התנועה להחזרת האימפריה העות'מאנית

סך הכל כל הסיפור הזה עם ארדואן לא נעים. באמת, התחרפן הבחור. אז ארדואן לא כוס התה המאוד לא פופוליסטית ואסלאמיסטית שלי, אבל מה שהצחיק אותי בכל הסיפור היה ניר ברקת. הנה התגובה של הגפרור הבוער שמישהו בחוסר חוכמתו שם ליד הפתיל של חבית אבק השריפה של המזרח התיכון (ולחשוב שהלאומן הזה התחיל את דרכו הפוליטית בתמיכה בשלום עכשיו) –

"מפתיע שארדואן שעומד בראש מדינה שכבשה את ירושלים במשך 400 שנה, מטיף לנו. מאז שהסתיים הכיבוש הטורקי, ירושלים תחת ריבונות ישראל היא עיר פורחת, פתוחה וחופשית המאפשרת חופש דת ופולחן לכל הדתות. בשנים האחרונות מספרי שיא של מוסלמים פוקדים את הר הבית ומקיימים תפילות בחופש מוחלט."

אז עכשיו אנחנו לוקחים צד במלחמה בין העות'מאנים לממלוכים? לא באמת. איזה כיבוש אכזרי! כמובן שכל מי שכבש את ירושלים לא משנה ממי ולמה – ביזנטים, ממלוכים, סלג'וקים, עות'מאנים, צלבנים, בריטים, היה חייב מייד להחזיר אותה ליהודים שיבנו עליה את בית המקדש השלישי או משהו. אחרת אי אפשר להבין למה מתכוון ברקת. וכמובן אפשר לראות את ירושלים כמקום 'יהודי' ותו לא, שכל מי שמחזיק בה שאינו יהודי הוא 'כובש', אבל אז מאבדים הרבה מאוד מההיסטוריה של העיר והרבגוניות שלה, וזו גם ראייה צרה מאוד נוסח דאעש שהורסים את העתיקות בתדמור, או הטליבאן שהרסו את פסלי בודהא.

אבל נעזוב את זה. בואו נסתכל איך העות'מאנים השאירו את ירושלים. עם החומות, והמינרט של מגדל דוד, שהם הסמל המסחרי של העיר. אם נחשוב טוב אז באמת כל היציאה מהחומות וימין משה וטחנת הקמח, זה בסך הכל גם כן עות'מאנים. אז אם מדברים על 'עיר פורחת', אז איכשהו היא גם קצת קצת פרחה בתקופת העות'מאנים.

אם נראה מה משאיר אחריו ברקת, אז שני קודמיו בתפקיד המשמשים היום בתורנות ניקוי שירותים בכלא מעשיהו או משהו כזה, הצליחו לקחת את הקרדיט על שני המבנים המכוערים במזרח התיכון – גשר המיתרים והולילנד. ברקת נורא רוצה להשאיר אחריו את הפירמידה הכעורה של ליבסקינד שמתאימה לירושלים בערך כמו… פירמידה בגובה של מאה מטר. אם צריך לבחור בין בנייה עות'מאנית לבנייה בתקופה הישראלית אני לוקח את העות'מאנים בלי לחשוב פעמיים.

אותו דבר גם לגבי 'פתוחה וחופשית'. הבנייה הכי משמעותית כרגע היא גדר ההפרדה שחותכת את ירושלים לשני חלקים – באחד חיים בני אדם ובשני נתינים חסרי זכויות שאינם זוכים לשירותים מינימליים מהעירייה שלהם. עדיף להיות נתין יהודי עות'מאני בירושלים ב-1817 מאשר נתין פלסטיני בירושלים המזרחית ב-2017.

זה מה שגרם לי לחשוב. הם לא יודעים להסתדר הליכודניקים המושלים בנו. הם הרסו כל מה שהם נוגעים, והפכו את המדינה החמודה שלנו למדינת בננות מושחתת, שבה חברי כנסת מושחתים צועקים על הורים שכולים (מבחינתי זה היה שקול לחורבן הבית). הגיע הזמן ליד מכוונת. אז אני לא היחיד עם הסנטימנט הזה והייתה פעם תנועה נחמדה 'להחזרת המנדט הבריטי' שמה שנשאר ממנה זה דף פייסבוק לא מאוד פעיל. אז אני בעד התנועה להחזרת האימפריה העות'מאנית. סך הכל מי שחושב שהבריטים זה אפטרנון טי ואנשים במדי חאקי ובמכנסי שלושת רבעי וכובע שעם חי בסרט. זה היה כיבוש חיצוני של כובש אכזר מלווה בגרדומים, שכשל כמעט בכל מה שעשה והצליח להמריד את תושבי הארץ הזו זה כנגד זה עד ששניהם חברו והעיפו אותו מכאן כדי שיוכלו להילחם זה נגד זה בסבבה. עובדה שהחזיקו מעמד 31 שנים, כשהעות'מאנים החזיקו 400. זה אומר משהו.

אז אני מקים בזאת את התנועה להחזרת האימפריה העות'מאנית, שסיסמתה ההיסטורית – דין ודוולט מולכ ומילט. מכיוון שארדואן הוא עם כל הכבוד לא סולטן עות'מאני, אני מציע להביא לכאן את הסולטן המקורי. בית עו'תאמן עוד חי וקיים ולא מזמן היו שם חילופי דורות כשבינואר 2017, היורש ה-44 לכס הסולטן,ביאזיד עוסמאן, מת, ויורשו הוכרז דונדאר אליאוסמאן, שזה זקן חביב תושב דמשק שבטח נורא ישמח כשהסיירת תנחת ותחלץ אותו ממלחמת האזרחים שם. בתמונה שבכתבה הוא מופיע עם הסולטנית החמודה אוכלים בורקס בחתונה או משהו ונראים כמו זוג קשישים חביבים, ומכיוון שהם גם מוסלמים אדוקים, נראה לי שצריכת השמפניה הוורודה שלהם נמוכה, וסך הכל מסתפקים בקצת תפוזים, בקלאווה וכוס תה לסולטנית שזה חידוש מרענין לעומת הסולטנית הנוכחית. כאילו אם כבר סולטן, אז בואו ניקח אחד אורגינלי, ותסלחו לי חמוד הרבה יותר מהנוכחי.

כי באמת אם נגזרה עלינו שושלת, אז למה שושלת נתניהו? אם כבר חוזרים לארדואן אז מה שהקפיץ לו את הפיוז האיסלאמי וירושלים וכל זה, זה בין היתר חוק המואזין. וזה כבר בישול של הנסיך יאיר נתניהו מהתחלה ועד הסוף. אם זה מה שצפוי לנו מהשושלת הזאת בהמשך הדרך, מסית ומדיח גזעני ודוחה כמו אבא, באמת עדיפים העות'מאנים. נתניהו זה לא גזירת גורל. אפשר להפסיק את זה. ואם כבר אוהבים סולטנים, בואו ניקח את המקורי. בטוח יעלה פחות.

דין ודוולט – מולכ ומילט! דונדאר, תחזיק מעמד, הסיירת בדרך! יחי הסולטן!

10 מחשבות על “התנועה להחזרת האימפריה העות'מאנית

 1. "עדיף להיות נתין יהודי עות'מאני בירושלים ב-1817 מאשר נתין פלסטיני בירושלים המזרחית ב-2017".
  קודם כל, אין כזה דבר נתין פלסטיני בירושלים המזרחית, למיטב ידיעתי הם קיבלו תושבות ונחשבים כאזרחי ישראל לכל דבר.
  שנית, אתה צודק שחיי היהודים שחיו אז תחת הממשלה העות'מאנית לא היו נוראיים, ויחסית היה בסדר, אבל מכאן ועד להשוות לחיי הערבים במזרח ירושלים – אין כל קשר, וגם המגבלות שעושים עליהם, זה ג"כ אך ורק הטרור שיוצא מכפרים אלה [לא מצאנו שיהודים שחיו אצל התורכים עשו ככה או בדוגמתם, חד משמעית!]

  אהבתי

  • הם חסרי זכויות אדם בסיסיות. אינם מצביעים לכנסת. נמנעת מהם גישה לתשתיות בסיסיות ושירותים מוניציפליים ברמה הכי נמוכה. גם לסמן את כל האוכלוסיה שלהם כטרוריסטים ולומר שבגלל זה מגיע להם זה לא משהו שמקובל עלי.

   אהבתי

 2. השלטון העותמאני בירושלים היה נוראי עד מלחמת קרים והפלישה של מחמד עלי ממצריים בשנות השלושים. רק אחרי זה התחילו לבנות בירושלים בחסות המעצמות הנאורות של רוסיה, צרפת, הקיסרות הגרמנית והקיסרות האוסטרו הונגרית. גם מצב זכויות האדם, שלא לדבר על היגיינה בסיסית היה בתת רמה עד בוא הבריטים. קרא כל דיווח ל עולה רגל. כך שאין מה למהר ולהזמין אותם.

  אהבתי

  • האימפריה העותמנחת שלטה בירושלים ארבע מאות שנה. היו תקופות טובות יותר כמו סולימן המפואר וטובות פחות. גם אתה יודע המבט האוריינטליסטי זה לא משהו שאפשר להביא ממנו ראיה. נכון שהפוסט לוקה בהגזמה אבו אלמוגית טיפוסית אבל סך הכל יש כאן תמונה מורכבת.

   אהבתי

   • הייתה תקופה מאד קצרה של סולימן המפואר. מבחינת התושב הפשוט זה לא ממש שינה את מצבו שהסולטנות עברה ממושחתים ממלוכים למושחתים עותמאנים. לאחר התקופה הקצרצרה הזאת הייתה נפילה מאד קשה. הזנחה מוחלטת של האזור. לירושלים לא היה ג'זאר ולא ד'אהר אלא שליטים דתיים מושחתים במקרה הטוב ופסיכים על כל הראש במקרה הפחות טוב. המשפט על האימפריות הוא כמובן אירוני ואם לא חשקה נפשך במקורות אוריינטליסטים אזי גם העולה מפסקי הדין של בית המשפט השרעי המוכרים לך ודאי היטב לא מצביע על איכות חיים משופרת, ודאי לא ליהודים. בקיצר – יוחזר המנדט הבריטי וישא"ק.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s