בקרוב אצלנו

ברוך שפטרנו סטיבן הרפר. זה מין נתניהו כזה רק ביותר מביך, ששלט בקנדה ב-2006, וסוף סוף האזרחים הקנדיים מצאו לנכון להעיף אותו. בקרוב אצלנו. וכן, זה יכול לקרות ולא לעולם חוסן. ב-2014 הייתי בסמינר עם פרופסור קנדי שלא אחשוף את שמו, ואחרי כמה בירות הוא פתח את הפה על סטיבן הרפר, וחשבתי לעצמי שצרת רבים נחמת טיפשים. בכל אופן הוא בחוץ. מחליף אותו ג'סטין טרודו שאני לא בטוח שגם כאן יש מציאה גדולה, אבל עושה רושם די בסדר. למשל כולם עפים על איך חצי מהממשלה שלו נשים. אצלנו יש שלוש נשים מתוך 21 (שביעית) אבל מה שמבעס הוא שללא פחות מחמישה שרים בממשלה (ראש הממשלה, שר התקשורת, השר לשיתוף פעולה אזורי, שר החוץ, ושר הכלכלה) קוראים בנימין נתניהו.

אז יש איזה פייסבוקאית קנדית בשם אלאנה פיליפס שמאוד מתגאה בממשלה שלה ועשתה מין רשימה כזו איזה שרים יש וכמה הם נפלאים ואיכותיים. ובא לי להשוות. אז אני אקח את הרשימה של פיליפס, ואשווה לרשימה שלנו. אתן נקודות לפי הרשימה (במקרה של תיקו לא יחולקו נקודות) ואראה מה התוצאה.

פיליפס – יש לנו שר לסביבה ושינוי אקלים. ישראל – יש לנו שר סביבה. מינוי פוליטי של כולנו שלא ממש חבר כנסת. מנכ"ל בזק לשעבר, כלכלן בהשכלתו. לא ברור מה הקשר שלו לנושאי סביבה. אין לו רקורד ממש ירוק. מה עם שינוי האקלים? מה עמדת ממשלת ישראל בנושא? לא ברור. ממשיכים לשרוף דלק מחצבים כמו משוגעים, והוויכוח על מתווה הגז הוא על השאלה כמה תשובה יוכל לשדוד, ולא מה מקור האנרגיה הטוב והירוק יותר. קנדה: 1. ישראל: 0.

פיליפס – יש לנו שר הגירה, אזרחות ופליטים. ישראל – נו באמת… לנו יש מחנות מעצר לפליטים וויכוח בין בג"צ לבין הכנסת כמה זמן פליט צריך לשבת במאסר ללא משפט. קנדה: 2. ישראל: 0.

פיליפס – ראש הממשלה שלנו הוא גיק של מדע בדיוני. ישראל – לא סגור על הטעם בקריאה של ראש הממשלה. חלק מהפעולות שלו באמת הזויות. אני לא בטוח מה יכול להביא נקודה בסיבוב הזה. נכריז על תיקו.

פיליפס – שר הבריאות שלנו הוא באמת דוקטור. ישראל – סוף סוף יש לנו שר בריאות! אבל ההישג הזה לא מסתיר את העובדה המביכה שהשר שסוף סוף מונה לנו הוא עסקן חרדי בלי שום קשר לרפואה שמומחה בלהזיז כספים מפה ומשם ולהתנגד לבניית חניונים בבתי חולים במקומות שהתגלו עצמות יהודים. קנדה – 3. ישראל – 0.

פיליפס – שר המשפחה, הילדים והפיתוח החברתי שלנו הוא כלכלן של עוני. אני לא יודע מה זה 'כלכלן של עוני'. הדבר הכי קרוב לדבר הזה אצלנו זה אולי שר הכלכלה. פעם זה היה לוקח השוחד דרעי. היום זה הניאו ליברל נתניהו. יש לנו כמה 'כלכלנים של עוני' בכנסת. יוסי יונה אולי יכול להחשב לכזה למרות שאינו כלכלן. או אלי אלאלוף. משום מה אף אחד מהם לא בממשלה. קנדה – 4. ישראל – 0.

פיליפס – שר המדע שלנו הוא אכן מדען! ישראל – שר המדע הוא אופיר אקוניס. בעל תואר ראשון במדע המדינה. אכן מדע, אבל לא מהסוג שמשרד המדע עוסק בו. בהשוואה, השרה הקנדית קירסטי דאנקן היא 'גיאוגרפית רפואית', בעלת תואר שלישי בגיאוגרפיה, שחקרה את הסיבות הגיאוגרפיות לתפוצת מגיפות. אגב, הדבר הכי קרוב למדען שהיה לנו בממשלה זה בני בגין, שנדחק לתפקיד שר ללא תיק והתפטר. קנדה – 5. ישראל – 0.

פיליפס – השרה למעמד האישה שלנו היא אכן אישה! ישראל – גילה גמליאל היא שרה במשרד השוויון החברתי, שאיכשהו עוסק גם בשוויון האישה. תיקו בדוחק.

פיליפס – השר שלנו לוותיקי המלחמה הוא נכה משותק בארבע גפיים, כי נורה בתקרית ירי מרכב. ישראל – שר לוותיקי מלחמה? שר נכה? למה? יש לנו כאן נכים? או מלחמות? קנדה – 6. ישראל – 0.

פיליפס – שר התעסוקה הפיתוח והעבודה אצלנו הוא גיאולוג. ישראל – ושר העבודה והרווחה שלנו הוא טכנאי אלקטרוניקה. מי לוקח? מכריז גם כאן על תיקו.

פיליפס – השר שלנו למוסדות דמוקרטיים הוא פליט מוסלמי. ישראל – שר למוסדות דמוקרטיים? שר פליט? שר מוסלמי? כאילו מה אנחנו, קנדה? קנדה – 7. ישראל – 0.

פיליפס -השר שלנו לספורט ולאנשים עם מוגבלויות הוא אתלט פאראלימפי. ישראל – שרת הספורט שלנו היא מירי רגב. אין לה קשר לספורט. אין לנו שר לאנשים עם מוגבלויות. נראה לי שעוד נקודה לקנדה. קנדה – 8. ישראל – 0.

פיליפס – שר ההגנה שלנו הוא גיבור מלחמה, ותיק המלחמה באפגניסטן וקצין במשטרה. ישראל – שר הביטחון שלנו הוא בוגי יעלון. לא מטיל ספק בגבורתו, ומכריז גם כאן על תיקו. דרך אגב, כדאי לכם להציץ ולראות מי שר ההגנה של קנדה. אותי לפחות זה מגניב. לנו בחיים לא יהיה כזה.

פיליפס – שר התחבורה שלנו הוא אסטרונאוט! ישראל – יש כמה אסטרונאוטים בממשלה. אבל שר התחבורה שלנו הוא ישראל כץ. מכריז גם כאן על תיקו.

פיליפס – חצי משרינו נשים. ישראל – שביעית משרינו נשים. למעשה, נתניהו מחזיק ביותר משרדים מאלו שמופקדים בידי נשים. קנדה – 9. ישראל – 0.

פיליפס. חצי משרינו גברים. הצד השני של אותה מטבע. לא נחשב בניקוד. (כמעט והתפתיתי לאמירה השוביניסטית – מי באמת גבר בממשלה שלנו?).

פיליפס – שניים משרינו הם אנשי 'האומות הראשונות'. המקבילה שלנו (בדוחק) היא שרים בני מיעוטים. אין לנו כאלה. קנדה – 10. ישראל – 0.

פיליפס – שלושה משרינו נולדו מחוץ לקנדה. ישראל – לא בדקתי עד הסוף. ספרתי ארבעה די בקלות – אלקין, שלום, דרעי ואזולאי. אז הנה הנקודה הראשונה לישראל, כמו הגול המביך אתמול שהבקיעה מכבי וחגגו עליו כאילו זכו באליפות. קנדה – 10. ישראל – 1.

פיליפס – שניים משרינו הם סיקים. ישראל – אין לנו סיקים בממשלה או מחוצה לה. אז למרות שסיקים הם מגניבים עם הכובעים והשפמים, אני לא רואה יתרון בנוכחותם בממשלה. תיקו.

פיליפס – לפחות אחד משרינו הוא מוסלמי . ישראל – אף אחד משרינו לא מוסלמי. אחוז המוסלמים בקנדה 3.2%. בישראל בערך 16.5%. עוד נקודה לקנדה. קנדה – 11. ישראל – 1.

פיליפס – לפחות שניים משרינו הם אתיאיסטים. ישראל – אף פוליטיקאי שפוי בישראל לא יצהיר שהוא אתיאיסט. אין להם בעייה להצהיר על מגוון אמונות קיצוניות ופונדמנטליסטיות. מצד שני אני לא סבור שאתיאיסטים הם חכמים או מוכשרים מאחרים, ולכן אני לא רואה איזה יתרון בנוכחותם בממשלה. פרט לאיזו אמירה נחמדה על גיוון מחשבתי. שיהיה תיקו, אבל בדוחק.

פיליפס – אחת מהשרות נלחמת בסרטן השד. ישראל – הבריאות של השרים בממשלה היא הסוד הכי שמור, וראש ממשלתנו נלקח לטיפול רפואי בקבינה של משאית לחם. מה גם שככל שמספר הנשים בממשלה עולה, כך גם הסיכוי שיהיה שרה שנאבקת בסרטן השד. בכל אופן, אני לא רואה סיבה לתת כאן ניקוד למרות השקיפות והפתיחות שהלוואי אצלנו.

פיליפס – אחד משרינו הוא בכיסא גלגלים. ישראל – לא. ככל הידוע לי. אבל בעניין הזה כבר ניקדנו, לא?

פיליפס – אחד משרינו עיוור. ישראל – נו… מתפתה לומר שכל שרינו לוקים בעיוורון. אבל לא צוחקים על דברים כאלו. הלוואי עלינו שרים שחוו בעצמם נכויות ויכולים לצאת מאמפתיה ורגישות והבנה מגוף ראשון של הצרכים. קנדה – 12. ישראל – 1.

פיליפס – אחד משרינו הוא גיי מוצהר. ישראל – ממשלתנו מלאה בהומופובים. קנדה – 13. ישראל – 1.

פיליפס – אחד משרינו הוא ג'ינג'י מוצהר. ישראל – אין לי כוח לבדוק. מה זה משנה? מצהיר על תיקו.

פיליפס – אחד משרינו הוא בעל שפם מסולסל מושלם. ישראל – יש לנו כמה וכמה בעלי שפמים וזקנים. למרות שהשפם של נאוודיפ ביינס הוא באמת מרשים, לא סגור מי לוקח באחד לאחד על ליצמן, למשל. אז סגרנו גם כאן על תיקו.

התוצאה היא כמובן 13:1 לטובת קנדה. ויש במה להתבייש. אבל לא נלקח בחשבון אורן חזן, שלמרות שהוא לא בממשלה, אז עברו כבר 150 יום מהתחקיר שבו הוא הואשם בכך שהוא סוחר סמים וסרסור זונות. והוא עדיין סגן יושב ראש הכנסת. אז בקנדה אין ולא יהיה דבר כזה. אז לקחנו בסל עם הבאזר בשנייה האחרונה או לא לקחנו?

הנה הדבר הכי טוב שיצא מקנדה, בשיר על ראש ממשלת ישראל.

6 מחשבות על “בקרוב אצלנו

 1. צחקתי. אבל – יש לי יש לי יש לי: כמה מהשרים בקנדה יהודים? כאן אנחנו לוקחים בגדול.
  ובנימה לא צינית, אני לא רואה שום יתרון בשרים 'מקצועיים'. ראיתי איך אנשי מקצוע (רופאים, מדענים וכו') מנהלים. לא תודה. ובני בגין הגיאולוג המצטיין אבל הפוליטיקאי הכי קלולס מוכיח.

  אהבתי

  • נושא המקצוענות של השרים הוא רק חלק מהעניין. שימי לב לגיוון האתני והאנושי שבו מתגאה פיליפס ולכיוון אליו מובילים שמות המשרדים – הגנת הסביבה, שינוי אקלים, טיפול ראוי במיעוטים, פליטים, נכים, מהגרים, אומות ראשונות.

   אהבתי

 2. את אנחת הרווחה הקנדית, מחוף לחוף, אפשר היה לשמוע כאן באוזן בלתי-מזוינת. הארפר היה סיוטי מאוד, לפי הבעות הזוועה של השכנים מצפון כשהם דיווחו בצורה מנומסת ביותר על הטירופים שלו.

  אבל אני כאן בגלל הג'ינג'ים. שני ג'ינג'ים בממשלה זה חתיכת הישג בתרבות שזה מקובל להציק לג'ינג'ים. ויקיפדיה מספרת שזה בגלל האמונה שהג'ינג'ים לוקים (?) במיניות יתרה. איך זה מתבטא בשטח? הצקות בלתי-פוסקות לג'ינג'ים, מגיל הילדות המוקדם. זה משהו שקיים במובהק בבריטניה ובקנדה (וקיים – אבל פחות – בארה"ב). ולא מדובר כאן בהצקות עדינות, מדובר בהצקות רעות-לב, עם כוונה לפגוע.
  נדמה לי שהכוונה היא לפגוע בשטן דרך יצירותיו (וכך נחשבים ג'ינג'ים).

  מטורף? זה לא הכי מטורף שאני מכירה. אבל מרתיח אותי.

  אהבתי

  • זה כנראה משהו תרבותי עדין שלא הייתי עולה עליו בלעדייך. ועוד נקודה יפה לזכות הממשלה הזו. אבל גם לזכות התרבות שלנו החפה מג'ינג'רופוביה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s