סלוקי

לקח לי קצת זמן לכתוב את הפוסט הזה, וייתכן גם שהוא לא יצא נורא קוהרנטי.

יש לי זיכרון אחד או אולי שבב זיכרון מהסלוקי. והוא בערך עשרים שנה לפני 'הקרב על הסלוקי' שבעוונותינו מלאו לו כבר עשור, כך שהמצב שלי חמור מאוד. אני זוכר כוח של גולני באיזור של איזה כפר – יוחמור או סוחמור או משהו כזה, שנתקע בואדי, והורידו עליו אש מרגמות מטנדר, והפעלנו עליו מסק"רים. אני לא זוכר באופן מדוייק, ולא יכול לדעת מה היה. יש לי איזה תמונה בראש של המסק"רים מגיעים – והקול בקשר היה מאוד רגוע 'תפסיק עם הקישקושים והשמות קוד ופשוט תגיד לי לאן להגיע' ואז אחד מהם מחפה מאחור  והשני מפעיל משהו על הטנדר. בכל פעם שאומרים 'סלוקי' עולה הזכרון הזה. עד כמה שאני זוכר ראו את כל הוואדי הזה מאותו מחוז חמדה, נבי אל עוואדי, בו ביליתי את נעורי הפוחזים. יש כל מיני שמות שעולים בזיכרון – ר'נדוריה. גוקדרה. קעקיית א-ג'סר. הייתה תקופה שהייתי רק עוצם את עיני והייתי שם, והייתה נפרשת לעיני כל התמונה מהעמדה מהנבי לצפון מזרח. היום זה לא עובד. אלצהיימר וזה.

לאולמרט אין זיכרון כזה. אבל גם לא צריך להיות לו. אני לא חושב שראש ממשלה צריך להיבחן בשירות קרבי, וזה הנוכחי הכי קרבי שיש, וממש גרוע. שלא לדבר על כל מיני טיפוסים מופרעים כמו בנט שממש מתגאים בכמות הערבים שהם הרגו. אבל צריך להיות לראש הממשלה כבוד בריא לאנשים שמוצאים את עצמם במקומות האלה ולאולמרט לא היה.

בשלושת הימים האחרונים של מלחמת לבנון השנייה נהרגו 33 חיילים ב'קרב על הסלוקי' שמטרתו הייתה להשיג 'תמונת ניצחון' אחרי שכבר הושג הסכם על הפסקת אש. טוב זו החלטה שראש ממשלה יכול וצריך להחליט. אבל הוא צריך להיות נקי כפיים ובר לבב ואולמרט לא היה. כאשר קיבל את ההחלטה ששלחה את 33 האנשים האמיצים האלה אל מותם, היו ידיו מוכתמות בשוחד. מי שידיו מוכתמות בשוחד אסור לו לשלוח אנשים למות. הוא צריך להשאיר את ההחלטות האלה לאדם נקי כפיים ובר לבב.

אז ככה – שנה ושבעה חודשים או שנה וחצי או שש שנים, זה לא ממש משנה, כי הפשע של אולמרט היה גדול בהרבה ובמישור אחר, ואת התשלום עליו שילמו אנשים אחרים. ולכן היה לי מאוד עצוב בכל פעם שהשם 'אולמרט' עלה בחדשות, והציף את הזכרונות הלא מי יודע מה ממלחמת לבנון השנייה – לא סבבה בכלל נפלו עלי טילים ואני לא אוהב – שהציפו זכרונות ישנים יותר. אבל לא היה לי עצוב עלי. לבנון היא בשבילי סוג של נוסטלגיה. היה לי עצוב על שלושים ושלוש משפחות. שהאיש המושחת הזה הוא ששלח את בניהם למות.

אבל אין מה לרקוד על הקבר הפוליטי של האיש הרע הזה (שאחרי שיצא מהכלא יהיו לו חיים לא רעים. כי סך הכל הפנסיה מתקתקת, הכסף מהמשרד הפרטי בטח הושקע לא רע, ובאמת בגילו וזה צריך קצת לנוח אחרי חיים שלמים של שחיתות) בואו נדבר על כאן ועכשיו –

מי ששולח אותנו לסכסוך נצחי של אינתיפאדת סכינים ואומר שהדרך היחידה לסדר את העניין הוא רק כוח וכוח ועוד כוח ואין עם מי לדבר ונדביר את הטרור וכל זה, ומתכנן סיבוב נוסף בעזה ואולי גם משהו צ'ופר בלבנון או בסוריה רק כדי שלא יצא שיש שם מלחמה בסבבי עם ים של הזדמנויות ואנחנו לא בעניין, צריך להיות בנאדם שאשתו לא נחקרת במשטרה על רהיטי הגן, ואין פסק דין המספר על חצר ביזנטית בה רעיית הקיסר מכה את העובדים על ידיהם. הוא לא צריך להיות אפוף בעשן סיגרים. הוא צריך להיות הסמכות המוסרית העליונה שאין למעלה ממנה כדי לשלוח אנשים למות.

בואו נחזור קצת לשם ואז. יש איזה צדק היסטורי שבעוד חצי שנה בדיוק כשנחגוג עשור למלחמת לבנון יישבו הנשיא וראש הממשלה בכלא. שר ההיסטוריה צוחק לפעמים. לא צוחק מספיק. לפני כמה זמן שמעתי בגלצ את חיים רמון משווה את 'פרשת הנשיקה' לדו"ח תנועה, ומותח ביקורת על כל העולם ואשתו, ו'מסרב להגיב' בעניין איבגי. אז העניין של הנשיקה קלון או לא קלון זה עניין משפטי. בעיני הוא עבריין מין מורשע, ואם כל אדם בן 54 היה מעז לשלוח את לשונו הטמאה אל בתי בת ה-19 הייתי חותך את הלשון הזו בעצמי. אבל הפשע האמיתי, שלא הזכירו, זה המוזכר הן בפסק הדין והן כמדומני בדוח ועדת וינוגרד הוא שאת ישיבת הממשלה בה הוחלט על היציאה למלחמה הוא החל בכך שרשם את פרטי הקצינה ביומן האלקטרוני שלו. זה היה הלך הרוח הזחוח אז. על זה (ועל המניות ואלוהים יודע מה עוד) הם חשבו כששלחו אנשים למותץ אף אחד לא נתן על זה את הדין. נתנו על דברים אחרים, כי כשאדם מושחת או בעל תאוות שאינן יודעות גבול, זה מתבטא ביותר מדבר אחד. מה שקרה להם, לכל אחד מהם, מוכתמים, מושמצים, נושאים בעונשי מאסר, מבוזים, פסולים מלכהן בכל תפקיד ציבורי (גם הדרג הצבאי. חלוץ והמניות. גל הירש) צריך להיות תמרור אזהרה לכל פוליטיקאי. את קורות הממשלה הזו, ממשלת אולמרט, המושחתת בממשלות ישראל לדורותיהן, צריך לרשום בספר האזרחות 'להיות אזרח בישראל' כדי לחנך את הדור הבא. שיצאו לנו עוד עשרים שנה פוליטיקאים ישרים.

אז באמת אני מאחל לאולמרט כל רע בכלא. לא שיש סיכוי. הבחור הולך להיות באגף הצ'ופרים יחד עם חבריו למעשה השוחד שכיער את הנוף הירושלמי לנצח נצחים. מין פגישת מחזור כזו. בטח יכתוב את זכרונותיו או משהו. וסך הכל אני רואה אותו יוצא בתוך שנה או משהו כזה. בתוך שנתיים פרשן מבוקש בתכניות פוליטיות ברדיו. עם דיבורים על קאם בק. מה, אם דרעי יכול אז למה לא אולמרט? ובכל אופן, במגבלות האלה. שנורא יתגעגע לשולה או משהו כזה וישללו לו את זכויות הטלפון. ברמה הזו אם אפשר.

ואם כבר בהקשר הזה של שולה, אז הממתק הוא כמובן CRY BABY של ג'ופלין, בשביל השורה שממש בנויה על סיפור אהוד ושולה –

 … All you ever gotta do is be a good man one time to one woman

13 מחשבות על “סלוקי

 1. אני זוכר את התקרית הראשונה בסלוקי לפני מלחמת לבנון השניה,כוח מגדוד 52 של גולני נתקל במחבלים והתחילה אש בקוצים ו4 או 5 לוחמים נשרפו שם,זו הייתה טראומה קשה וזו הפעם הראשונה ששמו של המקום הארור הזה עלה לכותרות. באשר לכל השאר אני כמובן מסכים איתך כולל ג'ניס ג'ופלין האגדית

  אהבתי

 2. נדמה לי שקצת נסחפת, גל:
  אם בתך בת ה-19 תתחבק עם שר בממשלה בן 54, לפני או אחרי הנשיקה,
  וקצינת משטרה נקמנית תלחץ עליה להתלונן – ודאי לא יהיה צורך שתנקום,
  אף כי אני עצמי אומר משהו כזה לגבי נכדיי…
  שנית, אין סיבה אמתית להמשיך ולנגוס בבשר הנבלה, לאחר שהומתה כל-כך
  הרבה פעמים בידי התקשורת (זוללי נבלות ממש), בידי הפרקליטות ובידי
  אוהדיה. האם הפרקליטה רות בחשה גם בזה? האם באמת צריך היה להפסיק
  כהונת ראש הממשלה הזה לצורך החקירה, לרדוף אותו גם כשהעד המרכזי
  שבק חיים, ללא חקירה נגדית? יש לי עוד שאלות, אבל אני מניח שרוח הדברים
  שלי ברורה.
  האם ניסית פעם להשוות את יחסם של הפרקליטות, של פרקליט המדינה ושל
  היועץ לראש הממשלה המכהן, לעומת יחסם של אלה לראש הממשלה לשעבר
  אולמרט? ומה על הדוחות המושהים של מבקר המדינה?
  אכן, נסחפת, גל…

  אהבתי

  • אשיב לך לפי סדר העניינים. אין לשר בממשלה מה לחפש עם כל חיילת בת 19 באשר היא. אין לכל אדם בן 54 מה לחפש עם כל אישה בת 19 באשר היא. באשר לבתי באופן ספציפי, מי שמתקרב אליה מעבר לטווח גילאים מסויים מסתכן באובדן אשכיו.
   ראש ממשלה החשוד בעבירה פלילית צריך להפסיק את כהונתו. וכן, היה צריך להפסיק את כהונתו לצורך החקירה. היה צריך להמשיך את ההליכים, והעובדה היא שגם כשהעד הראשי מת, האדון הורשע בשתי ערכאות ויושב בכלא. ראש ממשלה צריך להיות כמו אשת הקיסר – נקי מכל חשד. ולא מדובר בקיסר מקיסריה.
   ויש לי שאלה אליך. האם העובדה שרות דוד שימשה פרקליטת מחוז תל אביב שמונה שנים מזכה מכל עוון וחטא כל אדם שהוגש כנגדו כתב אישום בשנים האלה? או שמא מתחתיה פעלו אנשים דבקים במטרה וחרוצים למען אכיפת החוק ולוחמה בפשע, שאסור להטיל בהם רבב קולקטיבי?

   אהבתי

   • טוב, קיבלתי את דעתך, בהסתייגות:
    איך זה שראש ממשלתנו ממשיך בכהונתו למרות דוחות המבקר וחקירות המשטרה? וזאת בלי להשוות בפעם האלף לחשבון הדולרים של רבין…
    ומתחת לאיזה שטיח הוחבאה הפרקליטה רות? האם נבדקו התיקים שבהם טיפלה, כדי לדעת אם נעשה בהם צדק, טיפול על פי החוק או לפי כללי עו"ד פישר?
    לא קולקטיבי, אבל תסכים אתי שיש יותר מדי רמזים אפילו בגובה הבנתו של הדיוט…

    אהבתי

    • איך זה שראש ממשלתנו ממשיך בכהונתו? כי החשדות נגדו לא התגבשו ברמה המאפשרת הפסקת הכהונה. מתחת לאיזה שטיח הוחבאה הפרקליטה רות? אף שטיח. הועמדה למשפט פומבי, וקלונה נחשף ברבים. האם נבדקו התיקים שבהם טיפלה? כן. תסכים איתי שיש יותר מדי רמזים? רמזים למה – שכולם מושחתים ורק לאולמרט המסכן נטפלו? לא. היה מדובר בשחיתות ברמה דרום אמריקאית שמדינה כמו ישראל פשוט לא יכולה להרשות לעצמה.

     אהבתי

 3. איזה קטע, דווקא בפוסט שאני נוטה להסכים איתו – אתה חייב לשלב גם האמירה לגבי ביתך בת ה- 19.
  אז ככה:
  1. אתה לא תחתוך את הלשון או את הביצים של אף אחד. זה, ברמה המעשית.
  2. וברמה הרעיונית: מה בדבר אמונתך בשלטון החוק? עו"ד ובקרוב ד"ר למשפטים, הלו? תרוץ לחתוך לשון ואשכים?

  אהבתי

  • ברמה המעשית יהיה שקלול של סיכון וסיכוי בתגובות אפשריות. אני חושב שבעיטה בביצים או פינצ'ור צמיגים הם בהחלט פתיח אפשרי לתגובה, ואכן לחתוך את הביצים זה קצת בעייתי. ברמה הרעיונית אני דוקטור עד שזה מגיע לבת שלי. אז אני נהיה ניאנדרטל עם אלה.

   אהבתי

   • אחלה תירוץ עבור הימין הקיצוני. גם הם מאמינים בשלטון החוק עד שפוגעים להם בארץ ישראל, בתורת ישראל, או אפילו ממש בבני המשפחות שלהם. אתה יודע, בקבוקי תבערה ויריות על רכבים, הרג משפחות לאחר חדירה להתנחלויות, כאלה. ואז – גם הם הופכים ניאנדרטליים.
    (כן, כן, אני יודע: לשיטתך – הם התחילו. כלומר: המתנחלים, בעצם התנחלותם.)

    אהבתי

    • איך הגענו לזה איני יודע. אין לזה שום קשר לאף אחד מתכני הפוסט, ואיני רוצה להתחיל בדיון העקר התנחלויות כן או לא ומי התחיל ומי עשה מה קודם.

     אהבתי

 4. מה שמטריף אותי וקושר בין כל הפושעים שהזכרת (גם פושעי הדמים וגם דוחפי לשונם לגרונות של ילדות) הוא ההתממות המעושה שלהם. הם פשעו, הם? למה מה קרה? הם פעלו לטובת הציבור. וחוץ מזה כך עשו כולם. בעעעעע

  אהבתי

  • אכן, מלשמוע את ההקלטה ששחרר לרדיו שנייה לפני שנכנס לכלא ובה הוא טוען כי נענש בחומרה רבה מדי, מכחיש את העבירות שיוחסו לו ומספר כמה הוא זוכה לאהבת ותמיכת הציבור, אפשר לקבל בחילה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s