נתניהו לא הכחיש את השואה, אלא ליהטט בין העובדות כדי להפנות את האשמה גם לכיוון שנוח לו כרגע. זה טריק בטעם רע, שקוף ומביך, כמו הרבה דברים אחרים שהוא עושה, וחבל מאוד שהוא התדרדר לכיוון הזה.

  אהבתי

  • לפי ההגדרות שהבאתי זו הכחשת שואה. גם אם לא – מה מצא ראש ממשלתנו לנכון להגן על אדולף היטלר דווקא איני יודע. וכן, הרעש העמום שאת שומעת מכיוון הר הזיתים זה מנחם בגין מתהפך בקברו.

   אהבתי

 5. אני יכול להרגיע אותך בדברים שכתב איש סימפטי:
  "ביבי הוא רע, רע מאוד. אבל לא שורש כל רע. לאחר שילך יבואו גרועים ממנו, וקדמו לו גרועים ממנו." 🙂

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s