ובשורת גאולה

תגידו, יש דבר פאתטי יותר מראש ממשלה לשעבר שיושב באולפן טלוויזיה ומנסה לשכנע שאם רק היינו מעלימים עין מהפשעים שביצע שבגללם נידון לשש שנות מאסר (ומה באמת עם פסק הדין הקטן הזה? מתי הוא יבוצע?) כי אז היינו חיים היום בגן עדן עלי אדמות? כן! העיתונאי שקונה את הסיפור הזה על קרבו וכרעיו, וכותב משהו כמו "כששוקלים על כף המאזניים את אופציית מיצוי הדין עם אולמרט אל מול אופציית סיום הכיבוש, אין עוררין שהאחרונה מעלה לאין שיעור את כמות המוסר בעולם לעומת הראשונה."

אולמרט לא היה מסיים את הכיבוש. הוא גם לא היה חותם הסכם שלום עם אבו מאזן. התירוץ הוא שכשההזדמנות הבשילה הוא כבר היה עמוק כל כך בתוך הסאגה המשפטית (שהבשילה לשש שנות מאסר על עבירות שחיתות, מהחמורות ששמענו עליהן) שזה לא היה אפקטיבי.

מה כן היה אפקטיבי? סיפור אבו מאזן נגמר בספטמבר 2008. בדצמבר 2008 התחיל מבצע 'עופרת יצוקה'. על פי הוויקיפדיה היו במבצע הזה 10 חיילים ישראלים הרוגים ו-3 אזרחים ישראלים הרוגים, ולמעלה מאלף פלסטינים (לוחמי חמאס ואחרים) שנהרגו. אז לעשות שלום צריך בסיס פוליטי מוצק, אבל להטביע את הדרום בדם ואש – בסבבה. ואפילו ברווז צולע עם רגל אחת בכלא.

שלום מביא אדם דגול. אולמרט לא היה אישיות היסטורית גדולה. הוא עורך דין נכלולי שהגיע די במקרה ודי בטעות למקום שלא ממש התאים לו. וזאת משתי סיבות. אין לו את מה שצריך כדי להיות ראש ממשלת ישראל ותקופת כהונתו הייתה מהמדממות (שני מבצעים צבאיים גדולים) והכושלות שידענו. והמושחתת ביותר ללא ספק. מנשיא המדינה דרך שר האוצר וראש הממשלה, עד פרשת 'הנשיקה' של סגנו ואלוהים זוכר מה עוד היה שם. וזו הסיבה השנייה. ראש עיריית ירושלים יכול לעשות דברים במחשכים. ראש הממשלה כבר באור הזרקורים. היה צריך להיות לו ברור מה יראו כשהזרקור יופנה אליו והוא המשיך בכל אופן. על חשבוננו. תודה אולמרט.

אז בדברים של רחל המשוררת יש הרבה יותר מטהרנות. יש הרבה יותר מקיצוניות. יש אמת מאוד מעשית ומאוד פשוטה –

אך אני לא אובה בשורת גאולה / אם מפי מצורע היא תבוא.

הטהור יבשר וגאל הטהור / ואם ידו לא תמצא לגאול –

אז נבחר לי לנפול ממצוקת המצור / אור ליום בשורה הגדול.

טוב, תחזרו אלי כשאורן חזן (מאה חמישים ושמונה יום לתחקיר ערוץ 2 שמחשיד אותו בסרסרות לזנות והאיש עדיין סגן יושב ראש הכנסת!) ייבחר לראש ממשלה וינסה להביא הסכם שלום. אם אולמרט הגיע לשם למה לא חזן? מודל משופר.

זה ביל פיי. הוא מין רליק (פ' אסרה עלי לכתוב את המילה הזו בדוקטורט אז נדרתי להשתמש בה הרבה בכל מקום אחר. רליק! רליק! רליק!) כזה של הסיקסטיז שאיך שהוא שרד והגיע ל-2013 והוציא את אחד האלבומים הפיצוציים של אותה שנה, רק שאף אחד לא השמיע אותו ברדיו ונפלתי עליו די במקרה בשעה מאוד מאוחרת בתחנה נורא נידחת ונורא התאהבתי. הוא שר שיר מאמם, אבל מה קצת נוצרי בסוף. אבל לא הנצרות הדביקה של החבר'ה המאוסים מארצות הברית. ובסך הכל נורא עצוב.

8 מחשבות על “ובשורת גאולה

 1. אולמרט אכן פושע מושחת, וגרוע מזה, הוא לא מבין מה הוא עשה רע, כמו הנשיא האנס. ואני רק הערה: לדעתי אתה משתמש ב'רליק' במובן שאיננו רגיל. רליק הוא שריד מוחשי מהצדיק, אצבע שלו, קטע מהבגד, או אפילו הצל שלו על בד. ביל פיי איננו חלק מהצדיק. הוא שרד בגלל סיבות אחרות לגמרי.

  אהבתי

  • וביל פיי הוא שריד מוחשי לשנות השישים. אבל זה עניין סמאנטי ולא לגמרי קשור. הרליק שנפסל הוא שרידת שיטת המילט כרליק עות'מאני בגוף החקיקה הישראלית. זה כבר ויכוח שלי עם מנחה דקדקנית בעל ידע נרחב ועברית מדהימה, שאני אוהב מאוד להיות מאותגר על ידה בשטח הלשוני.

   אהבתי

 2. אני דווקא מעוניין לשחק איתך, אם תואיל, ב"נדמה לי":
  מה היית אומר, אם אולמרט המושחת אכן היה מסיים את הכיבוש?
  מה חשוב יותר? סיום הכיבוש, שלא להסחף ולומר, הסכם שלום והקמת שתי מדינות לשני עמים – או חוסר המוסריות והשחיתות של אולמרט?
  היית מעדיף שאולמרט המושחת יהיה ראש ממשלה, ובלבד שהכיבוש יסתיים? האם המעשה הציבורי הזה, משקלו גובר על שחיתותו האישית? או שכמו רחל המשוררת היית אומר "לא מדובשו ולא מעוקצו"? לא מעוניין בהסכם שלום, שהוגש למדינת ישראל ע"י זב ומצורע?

  אהבתי

  • הרעיון של הפוסט הוא לא שאם אולמרט היה מביא שלום הייתי דוחה את זה רק בגלל שזה אולמרט, אלא שגנב תככן לא יכול להביא שלום.

   אהבתי

    • ואם היה עולה בצלאל סמוטריץ' לשלטון ומביא שלום עולם, תוך כדי שהוא צועד ראשון במצעד הגאווה? יש דברים שלא מסתדרים גם בנדמה לי.

     אהבתי

     • האמת היא, שלא צפיתי בתוכנית עם אולמרט, כמו שלא צפיתי בתוכנית "שולה זקן מברברת". יש גבול גם לכמות הזבל שאני יכול לספוג. יחד עם זאת, ממה שהתרשמתי עד עתה – אולמרט הוא זה שהציע את הפשרה הכי מרחיקת-לכת והכי פרוֹ-פלסטינית מכל מה שהוצע לפלסטינים עד כה. זה הופך את אולמרט ונושא הכיבוש לקצת יותר מציאותי מסמוטריץ' בראש מצעד הגאווה, לא? מותר לך לבחור לא לענות על שאלות שלא נוחות לך או לא מוצאות חן בעינייך – אבל אל תזלזל באינטיליגנציה שלי, בבקשה.

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s