על האירוויזיון

יצא שראיתי חלק מחצי הגמר של האירוויזיון ב-2017. באמת! העברתי במקרה כדי לראות אם ערוץ 1 עוד משדר משהו, ובדיוק היה את הבחור ההונגרי יוצי פאפאי. הוא דווקא צועני כזה ושר בהונגרית. יש לו מישהי שעושה תנועות של כינור בלונדינית כזאת שאני לא מאמין שהיא מנגנת, ועוד איזה אחת עם שיער מאוד ארוך שרקדה והיה במה עם אפקטים של אש וזרקורים צבעוניים כמו במתנ"ס בעפולה ב-1977 רק ביותר גדול. אחרי כן עלתה איזה דנית שדי שיעממה אותי, ולא ידעתי אם הישראלי שאני אשקרה לא יודע מיהו כבר היה או שיש למה לחכות אז העברתי לסוחרי הגרוטאות בנשיונל ג'אוגרפיק.

תחרות האירוויזיון, כך אומרים, איבדה את הרלוונטיות שלה לקהל הטרוסקסואלי. אני אף פעם לא הבנתי מה הקשר בין נטייה מינית וטעם מוזיקלי, ולמה הומוסקסואל עם מוח פעיל ותקין צריך לאהוב את הזבל הזה שמייחסים להם בתרבות הפופולרית כמו מיוזיקלס וברברה סטרייסנד, אבל יכול להיות שיש כאן משהו שאני לא יכול להבין בתור הטרוסקסואל (ואם יש הומו חובב אירוויזיונים שיכול לתת בתגובות הסבר אינטליגנטי אשמח מאוד), ואני רוצה להיות ALLY וצריך לפרגן.

לא הייתי נכנס לנקודה הזאת של ההומואים אם לא הייתה לה רלוונטיות מאוד עצובה. האירוויזיון משדר תמונה של אירופה של שנות השמונים והתשעים – מאוחדת, ליברלית, סובלנית, גאה. אין שום קשר ליבשת מוכת הקונפליקטים של 2017. העובדה שהתחרות מתקיימת בקייב, בירתה של מדינה שאיבדה אחוזים ניכרים משטחה בפלישה רוסית, ובמזרחה מתחוללת מלחמת אזרחים בה איבד השלטון המרכזי את השליטה במחוזות חשובים, פשוט עוברת לאנשים האלה ששרים באנגלית על אהבה ואני רוצה להיות חופשי ליד האוזן בלי שהם שמים אליה לב. זאת למרות שהגיעו אל קייב עקב השיר המתגרה של הזמרת האוקראינית הטטרית מהשנה שעברה שזכה משום מה, ועשו כל מיני סלטות באוויר למנוע מרוסיה להופיע.

היבשת של איגוד השידור האירופי היא זו שבה צרפת, אנגליה, גרמניה, איטליה וספרד הן 'חמש הגדולות' העולות אוטומטית לגמר. אין לזה שום קשר למציאות בה אנגליה יצאה מהאיחוד, בצרפת ניתנו 40% מן הקולות ל'חזית הלאומית' וכל היבשת נאבקת בגל של טרור אסלאמי המלווה בהידרדרות למחוזות ההזויים של הימין הקיצוני. זה רק המערב. המקום שאליו מגיע רק הצל הכבד של ולדימיר פוטין, אבל רגלו מסומרת המגף טרם דרכה שם.

פוטין מוביל קו אנטי הומוסקסואלי שמגיע למקומות מסוכנים מאוד בשוליים ההזויים של האימפריה. צ'צ'ניה היא סובייקט פדרלי של הפדרציה הרוסית, שנשיאה רמזן קדירוב ממונה בצו אישי של פוטין. הפעם האחרונה שפוטין חתם על הצו, אגב, הייתה 2007, אבל באמת לא צריך להחליף שילטון אחרי עשר שנים אם זה עובד כל כך יפה. כמו ביבי אצלנו. אבל בצ'צ'ניה הזו הורגים הומוסקסואלים כמדיניות ממשלתית, והמדיניות הזו לא ממש מסוכלת על ידי מי שהצבא שלו עדיין נמצא שם עוד מהמלחמות בשנות התשעים, אדון ולדימיר פוטין. אולי הוא אפילו עומד בצד ורושם לקחים לראות מה ליישם אצלו כשיגיע הזמן. אני לא אופטימי לגבי זכויות להט"ב בכל הגוש המזרחי, ועם עליית הימין הקיצוני, גם כן לא ממש אנשים שמעריכים זכויות אדם וביטוי עצמי, גם לא במערב היבשת. ועדיין, ממה שראיתי אתמול בקייב, החגיגה נמשכת, וזוג המנחים שנראו מאוד מחוברים לקהילה הגאה, קשקשו עם הנציגים האוסטרים על קונצ'יטה וורשט כאילו אוסטריה היא עדיין אוסטריה של קונצ'יטה המזוקנת ולא המדינה שנתנה 47% מהקולות ל'מפלגת החירות', שמצעה מדבר על שלילת הזכות מהומוסקסואלים להתחתן או לאמץ (ולידיעת ח"כ אמיר אוחנה, הליכוד הזמין את השטראכה הזה בכבוד והדר לבקר אצלנו). אירופה היא לא זו של דנה אינטרנשיונל וקונצ'יטה וורשט. היא כך רק ללילה אחד בשנה. יש עוד 364 לילות, והם הולכים להיות מאוד קשים למי שיש לו את הנטייה המינית הלא נכונה.

והלילה הזה הוא הלילה האחרון, הלילה האחרון של רוממה שלנו, של הערוץ הראשון. השידור האחרון של התחנה שפועלת ברציפות מ-1968. תחנה שנסגרה רק בגלל גחמה לא ברורה של מנהיג פופוליסט, קפריזי, שלא מעריך יותר מדי עניינים כמו 'חופש הדיבור' או 'זכויות עובדים'. תקראו לזה איך שתקראו, אבל כל המהלך מ-2013 בראשות הסמרטוט לפיד וסמרטוט הרצפה ארדן, נועד להפוך את כל המדיה המשודרת למהדורה של 'ישראל היום' להכניע. לשלוט. והוויכוח זה לא איך לעשות שידור ציבורי יותר טוב או יותר יעיל, אלא איך לעשות שידור ציבורי שלא יהיה 'תאגיד השמאל', או שיביע חלילה דעה עצמאית או שיעסיק את אשתו של מי שאולי יהיה פעם מתחרה של ביבי. אז סך הכל אנחנו מסתדרים יפה עם אירופה. אירופה של שטראכר ושל הברקסיט ושל פוטין. לא פלא שאת רוב הקריירה הקצרה שלו בילה הנציג שלנו בהכחשות שהוא הומוסקסואל ובהסברים עד כמה הוא אוהב בנות. הוא יודע באיזה צבע צבוע העתיד. בצלאל סמוטריץ' אמנם אמר השבוע על הערבים שצה"ל ידע מה לעשות אם המשפחות של הערבים לא יקבלו את תנאיו, אבל בהינתן ההיסטוריה אני לא סגור על זה ש'תכנית ההכרעה' הסמוטריצ'ית לא כוללת את הכרעת ההומוסקסואלים.

אז תיהנו מההצגה הזו. מהשירים על אהבה וחופש. ותשירו I FEEL ALIVE כל עוד זה נכון. איך אני מרגיש? הייתה לי שבת קשה עם השבת האחרונה של 88 FM. נפרדתי מהמון תכניות שאהבתי ולא יחזרו. וכל פעם שאלתי את עצמי למה זה מגיע לי ואם היו מתחילים כל שעה בשירת 'שרה שלנו אנחנו אוהבים אותך' או משהו כזה אם השלטון היה מאפשר להשאיר לי את התכנית של רוני ידידיה כל בוקר, או את 'מציאות' ביום שישי בצהריים. בבועז כהן לא נגעו כי באמת יש גבול לכל תעלול, אבל זה רחוק מלהספיק. מתי שהוא בין 5 ל-6 ביום שישי מישהו שידר שם את כל העשר דקות ועשרים שניות של המאגוט בריין, שזה קטע שיכול להביא אותי לדמעות, אבל היו איתי ילדים באוטו ולא הייתי יכול להסביר, ואחרי כן את 'פייב אירז' של בואי, וזה עשה אווירה של סוף. זה לא יהיה באירוויזיון היום. אני כנראה לא אראה אותו כי אני לא יכול לראות את מסיבת הריקודים על הטיטאניק, ואת קול ההתנגשות בקרחון שמעתי כבר בנובמבר 2016 ברור ורם.

8 מחשבות על “על האירוויזיון

 1. כתבתי תגובה ארוכה ואז נתקע לי המחשב והכל נמחק
  אוף!

  בקהילה הגאה יש כאלה שהאירוויזיון זה ממש חג אצלם
  פותחים שולחן, אנשים באים אוכלים שותים נהנים ורואים את השידור
  (ומעבירים ביקורת על הביצועים)

  מה שקורה בצ'צ'ניה, מזכיר לי דברים שקרו בסוף שנות ה30 ותחילת ה40 אי שם באירופה
  איזה רודן אחד שלא אהב במיוחד יהודים, אבל גם לא בדיוק מת על גייז עשה דברים מאוד דומים
  עוד סוג של שואה והעולם שותק… כרגיל

  יש שורה בשיר של איינשטין (אריק) יושב מול הנייר:
  הו ארצי מולדתי את הולכת פייפן (כה נכון בימים אלה)
  נכון גם לאירופה… אסיה (עוד כמה מדינות) ולכדור הארץ בכלל

  אהבתי

 2. אם תקבל תשובה על הקשר בין הומוסקסואליות ובין מיוזיקלס וארוויזיון ודברים מוחצנים וצבעוניים תוכל להמשיך ולשאול למה רבים מבני הקהילה גם שמים דגש כל כך גדול על אופנה ועיצוב, אני אשמח לשמוע הסבר. הסרט פריסיליה מלכת המדבר עולה במוחי. אולי זה קשור לאסקפיזם, אולי לא.
  אשר לכל היתר, הנהנתי לאורך כל הדרך.

  אהבתי

  • אני באמת באמת לא מבין מה הקשר. אדם יכול להיות הומו מעמיק שאוהב מוזיקה איכותית, ונמנע מפופ צבעוני, לא? או שיש שם משהו כימי או הורמונלי שימנע ממני אי פעם להבין את זה? כי גם אני בקטע של אסקייפיזם לפעמים אבל משם ללהעריץ אירוויזיונים הדרך ארוכה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s