לא לפספס את הערת השוליים בסוף הפוסט*

אנטוניו דה אוליביירה סלזר היה רודן פשיסטי מוצלח. מה זאת אומרת מוצלח? אמא שלו הייתה גאה בו, זה בטוח. יש קטע לרודנים פשיסטיים עם אמא שלהם. אבל הוא שרד יותר מרוב בני המחזור הלא משהו שלו ממוסוליני דרך היטלר עד מטאקסס והורטי. מה שכן, פרנקו החזיק קצת אחריו. יש משהו באי האיברי כנראה. אבל הוא הגיע לשלטון בדרכי שלום ולא שפך יותר מדי דם, אז הוא יחסית סבבי. לא סבבה אגוזים, בכל אופן רודן פשיסטי, אבל יוצא דופן. פרופסור לכלכלה בהשכלתו. תמיד ידעתי שצריך להיזהר מהם.

בקיצור סלזר הגיע לשלטון בפורטוגל מתי שהוא בסוף שנות העשרים, ואיך שהוא בסוף שנות השישים עניינים התחילו לצלוע. הוא עצמו היה כבר זקן, והעם שלו קצת מיואש, והסתבכו במלחמה קולוניאלית מטומטמת באנגולה כשבצד השני קסטרו מכל האנשים שבעולם וסך הכל העשור החמישי לשלטון של רודן פשיסטי מזדקן מרגיש כמו העשור השני של ביבי. הכל מסתבך ויודעים שהולך להיגמר ורק מחכים שתיפול הנעל השנייה.

ואז ב-1968 הבחור שלנו שכבר היה בן קרוב לשמונים חטף שבץ והחליק במקלחת – לא ברור מה קדם למה. לא הייתה הרבה ברירה ומינו לו מחליף. באיזה שהוא שלב הוא חזר להכרה וחי עוד שנתיים, וכאן הרעיון הגדול. אף אחד לא סיפר לו שהוא כבר לא ראש הממשלה. כולם המשיכו לקרוא לו ראש הממשלה, ולקבל ממנו פקודות, ולעשות כאילו הכל כמו שהיה. בפורטוגל שלט כבר המחליף מרסלו קאיטנו, שהמשיך בקו הכושל של סלזר עד שהגיעה המהפכה הכמעט מרקסיסטית שהעיפה את המשטר הזה לכל הרוחות ב-1974. אבל אצל סלזר עסקים כרגיל. נותן פקודות, מחלק צווים, ואחת ליום מקבל את העיתון שהודפס במיוחד בשבילו שמשבח אותו על תפקודו כראש ממשלה. אגב, גם אצלנו היה טריק דומה, כשבן גוריון שכב בבית החולים אחרי הרימון בכנסת שזרק דואק (נוער, נוער, נוער!) והמזכיר האהוב שלו ארגוב התאבד אחרי שהאמין שהרג רוכב אופניים בתאונת דרכים, הדפיסו לו גיליון מיוחד של 'דבר' שלא סיקר את ההתאבדות. אבל אצל סלזר זה נמשך עוד שנתיים של שלטון מדומה מגובה בתקשורת מסוננת במיוחד בשבילו, עד שהשיב נשמתו לבוראו, וירד למדורים העמוקים של הגיהינום שרק מחכים לדיקטטורים פשיסטים שיגיעו.

אז? אז זה רעיון סבבה גם בישראל. פשוט להדיח את ביבי ולא לספר לו. תחשבו על כל הטריקים והשטיקים ומלחמות השולל ומבצעי השולל, ובחירות השולל, והצעות החוק הגזעניות או הסתם מטורפות, והסיפוחים, והדו"חות ושיסוי אזרחי הארץ הזו זה בזה ודוד ביטן ואמסלם ואלוהים יודע מה בדרך הידועה בקורידה הזו עד כתב אישום ומשפט וכלא והדחה. לא חראם?

אז הוא קצת יותר צעיר מסלזר, והגנים של אבא אומרים שזה דבר שיכול לקחת הרבה זמן, אבל תחשבו על היתרונות לכולם. פשוט לסגור אותו (עם שרה ויאיר) בבית המשוגעים ברח' בלפור. תמורת חנינה מילצ'ן ימשיך לספק סיגרים ושמפניה ורודה, שלדון יסכים להקטין את הנזק הכספי ולהתחיל להפיץ את 'ישראל היום' בעותק אחד (ממילא שמעתי שעבר שם חתול שחור והתפוצה התחילה לרדת). הוא יכול גם לקבל 'ידיעות אחרונות' אם בא לו, בהסדר דומה עם נוני. ובסבבה אגוזים! תחשבו על מהדורת חדשות שלא מתחילה עם גילויים חדשים של גיא פלג או איילה חסון על תיק זיליונת'לפים. תחשבו על תכנית הבוקר של אורלי וגיא בלי התפתלויות של דוד ביטן. תחשבו על ללכת בתחנת רכבת ולא להתקל באיש עם הסרבל האדום. לא שווה?

וזה יעבוד. ממילא אסור לו לצאת מהארץ (לא סתם ביטלו את דאבוס ואת ההשבעה של טראמפ). אחת לכמה זמן אפשר לקחת אותו לסיבוב באיזה מקום ולהגיד לו לבקר בסניף הליכוד בעקרון תחתית ושם יריעו לו כמו שהם רגילים. זה הומאני ואנושי. עלויות? תחשבו כמה עלתה מערכת הבחירות המיותרת ב-2015. גם אם מילצ'ן לא היה מממן בתסריט הזה את השמפניה והסיגרים, אפשר למממן יופי של חיים למשפחה הזו בעשירית מהשני מיליארד שקל שהבחירות האלה עלו.

רעיון? כמו שברכט אמר על הקומוניזם – הדבר הפשוט, שקשה לעשותו.

* כותב פוסט זה הוא דוקטור למשפטים.

20 מחשבות על “לא לפספס את הערת השוליים בסוף הפוסט*

 1. איזה פוסט משמח ומרנין לב.

  וגם החלקים שאינם הערת השוליים חביבים ביותר ומהווים הצעה אופרטיבית נאה (לחיים שאינם דמוקרטיה, אז זו בעיה, קצת. אבל החיוך מאוזל-לאוזן שהופיע אחרי הכוכבית ממתן במקצת גם את ההתנגדות שלי לבעיה הקטנה הזו, כי איזה כיף לקרוא.)

  שמחה בשמחתך – כן ירבו בחייך שמחות ורגעי אושר.

  אהבתי

  • זה שבגלל שבמקומות אחרים שמקושרים לכאן (פייסבוק וטוויטר) די הצפתי כשקיבלתי את התואר ועוד פוסט אחד עם כותרת או פתיחה שמתייחסים לזה היו כבר מתחילים לאנפרנד אותי. תודה על הברכות!

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s