טראמפ, בלומנטל, אייכנוולד, פוטין

צום מועיל לכל! חשבתי אם לכתוב ביום כיפור או לא. אז סך הכל יש כאן סיפור שבטח יצוף אחרי החג, ואני רוצה להיות הראשון שאתם קוראים את זה אצלו. אז הנושא זה הבחירות בארצות הברית, ויש כאן סיפור ארוך ומסובך עם הרבה שמות שאתם לא סגורים מי הם בדיוק, שאומר שטראמפ הוא בובה של פוטין. נורא כדאי לקרוא. קריאת חג מהנה ומועילה לכל.

הבחירות בארצות הברית הוכרעו למעשה. אנחנו מספיק קרובים אל הבחירות כדי שניתן יהיה לבצע הערכה רצינית. הסקרים שמראים לקלינטון יתרון של 10% הם לא הנקודה. בשיטת הבחירות בארצות הברית יש משמעות מועטה לסקרים כאלה. מה שמשנה זה האלקטורים, ואתם מוזמנים ללחוץ על הקישור הבא כדי לראות למה בעצם הילרי ניצחה. מספיק שהיא תיקח את אחת המדינות המתנדנדות בשביל לנצח, בעוד שטראמפ צריך לנצח בכולן, מה שנראה בלתי אפשרי גם לפני עניין הקלטת. אבל יש שני נושאים שיישארו איתנו גם הרבה אחרי שהבחירות האלה יסתיימו.

הראשון הוא האנטישמיות. טראמפ הוציא את האנטישמיות מהארון. בנוסח הישן והברוטאלי, של היהודים נורא רוצים לשלוט בעולם ועושים את זה דרך כספם וההשפעה שלהם. המוקד לתיאוריות הקונספירציה האלה הוא יהודי טוב בשם סידני בלומנטל. אולי שמעתם על הבן שלו מקס בלומנטל הוא עיתונאי אנטי ישראלי שנורא אוהב להשוות את ישראל לדאעש. בלומנטל האב היה יועץ של הקלינטונים ועדיין מסתובב בסביבתם. תיאוריות הקונספירציה של הימין המטורף מייחסות לו כל דבר בעולם, ובמיוחד קושרות אותו לשני דברים – למסע תעמולה נגד אובמה שהילרי ניהלה, כביכול, כשהתמודדה נגדו על המינוי הדמוקרטי ב-2008, ולפאשלה המיוחסת להילרי בבנגאזי, שגרמה כביכול למותם של השגריר האמריקאי שם ואנשיו. טראמפ מאמץ את הסיפורים האלה בחום, והנגינה שנשמעת כשהוא אומר את השם 'בלומנטל' נשמעת מאוד מאוד מוכרת. שמעתי אותו בשני העימותים חוזר על השם הזה כמה פעמים. זו אנטישמיות בלי מסווה, בלי כפפות. הדבר הישן והטוב.

הדבר השני, והוא קשור מאוד, וכאן גם מתחיל סיפור ארוך ומסובך שתסלחו לי אבל צריך קצת ריכוז, ומקווה שתעקבו כי זה שווה את זה, זה הקשר בין טראמפ לפוטין. הדבר המאוד מדאיג שעלה מהעימות האחרון ביום א' היה האמירה של טראמפ שחאלב כנראה זה כבר עובדה מוגמרת, וצריך לעשות ביזנס עם בשאר אל אסד. זו אמירה שמגיעה ישירות מבית היוצר של פוטין, ומדאיגה ברמות על שקשה לתאר. שימו בצד את הקטע המוסרי – מה שעושים פוטין ואסד בחאלב זה ג'נוסייד, ולדבר על זה כעובדה מוגמרת כשזה עוד מתרחש, זה פשוט לתת לזה יד. אבל מבחינתנו של 'טוב ליהודים – רע ליהודים' זה רע מאוד. זה אומר שטראמפ, למרות כל הרטוריקה שלו נגד ההסכם עם איראן, הוא בצד של הרעים, הרעים מאוד. הוא תומך בפוטין, איראן, נסראללה ואסד. זה מסמן אותו כאוייב ישיר של מדינת ישראל. מי שחושב שאם הוא ייבחר אז יהיה פחות איכפת לו מקלינטון אם בונים בעמונה או לא, ולכן הוא 'טוב לישראל', מוזמן לצפות בעימות ולחשב מסלול מחדש.

וכאן מגיע הסיפור הלא ייאמן. אני מקשר ישירות לכתבה בניוזוויק ואם אתם רוצים לעבור לשם, לראות את הווידאו ולהתרשם בעצמכם, אני לא ממש אעלב.

ג'וליאן אסאנז' האבא של ויקיליקס, מאיים כבר כמה זמן לשחרר מידע נוראי על קלינטון שיהיה 'הפתעת אוקטובר' ויעלה שוב את טראמפ. אז הוא פירסם שורה של מיילים של יועץ אחר של קלינטון, ג'ון פודסטה. אז טראמפ עולה למסיבת עיתונאים ומצטט מידע שהגיע זה עתה, שבמייל בין בלומנטל לפודסטה, בלומנטל מודה שהמתקפה על בנגזי הייתה 'ניתנת למניעה' ושאם הרפובליקנים רוצים לעשות מזה נושא בבחירות זה לגיטימי. זאת באמת פצצה, למרות שבמצב של טראמפ אולי צריך משהו כמו סרטון סקס של הילרי בשביל להשוות למה שהוא חטף בשבוע האחרון. זה למעשה הודאה של בכיר בסביבה של הילרי שהיא אשמה ברצח של השגריר האמריקאי, והבכיר הזה הוא היהודי בלומנטל שכל כך אוהבים לשנוא. טראמפ לא יכול היה לחשוב על פרי יותר בשל שייפול לחיקו. התגשמות של חלום.

אבל זה פשוט לא היה נכון. המייל שכתב בלומנטל לפודסטה אכן קיים והופץ על ידי אסאנז', אבל התוכן שלו די שונה ממה שטראמפ אמר. במייל האמיתי בלומנטל לא אומר בשמו הוא 'המתקפה הייתה נמנעת' אלא מצטט מאמר מניוזוויק של עיתונאי שנקרא קורט אייכנוולד. במילים אחרות, בלומנטל לא מודה שהמתקפה על בנגאזי הייתה ניתנת למניעה, אלא אומר שאייכנוולד כתב את זה בניוזוויק.

איפה הסיפור הגדול? אם עקבתם עד עכשיו והבנתם מי נגד מי (מודה שגם לי קשה. תעשו מאמץ כי זה שווה) אתם יכולים להבין שמישהו לקח את המייל האמיתי שכתב בלומנטל לפודסטה, ששכב בין ערימה של אלפי מיילים שאסאנז' פירסם, ועיוות אותו כך שיהיה אפשר להבין שבלומנטל אמר משהו שהוא לא אמר. מי זה המישהו הזה? טראמפ? או שמישהו נתן את הגירסה המעובדת של המייל לטראמפ?

אז יש מגזין חדשות רוסי שנקרא ספוטניק, שבערך באותו הזמן שטראמפ דיבר, פירסם גם הוא את המייל בגירסה הלא נכונה. זה לא מפתיע, כי זה פחות או יותר סוג הדיסאינפורמציה שהספוטניק הזה עושה באופן שגרתי. מה שמפתיע זה שאותה גירסה מעוותת של המייל שבושלה אי שם במרתפים היותר חשוכים של הקרמלין, הגיעה בעת ובעונה אחת ל'ספוטניק' ולנאום של טראמפ. וזה כבר מאוד מדאיג בקשר למערכת היחסים בין טראמפ והקרמלין, ועוד יותר מדאיג בקטע של התערבות של פוטין בבחירות בארצות הברית. במילים אחרות, לפוטין יש עניין שטראמפ יהיה נשיא, ויש לו גם את היכולת להגיע עד טראמפ ולהכניס טקסטים לנאום שלו. אמא'לה.

אז עם טראמפ זה כנראה לא ילך לו, כי אם נחזור להתחלה של הפוסט אז הבחירות האלה כבר סגורות לכיוון השני, אבל זה שפוטין מעז לעשות את זה זה מדאיג, ואני גם חושב שארצות הברית זו לא המדינה האחרונה שיש בה בחירות, שאפשר להשפיע עליהן במטר של דיסאינפורמציה. אם אי פעם יהיה לג'נטלמן הזה עניין אמיתי בבחירות בישראל (כמו למשל ששר ביטחון מסויים יעלה דרגה ויהיה ראש הממשלה) אני לא חושב שהוא יחשוב פעמיים.

18 מחשבות על “טראמפ, בלומנטל, אייכנוולד, פוטין

 1. זה מסובך מדי בשבילי, אבל אכן מפחיד. במיוחד מפחיד לחשוב עד כמה כבר לא משנה לאף אחד מה באמת קרה, ואפשר לשקר חופשי לגמרי, קבל עם ועולם, בשידור חי, בעניינים שקל להוכיח שהם שקר – וכל זה בלי לשלם על זה מחיר.

  מצד שני – גדעון לוי אמר (בערך) שכבר אין אנשטישמיות! (:))

  אהבתי

 2. הרבה דברים אפשר לומר על טראמפ, ואולי צריך, ובמיוחד יחסו המחפיץ והסידרתי לנשים. אבל. עם בן שקרוב אליו ביותר ושנשוי ליהודיה ובת (איוונקה, היא יעל) שהתגיירה ואף שומרת על אורח חיים דתי אורתודוקסי שהיא הקרובה אליו ביותר (וגם חברה טובה של צ'לסי קלינטון, עניין מרים גבות בפני עצמו), מנהלת עסקיו ואשת סודו, קצת קשה לי עם ההאשמה באנטישמיות שמתבססת על הדרך שבה הוא מבטא את המילה בלומנטל. האיש הזה הוא חידה בעיני רבים, והיא טרם פוענחה. כולם חשבו שהוא בדיחה עם גוויה של חתול על הראש, ובינתיים הבדיחה היא על כולנו, בעוד התסרוקת שלו הולכת ומקבלת נפח נורמלי. גם אני סבורה שהסקרים מעידים שהוא כבר איבד את המערכה, אבל האיש הזה פונה לאוכלוסיות שנמצאות מחוץ לרדאר של הסקרים. אני מקווה שלא תצטרך לאכול את הכובע אחרי הבחירות.

  אהבתי

  • יש כמה סוגים של אנטישמים. יש אנטישמים מהסוג של 'החבר הכי טוב שלי יהודי' ויש כאלו שהבת נשואה ליהודי, זה לא חדש, זה מגיע עד ראש עיריית וינה במאה התשע עשרה לואגר שאמר 'אני אחליט מי יהודי'. לגבי הסקרים, תזכרי את השיטה בארצות הברית, לא של הסקרים של הבחירות. הקטע של האלקטורים יוצר ממד שונה מהשיטה שלנו. אני חושב שכשחושבים באלקטורים מתקבלת תמונה שאם היא תהיה שונה ביום הבחירות זו תהיה הפתעה של ממש.

   Liked by 1 person

   • מרתק, תודה גל
    אני חושב שהאמירה אני אחליט מי יהודי מיוחסת לגרניג, לגבי הגנרל מילך שהיו סיפרים לגביו שאביו היה יהודי

    אהבתי

 3. האמת שכל העיסוק המאוד אינטנסיבי בבחירות הנוכחיות בארה"ב מאוד תמוה בעיני
  משום מה לא זכורה לי התעסקות כזאת בבחירות קודמות

  אני חושבת שבשורה התחתונה האמריקאים בוחרים מה שטוב להם
  גם ישראלים (או ישראלים לשעבר) יהודים שגרים בארה"ב בוחרים לפי מה שטוב לאמריקה ולא בהכרח לפי מה שטוב לישראל (איך אפשר לדעת מה טוב לישראל כשאתה לא גר פה כבר שנים?).

  טראמפ נראה לי נורא וולגרי, ואפילו קצת (הרבה) גרוטסקי בהתנהגות שלו

  קלינטון, טוב קשה ל התעלם מזה שלפעמים היא נראית חולה במשהו (תמיד מזכיר לי את הסדרה "הבית הלבן" שם לנשיא יש טרשת נפוצה והעניין מתגלה רק במהלך הקדנציה הראשונה שלו, מה שלא מונע ממנו להיבחר להיות נשיא שוב… עדיין רק סדרה לא החיים האמיתיים)

  אני לא מבינה את הקטע של טראמפ מבחינת האשמות
  נראה לי שכל מה שהוא עסוק בו זה ניסיון להכפיש את קלינטון
  או אולי ניסיון להוציא את עצמו יותר טוב ממנה, מהצד לא נראה הכי טוב שבעולם
  אנחנו חיים בעולם שבשניה אפשר לבדוק כל דבר בגוגל

  לפוטין יש יד ארוכה, אפילו ארוכה מאוד
  הוא מנהיג של מדינה עצומה בשטחה (ועם אוכלוסיה לא קטנה בכלל), שלא שם על המנהיגים של אף מדינה אחרת ועושה מה שבראש שלו

  לסיכום, אם קליטון תיבחר זו תהיה פעם ראשונה שיש נשיאה אישה בתפקיד
  שזה בהחלט יהיה שינוי מאוד מעניין כי מי היה מאמין לפני 50 שנה שאישה תהיה נשיאת ארה"ב?
  (גם מי היה מאמין לפני 50 שנה שיהיה בבית הלבן נשיא שחור…)

  אהבתי

 4. במהלך 18 החודשים האחרונים נתקלתי בכמה וכמה מקרים של אנטישמיות מהסוג הישן והרע – בעל פה, בכתב, בתקשורת מקצועית ומרוססים על קירות. נתקלתי גם בסוגים אחרים של אנטישמיות, עם סגנונות חדשים ומראית-עין של הערצת יהודים – אבל כל עוד יש אנשים שמרגישים שיהודים הם שונים *מהותית*, העניין מבהיל.
  הדוברים היו גם מימין וגם משמאל, ואני לא מדברת על התנגדות למעשיה של ישראל (מכל סוג שהוא) אלא לאותה הבחנה שהופכת יהודים ל"אחר" – במקום לכלול אותם בציבור האזרחי הכללי.

  ואציין שבכל השנים לפני כן לא ראיתי אנטישמיות במו עיני. טראמפ שיחרר מהבקבוק שדים איומים. ואני לא בטוחה שכשניפטר מעונשו של *זה* גם הם ייעלמו.

  אהבתי

  • ממש תודה על התגובה. הרבה מאוד אנשים אמרו לי בדיוק את זה, שטראמפ הוציא מהבקבוק שד אנטישמי שיהיה מאוד קשה להחזיר. ואל מול התמיהה של מניפה למעלה, חשוב להביא מישהו שמרגיש את זה בעצמו.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s