בג"צ, בית אל, עמונה

עמונה… לא נמאס? זעקת הקוזק הנגזל נמשכת זו השעה ה-72 בכל ערוצי הטלוויזיה והרדיו. למה שאצטרף? ובכל אופן, הבלוג הזה צופה פני עתיד. כתב יפה ידידי חנן מנדל – "פינוי עמונה הוא מעשה קשה ולא פשוט. פינוי בית המשפט העליון באמצעות חוק ההתגברות המסתמן הוא קשה והרסני פי כמה." לא טרחתי אפילו לבדוק 'חוק ההתגברות' מהו. בטח המדובר באיזה פנטזיה חולנית מבית מדרש בנט ושקד נוסח 'פסק בג"צ השמאלני המורכב משופטים שמונו בשיטת חבר מביא חבר המושחתת ואינו מייצג את עמישראל בכלל אלא רק את הערב רב הסססמולני, פסיקה העומדת בניגוד לעקרונות נצחיות עם ישראל וזכותנו המלאה על ארץ ישראל ובכלל מה שחושב סמוטריץ', תהיה הפסיקה בטלה ומבוטלת אם הסכימה על כך הכנסת או מזכירות הבית היהודי לפי המוקדם מביניהם.'. אז נראה לי שהבקלאש לערלות הלב של בג"צ שלא הסכים להמשך גזל האדמות ועקר יהודים (!) טובים מבתיהם (אם כי נשמרה להם הזכות לקבל פיצויים בגובה מיליון שקל למשפחה, ולהתפרע כך שנפצעו שישים שוטרים שזה שוטר וחצי למשפחה) עומד להגיע, ובג"צ עומד סוף סוף להתפשט מסמכויותיו, ורצוי לפני שמישהו שם יספיק לפסוק ש'חוק ההסדרה' הוא תועבה שאין כמותה הן כנגד המשפט הפנימי והן כנגד המשפט הבינלאומי.

אז זהו שלא ממש צריך. בג"צ הוא השקר המוסכם שעל גביו בנויה כל ההתנחלות בשטחים הכבושים, ורק צריך ללמוד קצת היסטוריה בשביל זה.

1978 בית אל. בגין רק עולה לשלטון ורוצה להמשיך את מפעל ההתנחלות הנחמד שהתחיל בו פרס. בשטחים יש מספר מועט של כמה מאות סהרורים ימין קיצוני. אז? אז מאתרים מקום נחמד ששייך לאדם פרטי בשם סלימאן תאופיק אויב (עם שם כזה באמת שלא מגיעה לו קרקע פרטית), מפקיעים, ומיישבים שם מתנחלים וקוראים לזה 'בית אל'. תאמרו התנחלות? על קרקע פרטית? איך אפשר? עובדה שאפשר. תקראו מה שכתב השופט אלפרד ויתקון בבג"צ 606/78 אויב נ' שר הביטחון פ"ד לג (2) 113.

המפקד הצבאי שהפקיע את המקרקעין כתב שההפקעה דרושה ל'צרכים צבאיים דחופים'. אז – "מבחינת השיקול הבטחוני הטהור אין לפקפק בכך שנוכחותם בשטח המוחזק של יישובים – אפילו 'אזרחיים' – של אזרחי המעצמה המחזיקה, תורמת תרומה נכבדה למצב הבטחוני שבאותו שטח ומקילה על הצבא את מילוי תפקידו. אין צורך להיות מומחה לענייני צבא וביטחון כדי להבין שאלמנטים חבלניים פועלים ביתר קלות אך ורק בשטח המאוכלס אך ורק באוכלוסייה אדישה או אוהדת כלפי האוייב מאשר בשטח בו נמצאים גם בני אדם העשויים לעקוב עליהם ולהודיע לשלטונות על כל תנועה חשודה. אצלם לא יימצאו מחבלים מחבוא, סיוע וציוד. הדברים פשוטים ואין צורך לפרט."

תפרט, בבקשה, ויתקון, תפרט! כי סך הכל רק ארבעים שנה אחרי הפסיקה שלך, ואנחנו רואים איך חצי מיליון של מתנחלים שהתירה הפסיקה שלך משפרים כל כך את המצב הביטחוני שקמו לנו שתיים וחצי אינתיפאדות, אין ספור הרוגים בהתנחלויות עצמן ומחוצה להן, ומחבלים ערבים לא ימצאו שם מחבוא, סיוע וציוד, אבל מחבלים יהודים ימצאו גם ימצאו (לזה הוא לא היה צריך לחכות הרבה. משהו כמו שנה אחרי הפסיקה הזו קמו לנו המחבלים היהודים הראשונים בהתנחלויות, ושימשו כדוגמה נאה לבאים אחריהם).

חייבים להזכיר גם שהטריק של להפקיע אדמה פרטית נפל שנה אחרי כן, בבג"צ אלון מורה, כי מישהו שם עשה עבודה נכונה בצד של העותרים (דויקאת) והביא תצהירים מרב אלוף חיים בר לב ואלוף מתי פלד (אז עוד לא התגלמות השמאלן הקיצוני שהופיע בתעמולת הימין לאחר מכן, אלא אחד מגיבורי הנצחון בששת הימים. אגב אבא של אבי הרוחני ומורי יואב פלד שהנחה את התזה שלי ובגללו אני דוקטור ממש באמת) שאמרו שאין שם צורך בטחוני של ממש, וגם המתנחלים עצמם ביקשו להצטרף לעתירה והצהירו שזה באמת לא הקטע הבטחוני אלא שהם רוצים לעלות לאלון מורה כדי לממש את זכותנו על ארץ ישראל לנצח נצחים או משהו כזה. אז נתנו איזה פסיקה שהזיזה אותם קצת הצידה לאדמות מדינה, ומזה קמה ההבחנה הנהוגה היום בין קרקע פרטית קודש היא לאדמת מדינה שניתן להתנחל בה בסבבה. אבל הקטע שמותר כדאי ורצוי להתנחל כי זה תורם איכשהו לביטחון ולא מנוגד לחוק הבינלאומי נשאר.

דרך אגב גם הבג"צ הזה מצחיק ניטים, (מי שרוצה לצחוק עד דמעות מופנה לבג"צ 390/79 עזת מוחמד מוצטפא דויקאת ואח' נ' ממשלת ישראל פ"ד לד 1 (1)), כי תקראו למה האסטרטג הגדול רפול (במקום להכין תצהירים לבגצ תעבוד קצת על התכנית של אורנים גדול. יש שם כמה חורים ענקיים. צריך עוד קצת עבודת מטה) חושב שצריך התנחלויות –

"הרמטכ"ל מסביר את החשיבות המיוחדת הנודעת לישוב אזרחי דווקא לעומת בסיס צבאי, כי בעת מלחמה יוצא הכוח שבבסיס משם כדי למלא משימות ניידות והתקפיות, בעוד שהישוב האזרחי נשאר על מקומו, ובהיותו חמוש ומצוייד כראוי הוא שולט על סביבתו לשם משימות של תצפית ושמירה על צירי התנועה הסמוכים אליו, כדי למנוע את השתלטות האויב עליהם. הדברים אמורים במיוחד בעת גיוס כוחות המילואים בפרוץ מלחמה – האויב עליהם. הדברים אמורים במיוחד בעת גיוס כוחות המילואים בפרוץ מלחמה – ובמקרה זה בפרוץ מלחמה בחזית המזרחית. לעת כזאת על הכוחות לנוע אל מקומות הפריסה שנקבעו להם וגוברת חשיבות השליטה על צירי התנועה כדי
להבטיח תנועה מהירה ובלתי מופרעת דרכם"

כבר אז זה היה שקר ודי מתועב, כי אף אחד לא ציפה שחוסיין שלא התערב ביום כיפור, והיה בעצם בשלום איתנו, יפלוש פתאום. היום, עם התמוטטות סוריה ועיראק, והשלום היציב מאוד עם ירדן, מדובר בנימוק מטורף שחלף זמנו. אם זה המצב, והצורך הוא בטחוני וההתנחלויות הן זמניות, נא לפרק הכל חברים.

בטוח שללנדוי (יהודי מאוד חכם עם חוש מהיר לאיתור בולשיט) ולויתקון (אותו כנ"ל) היה ברור כבר אז שהנימוקים הבטחוניים הם שקריים ומהשפה ולחוץ.

אז מה למדנו משיעור ההיסטוריה חברים?

א. בג"צ הוא לא מכשול למפעל ההתנחלויות המופלא, אלא להיפך, המגן שלהן והמעודד אותן, וזה שנותן להם לגיטימציה עד כמה שאפשר (וגם פסיקת 'עמונה' היא חלק מזה. כי אם אומרים שאין כללים ואפשר להתנחל בכל מקום זה להשתין מהמקפצה וללכת צעד רחוק מדי ובג"צ יודע את זה וגם ממשלת ישראל יודעת את זה).

ב. כל נימוק 'בטחוני' להתנחלויות הוא רק כיסוי לעניין האמיתי וזה מניעת כל אפשרות לשלום אי פעם ושליטה בכל חלקי 'ארץ ישראל' כפי הפרשנות של מושג זה על ידי הקיצוני ביותר בכל רגע נתון.

ג. שופטים חמודים מה שאתם כותבים נשאר בפד"י. וגם ארבעים שנה אחרי. ואם אתם כותבים שטות שאני משלם עליה עד היום בדם, אז תקחו בחשבון שיחד עם הפסיקות המאוד ליברליות שלכם בכל מיני עניינים גם זה נשאר וחבל.

ד. ההגיון של הכיבוש הוא אחר. הוא גובר תמיד. לא צריך לפרק את בג"צ בשביל זה. זה עובד גם בלי זה. אל תקחו לנו את הצעצוע. נחמד לנו לשחק בו לפעמים.

מחשבה אחת על “בג"צ, בית אל, עמונה

  1. בתו הצעירה של ארווין ויתקון, רעיה הַרְניק, היא סופרת ילדים, משוררת ופעילת חברה ישראלית, אלמנתו של המוזיקאי ועורך הרדיו מאיר הרניק ואמו של רב-סרן גוני הרניק,

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s