בחזרה לאמת הבסיסית

כשמאלן מצוי, אף פעם לא ייחסתי חשיבות לאנטישמיות בעולם שלאחר מלחמת העולם השנייה. סברתי שהאנטישמיות הקלאסית מתה עם היטלר. תנועת ה-BDS המואשמת ה'קלאסית' באנטישמיות בשנים האחרונות נראתה לי תנועה של אינטלקטואלים מבולבלים, שיכולת ההשפעה וכוח הקנייה שלהם הוא אפסי, שמבלבלים בין ביקורת לגיטימית על הכיבוש לבין דברים אחרים, ושהדבר הכי מזיק שהם יכולים לעשות זה לנסות למנוע מביונסה להופיע כאן ובמקרים מסויימים אם הם מצליחים זה רווח נקי. חשבתי שהצעקות 'אנטישמים' זה טקטיקת הפחדה ביביסטית קלאסית שנועדה במיוחד לצרכי ניגוח אנשי 'הקרן החדשה' מבפנים.

התמונות מהשבועיים האחרונים הוכיחו לי שטעיתי. האנטישמיות הישנה, ההשמדתית, לא מתה. צלבי הקרס המצויירים, הצעקות 'הייל טראמפ', קברו של הזמר היהודי המחולל, וכל יתר השרצים שזחלו מחוץ לחוריהם והרימו ראש, הראו לי שהאנטשימיות הישנה חיה וקיימת, וכמובן שניתן למצוא אותה במקום בו תמיד הייתה, בצד ימין.

זו אמת בסיסית מחרידה, שחלחלה לתודעתי, והקול של המגפיים המסומרות הצועדות בכיכר, והחיזיון שגורלם של בני משפחתי בארצות הברית יהיה כגורל בני משפחתי באוקראינה בשנות הארבעים, אינם נותנים לי מנוחה.

מה מתחייב מזה? כמובן סולידריות. עם כל מי שנפגע מהטראמפיזם – יהודים, מקסיקנים, להט"ב, נשים. אולי גם הערכה מחדש ביחד לציונות, ואולי זו באמת תנועה לשחרור לאומי, אם אך תנוקה מהאלמנטים הגזעניים והקלירקליים שדבקו בה כספחת.

וכמובן בוז עמוק לכל מי שמצד ימין מתרפס בפני האנטישמים, משתף פעולה. רון דרמר, שגרירנו בארה"ב ש'מצפה לעבוד עם סטיב באנון', אורי אריאל, שכתב לאותו באנון מכתב אהבה, ואלו רק שתי דוגמאות מזעזעות מהשבוע האחרון. אני מצפה מממשלת ישראל, שכל כך עסוקה בלהגדיר את המדינה הזו כמדינה יהודית, ולחזק בה את האלמנטים היהודיים, לעשות פעם אחת את הדבר היהודי, ולהגיד למצביעי מועל היד, למציירי צלבי הקרס, 'לא'. לא יקרה כלום אם בפגישה של נתניהו עם טראמפ יירמז שהאדון באנון אינו אישיות רצויה בסביבתו של ראש הממשלה של מדינת היהודים. אפשר גם בלי ללקק את המגף המסומר. אתם פשיסטים, תקראו קצת ז'בוטינסקי, קצת אצ"ג. קצת אתם יודעים הוד והדר, פעם אחת הגישה הזו שלכם היא איפשהו לגיטימית וגם את זה אתם מפספסים. ולא, המופתי לא סיפר לבאנון על היהודים. הוא למד את זה בעצמו, ממקורותיו. הוא לא היה מדבר עם המופתי כי הוא שונא מוסלמים. וזה מה שאתם צריכים להבין, ששונאי המוסלמים באירופה ובארה"ב שונאים יהודים גם באותה המידה.

ואולי כאן יש את הסיכוי, את האור בקצה המנהרה. אולי הצרה המשותפת של ממשל שונא יהודים ורושם מוסלמים תצליח לאחד אותנו לאגרוף ד'אהריסטי אחד קמוץ כנגד השנאה. אשרי המאמין.

7 מחשבות על “בחזרה לאמת הבסיסית

 1. רק הערה קטנה:
  אפשר למצוא אנטישמיות בכל מקום. היא לא מוגבלת רק לצד ימין, כפי שטענת. היא יכולה להימצא בכל מקום שבו יש שמים (קרי יהודים ומוסלמים), ובכלל 'אחרים', שאותם אפשר לשנוא (בשל ההרגל לחלק הכול לקבוצות ולחשוד בקבוצה היריבה-לכאורה). מי בגלוי ומי בסתר, מי תחת מעטה של פוליטקלי קורקט ומי בלעדיו. לא עניין של צדדים פוליטיים, אלא של חינוך.

  אהבתי

  • לא טענתי שהאנטישמיות מוגבלת לצד ימין. אני כן טוען ששם קל יותר למצוא אותה, היא נמצאת שם ללא הסוואות, ועכשיו היא התפרצה שם בצורה הקלאסית המוכרת לנו ללא כחל ושרק.

   אהבתי

   • התגובה שלי הייתה למילים האלה שכתבת:
    "האנטשימיות הישנה חיה וקיימת, וכמובן שניתן למצוא אותה במקום בו תמיד הייתה, בצד ימין."
    אני חושבת שהיא תמיד הייתה בכל מקום. מסכימה אתך שהיא גלויה יותר בימין, כי שם לא מצפים אותה בשום ציפוי מעודן. אבל העובדה שהיא הרימה עכשיו ראש במהירות כזאת מסחררת מעידה שהיא הייתה שם תמיד, גם בתקופות שבהם לא היה באופנה להביע אותה בקול רם.

    אהבתי

 2. האנטישמיות שממש שונאת יהודים אכן מתפרצת כרגע בארה"ב. אני שומעת את הדיה במקומות ציבוריים, וזה מעלה זכרונות מאוד לא נוחים מסיפוריהם של הורי, על ארה"ב של שנות הארבעים-חמישים-ששים.

  אבל מאיפה אתה מביא קשר בין תנועת BDS לאנטישמיות?

  אהבתי

  • אני כמובן איני קושר ביניהם. אבל אם תשאלי בישראל מי אנטישמי בעולם, התשובה שתקבלי זה לא המפלגה הנאצית או ה-KKK אלא ה-BDS. זה כמעט מובן מאליו כאן. שימי לב שכתבתי 'המואשמת הקלאסית באנטישמיות'.

   Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s