טיבי, ספייסר, פארס, קצטניק, לפיד

שילוב של הרבה מאוד עבודה ובעייה משפחתית (לא מעניינכם, יהיה טוב, תודה) הביאו לזה שאני כותב כאן הרבה פחות. הפוסט הזה מתבשל אצלי כבר כמה ימים, אז אני מאחד פוסט פסח, קצת טראמפ וכזה ויום השואה כמה ימים מראש.

כשהייתי צעיר ועול בימים הייתי עוזר פרלמנטרי בסיעת מפ"ם בכנסת. את רוב העבודה הייתי עושה עבור הפרעה נוגש העבדים הגדול יאיר צבן, שהיה אישיות כריזמטית וסוחפת ופשוט שאב לתוך החור הגדול הענקי של העבודה שלו כל מי שרק היה בסביבה. אבל הייתי רשום על שמו של הח"כ הערבי במפלגה בת שלושת הח"כים, חסיין פארס. פארס היה אחד הצנועים והנחמדים באנשים שהכרתי. ח"כ של כנסת אחת, אבל בנאדם נהדר. אם אחד מכל מאה קוראים של הפוסט הזה (לא סגור שיהיו לפוסט הזה מאה קוראים, אבל מילא) יודע מי זה, אני אהיה מופתע. אבל הוא אחד החמודים שהיו, ועשה עבודה נהדרת כשהיה ח"כ שזה הרבה יותר ממה שאפשר להגיד על רוב הח"כים היום.

אז יום אחד אני עונה, ושומע שמחפש אותו 'יחיאל'. 'איזה יחיאל?' שאלתי. 'יחיאל דינור'. כנראה ששתקתי שנייה אחת יותר מדי. אחרי כן התעשתי, רשמתי את ההודעה. האדם בצד השני של הקו היה בשבילי דמות בשחור לבן בסרט תיעודי של אדם העומד על דוכן העדים לבוש בחליפה לבנה, ומתמוטט, בסרט שראינו כולנו פעמים רבות מאוד. זה היה לפני שקראתי את 'אייכמן בירושלים' של ארנדט, שקצת קלקל לי את הנרטיב. הוא גם היה סלמנדרה ובית הבובות ופיפל. ופתאום הוא קול מהצד השני של הטלפון, ומחפש מכל האנשים שבעולם את חסיין פארס, הח"כ הערבי מעכו.

הסתבר שהשניים ידידים ותיקים מזה שנים. נפגשו באיזה אירוע של משרד החינוך, יום עיון, או משהו מסוג זה שאינו זכור לי, והתיידדו מאוד. קראו זה לזה בשם הפרטי. כשהגיע לכנסת ראיתי אותו לדקה או שתיים. התרשמתי מהאינטראקציה שלו עם חסיין שיש ביניהם ידידות אמת. לא הייתי יכול לחשוב על שני אנשים עם ביוגרפיה אישית שונה יותר. אם הייתי רוצה להיות ציני הייתי אומר שהגיעו מפלנטה אחרת.

נזכרתי בזה השבוע כאשר מכל האנשים בעולם יצא להגנתי דווקא אחמד טיבי, שהתריע מפני נאום 'אסד גרוע מהיטלר כי היטלר לא השתמש בגזים' של שון ספייסר. כשדובר הבית הלבן מגיע למצב של הכחשת שואה (לא בפעם הראשונה, זוכרים את נאום 'יום השואה ללא יהודים' של הבוס ב-27.1?) וכולם חוץ מטיבי שותקים, משהו כאן לא מסתדר, אבל כשקראתי את טיבי הבנתי משהו מאוד ברור.

נתחיל מראש הממשלה שלנו. הבנאדם יכול להגיב למאמר ב'הארץ' בתוך שניות. ציוץ של אמן אשכנזי שאומר משהו על מזרחים בטוויטר זוכה לתגובה עוד לפני שהמסכן לחץ על סנד. אבל דובר הבית הלבן מכחיש שואה והביבי שותק. צריך את אחמד טיבי שיזכיר לו לגנות. זה ביבי שהשואה רשומה על שמו בטאבו. שקם כל בוקר בשנת 1938 מחדש (לא אתפלא אם הוא זוכר באופן אישי את המגפיים המסומרות צועדות בכיכר בווינה. כמו את החיילים הבריטים בירושלים) שבשבילו השואה היא… נו – הדבר הזה שאפשר להפיל על המופתי כדי להסביר למה אי אפשר לסמוך על ערבים. באמת לך תסמוך על ערבים. הטיבי הזה. מה הוא מתעסק עם עניינים לא לו? השואה רשומה בטאבו על שם היהודים. זאת אומרת – חוץ מהנאים של טראמפ ביום השואה הבינלאומי, כי זה יום בינלאומי.

הייתה פעם מפלגה בישראל. לא משהו מדהים, פשיסטים כאלה. מהסוג הדוחה. אבל מה – כבוד והדר. לא נוסעים במרצדס, לא קונים גרונדיג, וכשרואים נאצי נותנים לו בוקס בשיניים. זה הלך לעזאזל. עכשיו הם החברים הכי טובים של כל ניאו נאצי באירופה, וכשהבוס הגדול בארצות הברית נהיה מכחיש שואה פתאום שתיקה. לבגין זה לא היה קורה. אבל יש סדר עדיפויות בעולם. הטראמפ הבטיח להעביר את השגרירות לירושלים (לא קרה, לא יקרה) ויכול לדבר ארבע שעות רצוף על הסכסוך הישראלי פלסטיני בלי להגיד 'שתי מדינות' (או משהו אחר, שאפשר להבין ממנו איזה תכנית, חוץ מזה שהוא ישלח את החתן שלו למזרח התיכון ובגלל שהמדובר ביהודי חלקלק שמבין בכספים ועיסקאות הוא יסיים את הסכסוך בצ'יק. איך לא חשבו על זה עד עכשיו) אז הוא מכחיש שואה מוקף בניאו נאצים. קורה. איך אמר המיליונר אוזגוד בסוף של 'חמים וטעים' כשגילה שהנערה שהוא מאוהב בה היא למעשה ג'ק למון בתחפושת? 'Nobody's perfect'

עוד דוגמה לבנאדם שאם יש שואה שרשומה על שמו באופן אישי עוד יותר מביבי זה לפיד. דור שני וכל זה. אפילו אני בערך דור שלישי, אם לא רביעי או שלוש וחצי, כי סבתא שלי עלתה לפני השואה ורצחו רק את ההורים שלה ואת האחים שלה. אז לפיד הוא הבן של טומי שממש היה בשואה, וממש איכפת לו מניצולי השואה. אז הוא אפילו עשה רשימה שלהם שנדע למי אפשר לתת את הצ'ופרים הממש טובים. רשימה נהדרת כזאת לא הייתה בשואה מאז רשימת שינדלר. בחיי! אז מה – לא להשתמש כשצריך? לא לשלוח לכל אחד מכתב אישי משר האוצר כדי שידע להצביע יש עתיד כדי שלא יהיה חלילה שר אוצר שלא ממש מחובר לשואה, אולי אפילו פרענק ר"ל, והם ימשיכו לקבל את הצ'ופרים הנהדרים שהם מקבלים משר האוצר שממש מבין את השואה ואפילו כותב עליה דברים בעיתון שמקריאים בטקס הממלכתי בעירוני ב' וכולם ממש בוכים? בטח להשתמש, זה רק לטובתם. אז לקחו את הרשימה ושלחו. פרטיות שמטיות. כסף הם יודעים לקבל מהרשימה? אז מכתב מיאיר יקבלו גם.

שורה תחתונה מאוד עצובה? אצל פוליטיקאים יהודים השואה היא תמיד קרדום לחפור בו, וככל שהרטוריקה רמה יותר, כך הבור שחופרים עמוק יותר. פוליטיקאים ערבים, מהסוג של המענטש שחסיין היה (כפוליטיקאי, לדעתי הוא עדיין בחיים עד מאה ועשרים) או אחמד טיבי, מבינים את השואה. מבינים אותה לעומק. לא ישתמשו בה לעולם. עבורם היא קדושה. עבור שלנו פחות.

עוד מעט יהיה יום השואה, ופתאום ישמעו יידיש ברדיו, ופתאום 'אשכנזים' לא יהיה הדבר הזה שמירי רגב מחפשת בסיבוב.  אולי היא אפילו תחדל מלהפיץ פלגנות ושנאה ליום אחד. והאיש שהשתמש ברשימה לצרכיו והאיש שהכחשת השואה עוברת לידו בלי שהוא שם לב, יחדלו ליום אחד מלזמום את המזימות זה נגד זה. ואולי אפילו ייפגשו וילחצו ידיים בטקס הממלכתי. ושניהם ישאו נאומים. האחד יזהיר מהמזימות בטהרן, והשני יאמר את כל ארסנל הקלישאות בפנים הרציניות של 'ראש הממשלה הבא'. אני רוצה פוליטיקה בלי שניהם. אבל עם אחמד טיבי וחסיין פארס.

7 מחשבות על “טיבי, ספייסר, פארס, קצטניק, לפיד

 1. השמועות אומרות שנתניהו פוחד מטראמפ ומשתדל לא להרגיז אותו – מכאן שתיקתו בעניין השואה. אני לא יודעת אם זה נכון או לא ואם הזהירות תשתלם או לא, אבל די מאמינה שיש ממה לפחוד.

  אהבתי

 2. יקירי
  עדיף לנו 'מכחיש שואה' הדואג למדינה היהודית ולוחם בשואה השנייה
  מאשר אדם כמו טיבי שמודה בשואה ופועל בכל דרך להישנותה
  (אפרופו צביעות לגנות את טראמפ בכל פה וגינוי רפה עד לא קיים לידידו אסאד הטובח בבני עמו, או בנוגע ל'ידיד' העם היהודי המודה בכל פה בשואה מחמוד עבאס)

  אהבתי

  • כמה עניינים –

   איני יקירך ואיני יודע מי אתה.

   אין 'עדיף לנו'. אני ואתה לא שייכים לשום מסגרת משותפת שאני יכול לחשוב עליה.

   'גינוי רפה עד לא קיים לאסד' לא בבלוג הזה. לפני שאתה מאשים – תבדוק.

   אהבתי

 3. דיברתי על ידידך ויקירך אחמד טיבי
  אגב אתה לא חייב להיות כל כך ממורמר
  ולנו הכוונה לעם היהודי
  בהצלחה מאחל לך רוגע שלווה ושפיות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s