כמה מילים קצרות ומהירות על דוח מבקר המדינה

היום אחרי הצהריים יתפרסם דוח מבקר המדינה. לא צפויות הפתעות משמעותיות, כי הרוב הודלף על ידי כל מיני גורמים וכל התמלילים כבר התפרסמו בידיעות אחרונות. אז זה יצא ככה וזה יצא אחרת. זה אמר, וזה הזהיר, ויהיה גיבור ענקי בנט שיצא לשטח וגילה את המנהרות והזהיר והמטומטמים האחרים בקבינט לא רצו לשמוע.

זה נהדר ברמת המפ, ואין לי ספק שבנט יכול להיות מפ מצויין, למרות שעל פי רביב דרוקר ויגאל סרנה דווקא התפקוד שלו ברמת הפיקוד הזוטר כבר רשם על שמו אסון לאומי בכפר קנא ב'ענבי זעם'. אבל הוא לא מפ כבר, וטוב שכך. הוא שר בכיר בממשלה, פחות טוב שכך, ו'הלכתי לשטח ודיברתי עם אנשים ויש בעייה של מנהרות' זה לא תפקוד של שר בממשלה ולא של חבר קבינט.

בעיית המנהרות הייתה בעייה טקטית מינורית. במהלך המלחמה התפרסם הפוסט הידוע של אברי גלעד שטען שהמנהרות הן 'איום קיומי' או במילותיו – "עשרות מנהרות התקפיות שמסתיימות בתוך ערי הדרום אינן מנהרות טרור, הן תשתית כיבוש קרקעי. אם לא היינו מפתיעים את עצמנו בתגובה החריפה לחטיפת הנערים , החמאס בתזמון המתאים לו היה מזרים אלפים דרך המנהרות לכיבוש ערים ומוצבים צבאיים, אלפים רבים של חיילים שמחופשים לחיילי צה״ל, הורגים , כובשים וחוטפים כאשר אין לצה״ל זמן להתארגן. במקביל יורים מטחים של מאות ואלפי טילים למרכז ומשתקים את יכולת ההתארגנות נגד הפלישה…. בישראל במצב כזה ייתכנו עשרות אלפי הרוגים, שיתוק מערכות ובניית הגנות ברמת השכונה והרחוב. זאת בהנחה שערביי יו״ש וחלק מערביי ישראל לא מצטרפים למערכה. כמובן שהתקפות נגד של חיל האוויר לא יעזרו כשכולם מחופרים מתחת לאדמה וצוחקים כל הדרך לירושלים. במקרה הטוב היו נכנסים כוחות בינלאומיים לפרז את המדינה , הנשק הגרעיני וכל חלום המדינה היהודית היה מתפורר לעוד אלף שנים."

צריך להיות אסטרטג ברמה של 'מה יש' או 'העולם הערב' בשביל לכתוב את השטויות האלה, ורמה מסויימת של חוסר אחריות כדי להפיץ אותם בשעת מלחמה. אבל השטות הזו נדבקה, והמנהרות נהפכו לאיום שמאז האיום האיראני עוד לא היה כמותו.

האמת היא שהיה מדובר בבעייה טקטית שבאמת גרמה לנזק ולחמישה הרוגים בפיגוע הפילבוקס בקיבוץ נחל עוז, אבל מינורית ברמה של מבצע בו הופעל כל צה"ל ולאוייב נגרמו אבידות בסדר גודל של חמש ספרות, כמו גם עשרות הרוגים ואלפי פצועים בצד שלנו.

המבצע, שלא יצא לדרך עם מטרות ברורות, סימן תוך כדי תנועה את 'המנהרות' כמטרתו העיקרית, בהעדר מטרה אחרת הניתנת להשגה, ו'השמדת המנהרות' הייתה הסיבה הנהדרת להיכנס לעומק של כמה מאות מטרים פנימה ולהחזיק בו עד שהגדוילים למעלה ידעו איך לרדת מהעץ שטיפסו עליו.

אז בנט לא היה גיבור, אבל גם לא ביבי ויעלון, ועוד גורם מרכזי באותו קבינט של אסון, לוחם 'במחנה' הנועז יאיר לפיד.  הם נכנסו אל המבצע בלי שום חשיבה אסטרטגית. למבצע לא היו מטרות מראש. נגררנו אליו עקב תחושת הנקמה על רצח שלושת הנערים, והסלמה שהלכה והתגברה במהלך החודשים יוני ויולי כשהרטוריקה של הקיצונים בשני הצדדים שלצערנו הם גם השליטים בשני הצדדים, הלכה והחריפה. נכנסנו למבצע בלי לדעת למה, ניהלנו אותו בלי לדעת איך, ויצאנו ממנו בלי סיבה כשם שנכנסנו.

לממשלה אין ממש אסטרטגיה כנגד החמאס, ומהסיבה הזו אחת לשנתיים שלוש יש 'מבצע בעזה' שמביא להמון מוות מיותר בשני הצדדים, ולהרס שגרת החיים של אזרחי מדינת ישראל, שהם הבוחרים שוב ושוב (ושוב בפעם הבאה בין אם ייבחר האסטרטג נתניהו או הקלאוזביץ המודרני  לפיד או אלוהים ישמור בנט) ולפי החדשות של הימים האחרונים – הקיץ הזה הכדור נופל על האדום ברולטת המוות, והפעם שר הביטחון הוא ליברמן שהבטיח את ראשו של הנייה בפעם הבאה (רק שבדמוקרטיה החמאסית מחליפים הנהגה אחת לכמה שנים לא כמו אצלנו שיש קיסר, והנייה פינה מקומו לאדם אחר).

אז הדו"ח? אז ראש הממשלה צריך להתפטר? כן, אבל לא בגלל המנהרות. בגלל שהוא מושחת, וחסר אסטרטגיה של ממש להתמודד עם האיומים האמיתיים כנגד בטחונה של ישראל (אני שם בראש ובראשונה את אי השוויון החברתי, שם אנחנו בצמרת העולמית לפני תורכיה, צ'ילה ומקסיקו, ואתם יודעים מה, את הכיבוש.)

מסקנות אישיות? אני רוצה לברוח מכאן למקום שבו לא שומעים את בנט, שהגיע לרמות יוהרה בלתי נסבלות. מה שכן, אני עוד פחות רוצה להיות כאן כשהקתרזיס יחליף את ההיבריס, כמו אצל כל גיבור טראגי, שהוענש על ידי האלים (מותר לכתוב 'אלים'? אני סך הכל מקבל סוג של תלוש ממשרד החינוך, וממש רוצה לדעת אם זה בסדר לרמוז אפילו שיש יותר מאחד. או פחות אם אתה אלפריסט ואני לא. סתם יהודי רפורמי פוסט חילוני הברמסאי קנטיאני מן השורה) באותה גאווה וגבהות לב עליה כתב החכם מכל אדם (לא היה חבר קבינט בצוק איתן וחבל) – לִפְנֵי־שֶׁבֶר – גָּאוֹן, וְלִפְנֵי כִשָּׁלוֹן – גֹּבַהּ רֽוּחַ.

11 מחשבות על “כמה מילים קצרות ומהירות על דוח מבקר המדינה

 1. מסכימה עם המסקנה בפסקה שלפני האחרונה: הוא צריך להתפטר כי הוא ראש ממשלה גרוע. אבל אם הוא יתפטר, אנחנו עלולים לקבל במקומו את בנט, שאז אפילו האלים, אם ישנם ואם אינם (תלוי בדעתו המלומדת של רוגל אלפר), לא יוכלו לעזור.

  אהבתי

 2. שמע קטע: גם אני מסכים עם המסקנה שביבי ראש ממשלה גרוע. מה "גרוע"? – "נורא ואיום". ואתה יודע מה עוד קטע? – אין סיכוי שזה יקרה, אין סיכוי שביבי יתפטר. עד שלא יקרה משהו ראדיקלי יותר, כמקרה שרון, או כמקרה אולמרט, או חלילה כמקרה רבין – אין סיכוי שהאיש יעזוב את קרנות המזבח. אז אני בהחלט מקווה שכל חקירות השחיתות תשאנה פרי. אישית, הייתי שמח אם ביבי עוד היה מספיק להיות שותפו לתא של אולמרט, לפני שזה האחרון יספיק להשתחרר. אבל אלו סתם חלומות…

  וכן, גם אני חושב, שאי השיוויון החברתי הוא איום אמיתי על מדינת ישראל. אני גם חושב שביבי הפסיק לראות באזרחי ישראל סתם אזרחים. אתה יודע, כאלה עם זכויות וגם צרכים: מערכת בריאות, מערכת סיעוד, מערכת תחבורה, מערכת חינוך. זוגות צעירים שמצליחים לקנות דירה. ביבי רואה באזרחי ישראל נישומים, כאלה שצריך לסחוט מהם כל שקל במיסוי. שקלים שיופנו לביסוס שלטונו במתן אתנן למי שצריך (דרעי, ליצמן, גפני, בנט, ליברמן, וכו') – וגם לפינוקים הכרחיים כמו מטוס ומשכן חדשים לראש הממשלה, תשלומים כפולים לרשות השידור ול"תאגיד" עד שביבי יצליח לסגור אותו, כאלה. בשעת הצורך הוא גם רואה באזרחים בשר תותחים, אחרת לא היה מפקיר כך, משך שנים, את תושבי שדרות ועוטף עזה, לא היה שולח חיילים לתוך עזה בנגמ"ש מיושן בן עשרות שנים. להיכן הולכים המיליארדים של מערכת הביטחון אם הנגמ"ש הוא כה מיושן? – זו כבר שאלה אחרת. אולי לצוללות? אולי לפנסיות של כאלה שפורשים בגיל 46 עם פנסיה מנופחת, כשגם מרמים את האוצר לגבי העלות האמיתית? – יכול להיות.

  האמת, חיכיתי גם לפוסט שלך על בחירת השופטים לבית המשפט העליון. אלא שהוא מתמהמה. אז ברכוֹת. ברור לי, שאתה עולץ. בהקשר הזה טרחתי וחיפשתי, ומצאתי דו-שיח שניהלנו בתגובות לפוסט שלך מה- 7.4.2016. מאד אהבתי את מה שכתבתי שם. אבל לא אלאה אותך, אצרף רק משפט אחד משם: "והיהירות הזו של המערכת המשפטית, הזלזול באנשים הפשוטים – תהיה בעוכריה. צעדיה אכן יוגבלו ע"י פוליטיקאים מושחתים ותאבי-כח, בלי שאף אחד ייחלץ להגן עליה." מילים כדורבנות. לגמרי "הכתובת שעל הקיר". אהבתי.

  אהבתי

  • אני יודע שאתה בדרך כלל מסכים עם מה שאתה כותב, אבל השאלה היא למה אתה כותב את זה בבלוג שלי באופן שאינו קשור למה שאני כותב עליו.

   אהבתי

   • חשבתי עוד קצת על התגובה שלך. אתה יודע, למרות שאתה הוֹ כה מיוחד – כמו כולם, אתה לא אוהב שאומרים לך "אמרתי לך!". כבר הבעתי בעבר את נכונותי לא לכתוב אף מילה בבלוג שלך – אם זה רצונך. הצהרת על רצונך שאכתוב, רצון שאני מניח שגם נתמך במספר הקוראים והמגיבים הצונח. אז, אתה יודע, אני לא מאלו שתומכים בכל מה שאתה כותב. מִן הראוי, כך נראה לי – שתגיב עניינית. עזוב ענייני פרוצדורות. זה לא מכבד, לא אותי ולא אותך. מעוניין רק באומרי "הן" – תגיד. לא רוצה שאגיב – תגיד. מבטיח לכבד את רצונך.

    אהבתי

    • אין לי בעייה שתגיב, רק תגיב למה שאני כותב, ולא תגיב למה שאיני כותב. אין לך מושג מה עמדתי בעניין מינוי השופטים, ניחשת (בערך בשגיאה של 180 מעלות) את העמדה, השבת לעצמך על הניחוש שלך. למה אתה צריך אותי? אני אוהב שקוראים אותי ואוהב שמגיבים לי. איני רוצה לגרש אותך. אבל אתה מנהל דו שיח עם עצמך שלי אין חלק בו. דו שיח שמנוהל אגב, בצורה תוקפנית ולא נעימה. רוצה, תמשיך להגיב, לא רוצה, אל תמשיך, איני מגרש אותך, אבל אם אתה רוצה בתגובה – הבית שלי והכללים שלי. אני מגיב רק לנושא הקשור בנושא הפוסט, ורק לתגובה עניינית ולא לנאומים ארוכים.

     אהבתי

     • אין לי מושג מה עמדתך בעניין מינוי השופטים? באמת?
      הנה, מפרי עטך: "בג"צ הוא לא מכשול למפעל ההתנחלויות המופלא, אלא להיפך, המגן שלהן והמעודד אותן, וזה שנותן להם לגיטימציה עד כמה שאפשר". ממי שבג"צ, בהרכבו הנוכחי ובהרכביו הקודמים, אינו מספיק שמאלני עבורו – למה אפשר לצפות? שהוא באמת יעלוץ על מינוי שופטים דתיים, שמרניים, ימניים יותר, אחד מהם אפילו גר בהתנחלות? שהמינויים האלה – צפרדעים שאיילת שקד האכילה את הנשיאה הנוכחית, נאור, וגם את הנשיאה הבאה – יחליקו בטעם טוב בגרונך שלך?
      אז היתה לי ציפייה – מופרכת, מסתבר – שהציניות שלי תעשה את כל הדרך עד לגליל, או לפחות עד עפולה. אבל כוחה כשל עוד לפני כן. חשבתי שתבין, בהתחשב בהקשר הכללי של תגובותָי. סליחה, טעות שלי.

      אהבתי

      • אין לך מושג מה אני חושב, והניחושים האלה לא מוסיפים לך כבוד. אתה יכול להמשיך את הדו שיח עם עצמך וליהנות ממנו., אני מעתה מתעלם מכל מה שלא מתייחס ישירות לנושא הפוסט שכתבתי.

       אהבתי

  • נכון. משה כהן מהאפסנאות בקרייה היה בדיוק בחופשה רגילה, ושמעון מהשלישות בדיוק בגימלים כי משהו שאכל בסופ"ש אצל אמא לא בא לו טוב.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s