הידד למנהיג!

השבוע עשיתי מעשה פוליטי, והתפקדתי למרצ. לא בחדווה, לא בשמחה, אלא מתוך הכרה שברגע הזה זה המעשה הנכון לעשות, ומתוך רצון להשפיע בשאלת הפריימריז הפתוחים. זה לא הבית האידיאולוגי הטבעי שלי, אבל אפשר להפוך אותו לכזה, במאמץ דמוקרטי מסויים, ולשם כך התפקדתי (וגם כי מוסי רז ביקש ממני…) ההבדל בין אזרח לנתין, לדעתי, הוא בניצול של אפשרויות האזרחות הפעילה, המשפיעה, התורמת. התפקדות למפלגה היא חלק מזה. לא הפעם הראשונה (ולא המפלגה הראשונה) שאני מתפקד אליה (במקרים הקודמים על מנת למשוך את החברות כמה חודשים מאוחר מדי במכתב זועם שנשלח אל המפלגה בדואר, לאחר שמאוד עיצבנו אותי בדבר זה או אחר…). אז באמת אם מישהו חושב מרצ, שיתפקד. יש לו יכולת להשפיע. הן בשאלת מבנה הפריימריס, ולאחר מכן בבחירת ראש המפלגה וחברי הכנסת מטעמה, אם תיפול הכרעה נכונה.

אנשים בעלי נשמה של נתין יבחרו כמובן אופציה אחרת, והנה אופציה נאה בשבילם –laplap

זה צילום מסך מדף הפייסבוק של דן קופר אבל אני מאמין שזה אותנטי. זה יותר מדי 'יש עתיד' בשביל להיות מזוייף.

'נכון אין לנו פריימריז' – אז, למה לעזאזל להתפקד אם אי אפשר להשפיע? אם אי אפשר לבחור את ראש המפלגה, וחברי הכנסת הם תכתיב שרירותי לפי קפריזות של אותו ראש, שידוע גם כראש קצת חלול.

ההתפקדות שלנו היא הרבה יותר חזקה. היא אמירה פשוטה אבל מאוד עמוקה – אני עבד נרצע. אהבתי את אדוני. אני רוצה לשלם 40 שקלים בשנה ולא לקבל כלום חוץ מטונה של דואר זבל במייל (נכון, במרצ זה 80 ש"ח, אבל ראבק, אנחנו מקבלים משהו) לא איכפת לי להיות פראייר.

אגב, כל הסיפור הזה מקבל צורה נורא מכוערת של מה שבאנגלית קוראים לו MAIL FRAUD כשמסתבר שהיהיר שינה בשקט בשקט את התקנון של המפלגה כך שיעניק לו את יושבות הראש הבלעדית עד 2027. מי אמר 'צפון קוריאה' ולא קיבל?

ערימת הקלישאות במייל הזה היא לא פחות ממחליאה. איך אקט ההתפקדות, שאינו כולל זכות כלשהי להכרעה מהותית מראה על זה שמישהו דואג למדינה שלו? נכון, זה מראה על שייכות. אני לא רוצה לומר שייכות לאיזו קבוצה.

מעבר לכל יש כאן אמירה מאוד לא דמוקרטית, ולפיה ההצבעה בבחירות היא חלק מעסקת 'תן לי ואתן לך'. זה מראה במקרה הטוב על אי הבנה עמוקה של התהליך הדמוקרטי אצל כותב הטקסט הזה. במקרה הרע אנחנו מגיעים כאן לכל מיני מקומות שבהם יש מנהיג שנבחר ממש על ידי כל העם פה אחד, ושהבחירות הן הבעת אמון בו, ורצון להיות שייך, יותר מהכרעה מהותית לגבי העדפותיו של הבוחר. עד כמה שהסיסמה הביביסטית 'ראש ממשלה מחליפים בקלפי' מגעילה (וכן, מחליפים אותו בקלפי, אלא אם כן רוצחים אותו (זוכר?) או שהוא ממש ממש מושחת ואז המשטרה מטפלת בו) יש בה איזו הכרה עמומה באפשרות שמנהיג אפשר להחליף, ושבחירות זה תהליך ממש טוב לדמוקרטיה. זה ממש חסר אצל היהיר בטקסט האווילי למעלה.

אם כבר ביבי, אביע כאן את הדעה הלא ממש פופולרית שכן, צריך להעיף אותו לעזאזל, כי הוא מושחת עד היסוד וראש ממשלה מחורבן. אבל, אם נחליף אותו ביהיר לא עשינו כלום. היהיר הוא בעל אותם קשרים עם מילצ'ן, ואותה מערכת יחסים מעוותת עם הבוס לשעבר מוזס. אותה נהנתנות, אותה אהבה לסיגרים. אני מנחש שמתי שהוא ב-2026 תתפוצץ גם פרשת 'משלוחי הג'ל לשיער'. אם יהיה שם עוד שיער. אבל אין לו עשירית מהכישורים הפוליטיים והאחרים של ביבי. אז נחליף מושחת נהנתן ומוכשר במושחת נהנתן וחדל אישים.

טוב, נו, רואים שאני כועס. מזמן לא היה כאן פוסט משתלח ביאיר לפיד. סך הכל מי שראה אתמול את פגישת ביבי טראמפ (ולא חשב שזו פירסומת ממש משונה לוויאגרה) יכול היה להבין שיש גרוע מזה. אבל על זה כולם כותבים. אנחנו כאן בשביל תוכן מקורי, לא? לפחות שניים שלושה הקוראים שנותרו. ערב צח, ערב זך לכל.

7 מחשבות על “הידד למנהיג!

 1. כרגע אני לא רואה למי אצביע בבחירות הבאות,מפלגות ימים כמובן לא באות בחשבון,המחנה הציוני בדיחה ויש עתיד בדיחה הכי גרועה.
  לא אחזור לאצביע מרצ,לדעתי היא צריכה להשתנות ומהר,לא יודע איך ובאיזו צורה אבל זו לא מרצ של יוסי שריד ובטח לא של אלוני,נכון שבשנים האחרונות הפכתי פחות שמאל מאשר הייתי בצעירותי והתמרכזתי משהו,אבל אני לא רואה גוף פוליטי שיכול להיות לי בית כרגע.
  ביאושי הרב מבחינה פוליטית גם ישראל כץ לצורך העניין טוב יותר מהביבי,כל אחד אחר בליכוד (אני כמובן לא מתכוון לשכבת מירי רגב,חוטובלי והזויים ברמה הזאת) יהיה טוב יותר מהביבי

  אהבתי

  • גם אני לא אוהב את מרצ הנוכחית, והתפקדתי כדי לשנות. בעניין הליכוד – הלוואי והאמירה 'כל דבר יותר טוב מביבי' תתגלה כאמת. יש לי הרגשה שלא משנה מי יהיה היורש, נתגעגע אליו.

   אהבתי

 2. שנינו יודעים, שהנבואה ניתנה לשוטים. ובכל זאת – אין לי בעיה לצאת שוטה, אם אתבדה. אז ככה:
  אי אפשר לדעת איזה שינויים עוד יחולו במפה הפוליטית. מהם, שינויים שיכולים להיות משמעותיים מאד, כמו הצטרפות גבי אשכנזי/ בני גנץ למפלגה כלשהי. או: כמו עוד מלחמה, על תוצאותיה הבלתי ברורות כרגע.
  לאחר שסייגתי את עצמי כראוי, הריני מרשה לעצמי להתנבא. רשוֹם לפניך:
  יאיר לפיד יהיה ראש הממשלה הבא.

  אהבתי

  • תראה, אני אגיד לך משהו בקשר ל"מטומטמים" הזה:
   עבור דונאלד טראמפ הצביעו כ – 63 מיליון אמריקאים. הדעת נותנת, שמבחינה סטטיסטית היו בקרב 63,000,000 אמריקאים כמה אנשים שהם לא פחות חכמים ממך. אולי אף יותר. ובכל זאת, הם עמדו בקלפיות ובדעה צלולה החליטו לבחור בטראמפ. ומכיוון שכבר סגרנו על זה, ש"מטומטמים" הם לא – נותר לחשוב מה אנחנו למדים מזה.

   1. לטעמי, אפשר ללמוד שלא מדובר בטמטום אלא בדעה שונה. לאנשים שונים מותר שתהיה דעה שונה. גם לעדה יונת ולישראל אומן – שניהם זוכי פרס נובל – יש דעה פוליטית מנוגדת.

   2. לדעתי, ניתן יהיה לפסוק אם מצביעי טראמפ מטומטמים – רק לאחר שיסיים את כהונתו ונראה מה עשה. וגם אז יכולים להיות חילוקי דעות. הנה, למשל, אתה חושב שאובאמה היה נשיא טוב – ויש רבים (כולל אנוכי), שחולקים על דעתך.

   3. והשיעור הכי חשוב, לדעתי, שניתן ללמוד – הוא שיעור בצניעות.
   אפשר ללמוד אותו – אבל רק אם רוצים.

   אהבתי

   • אני חושב שאתה לא מבין אותי נכון. איני חושב שכל מי שדעתו אינה כדעתי הוא מטומטם, כי אז הדבר היה משאיר מעט מאוד אנשים שאינם מטומטמים. לא כל מי שהצביע טראמפ הוא מטומטם. יש כאלה וגם כאלה, וההצבעה נובעת ממספר רב של מניעים פסולים, ולא רק מטמטום לשמו. אבל – כל מי שתומך ביאיר לפיד (פרט למי שיוצא לו מזה משהו כמו מי שמובטח לו על ידי המנהיג מקום בכנסת) הוא מטומטם. פשוט וקל ומוכח אמפירית באין ספור מקרים, ואתה מוזמן לבחון זאת על סביבתך הקרובה, ואף להסתכל בראי ולבחון עצמך אם עברה בראשך המחשבה לתמוך באותו ג'ל מלא רחמים. עדה יונת וישראל אומן שניהם אינם תומכים בלפיד. לו היה אחד מהם תומך בלפיד מבלי לקבל על כך טובת הנאה לא הייתי מהסס לומר שהוא מטומטם. בקשר לצניעות – אני מוכן ללמוד מיהיר שיעור בצניעות, וללכת צעד אחר צעד אחריו. ברגע שיפסיק לחשוב שהשמש זורחת לו מהתחת, אפסיק גם אני לחשוב כך לגבי.

    אהבתי

    • 1. שמת את האצבע על הנקודה המדויקת:
     אילו עדה יונת או ישראל אומן היו תומכים בלפיד – לא היתה לך שום אפשרות לומר, שמי מהם מטומטם. אתה פשוט לא יכול לומר כזה דבר על זוכה פרס נובל.
     זאת אומרת, אתה יכול. אבל זה שם דווקא אותך במקום מאד לא טוב. לא אותם.
     2. כשכתבתי על עדה יונת וישראל אומן – זה לא היה בקשר להצבעתם או אי הצבעתם ללפיד. רק ניסיתי להראות, שלאנשים חכמים יכולה להיות השקפה פוליטית שונה.
     3. אני מסתכל במראָה ואין לי בעיה לומר, שאם לא יהיו שינויים מהותיים במפה הפוליטית – אצביע ללפיד בבחירות הקרובות. חשבתי להצביע עבורו גם בבחירות האחרונות. אלא שבוז'י הרצוג הצליח לגנוב את קולי. רק בגלל תקוות השווא, שנצליח להעיף את ביבי מכס השלטון. בוז'י לא רק שלא הצליח במשימה – אלא גם ניסה בכל כוחותיו להיכנס לממשלתו של ביבי. כך, הוא הצליח גם לאכול דגים באושים, גם לקבל מלקות, גם להיות מגורש מהעיר. כך, הוא מצטרף לאלו שכבר לא יהיו ראשי ממשלה לעולם. אלו, שניתנה להם ההזדמנות – והם פיספסו אותה: שלי יחימוביץ', עמיר פרץ, ציפי לבני, כאלו. "עבר זמנו – בטל קורבנו".
     4. אני חושב, שיאיר לפיד עדיין מנסה לעשות טוב עבור העם. משהו, שביבי שכח כבר מזמן איך עושים. אני אפילו חושב, שתוכניתו ל"מע"מ אפס" היתה תוכנית טובה, שבאמת היתה עוזרת לזוגות הצעירים. העובדה שביבי פוצץ קואליציה והעדיף ללכת לבחירות – רק מעידה על כך, שאפילו ביבי פחד, שמא התוכנית הזו ממש תעבוד…
     5. אני חושב, שאתה מפספס משהו עיקרי בהתבוננות שלך על המציאות. הרצון שלי, שביבי יוחלף, נובע מהמהות, לא מהפרטים הקטנים. נגיד, פרשת הסיגרים והשמפניה הוורודה: אם ביבי היה ממלא היטב את תפקידו – היה לי קל להעלים עין מהעניין. בהגזמה: אילו האנגלים היו יודעים, בזמן מלחמת העולם, שצ'רצ'יל מקבל סיגרים כמתנות – מישהו היה אומר משהו? הרי הנהגתו וגדולתו היו חשובים הרבה יותר מכל שוחד של סיגרים. אתה רואה את השחיתות של ביבי כמשהו חשוב – ואני רואה את מערכת החינוך, מערכת הבריאות, מערכת התחבורה הציבורית, מערכת הסיעוד. וכל המערכות קורסות. הסיגרים חשיבותם רק במתן היכולת – אולי – להעיף מחיינו את האיש הרע הזה. האיש, שרק מכניס ציניות וחוסר בושה לחיינו הציבוריים – ומבריח מהארץ את מיטב בנינו.
     6. באותו האופן, הסיבה שהחלטת לא להצביע עבור הרשימה הערבית – היתה כי הם הביעו תמיכה באסד. התמיכה שלהם באסד לא באמת חשובה. הם לא יותר מכלב שמתחנף לאדונו. הם חיכו לראות מי מנצח במלחמה הזו – וכשראו שזה הוא, מיהרו לתמוך בו. לתמיכה שלהם אין שום משמעות מעשית לגבי הטבח שמתחולל בסוריה. אבל את האדם היחיד שכן יכול היה לעשות משהו – והעדיף לשחק גולף במקום – אתה מעריך. כן, פרזידנט אובאמה. יכול היה להציל המון סורים, אבל העדיף להתעלם. השאיר אחריו שובל של דם בסוריה, לוב, תימן, מצרים – אבל הביע יופי של דעות, והיה רהוט, וקיבל פרס נובל לשלום. תענוג. מאד רצית שהשכפול שלו, הילארי, תמשיך את דרכו.
     לטעמי, אף ישראלי יהודי לא אמור להצביע עבור הרשימה הערבית – רק כי הרשימה הזו מכוונת פוליטית נגדו, נגד משפחתו, נגד המדינה שלו כמו שהיא מתקיימת. אתה מעדיף לנופף בתמיכתם באסד. גם כשאתה מחליט החלטה נכונה – לדעתי, אתה מחליט אותה מהסיבה הלא נכונה. אבל זו זכותך, אתה יודע.
     7. שבוע טוב.

     אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s