רפורמים סוכנות וכל זה

איזה זוועה הקטע הזה עם הרפורמים והכותל, מה? האמת למי בכלל איכפת מהנשים המצחיקות האלה שחייבות דווקא ללבוש תפילין כאילו היו גברים. זה ממש שייך לאמריקה. ובאמת התגובות לעניין נעות בין – 'תעלו לארץ ותקבלו זכות הצבעה ואז תוכלו לדרוש דרישות' לבין 'זה יעשה ממש קרע עם יהדות הגולה'. ואכן הסוכנות היהודית  הלכה בגדול, מישהו שם ביטל ארוחת ערב עם ביבי (גם אני הייתי מבטל. רוב הסיכויים שהייתי נתקע עם חשבון של כמה אלפי דולרים על סיגרים ושמפניה ורודה) ותוקפים שם את ביבי במילים קשות.

אז ככה. תתפלאו, שדווקא בין ביבי לסוכנות אני בעניין של ביבי. הוא ראש מדינה ריבונית וצריך להחליט את ההחלטות שלו בהתחשב באזרחים של אותה מדינה (כולל המיעוט החרדי) ולא בכל מיני אנשים שלא גרים כאן ולא רוצים לגור כאן, אבל נורא רוצים לקבוע לנו איך לחיות. הסוכנות היהודית בכלל היא גוף שצריך לחסל. הסוכנות והקק"ל הם הכלים להפעלה של מדיניות המקרקעין הגזענית שהופכת את המדינה הזו להרבה פחות נעימה ל-20% מתושביה. בדרגים העליונים הם מנגנון ג'ובים לפוליטיקאים שהגיעו למיצוי יכולתם להיבחר. בדרגים התחתונים סתם אבן שואבת של שחיתות וכספים בלי חשבון. הם מילאו את תפקידם ההיסטורי עד 1948. זהו. נגמר. יש לנו מדינה. והמדינה הזו צריכה לחשוב ולהתחשב דבר ראשון באזרחים שלה, ולא במי שאינו אזרח. זאת אומרת לביבי צריך להיות איכפת יותר ממה שאיימן עודה חושב, מאשר ממה שחושבים צ'רלס הורוביץ רטנר או איך שלא נקראים האמריקאים האלה שנורא כועסים בסוכנות. האמת – לא איכפת לו לא מזה ולא מזה כי הפופיק רועד מהשר לענייני קבלת דבר במרמה והלבנת הון אריה דרעי. וגם כי ערבים זה משהו שצריך לנצל כדי לסחוט עוד כמה מנדטים בשניות האחרונות של הבחירות, ולא ממש צריך להתחשב בנציגים שלהם כי הם שליחים של החמאס להרס מדינת ישראל וכזה.

ושרנסקי – לא ראיתי הישגים גדולים שלך בתחום הגיור הרפורמי או מתווה הכותל בכל הכהונות המיותרות שלך כשר הפנים. למעשה השתלבת יפה מאוד בימין הדתי נוסח הבית היהודי, וגם בגדת בקהל הבוחרים התמים שהתפתה אחר ססמת 'נאש קונטרול' שלך. השארת אותם כפופים לרחמי ערלי הלב מהרבנות הראשית, מבוזים כ'לא יהודים' ומשמשים כבשר תותחים למתיישבי חברון שאתה כל כך אוהב. את 'חוק ברית הזוגיות לחסרי דת' חוקק ליברמן, ותאמין לי, ככה בדיוק החוק הזה נראה. הכל טוב ויפה כשיושבים ליד השולחן עם האמריקאים מהסוכנות וצריך להסביר לצ'אק למה בבר מצווה של הנכד שלו הסבתא תראה את צ'אק ג'וניור עולה לתורה רק מהצד השני של הרחבה, משתופפת מעבר למחיצה כמו מצורעת שמנסה לברוח למחנה של הבריאים. אז אפשר לעשות קולות רמים ולצעוק 'פילוג בעם'. אבל סדר צריך להיות, וכשזה מגיע להכרעות ההכרעה תמיד נופלת בכיוון אחד. ובמדינת ישראל האורתודוכסיה תמיד שולטת אחרת, אתם יודעים, בסוף עוד יהיו נישואים אזרחיים וגיורים רפורמיים וסודנים חופשי והומואים בכל פינה.

ומשזה נאמר, וברור שזה עניין ביני ובין ביבי, ומשאירים את האמריקאים בחוץ – שני אזרחי ישראל משלמי מיסים (נאמר. לא בדקתי לעומק את ההיבטים הפיסקליים של תיק המתנות) ומשרתים בצה"ל וכזה, אז אני מיעוט. רפורמי. (לפי הסקרים אנחנו ארבעה אחוז וביחד עם הקונסרבטיבים שבעה. מאזרחי ישראל, כןן?) מה עושים עם מיעוט? דבר ראשון לא רומסים. מקשיבים. מתייחסים יפה. בשוויוניות. כי כל החרדים שאומרים (במו אזני שמעתי היום בבוקר באורלי וגיא) 'אתם מיעוט' לא היו רוצים שיתייחסו אליהם כמו שמתייחסים לרפורמים. יש כל מיני גויים – ג'ון סטיוארט מיל, אלכסיס דה טוקוויל וכאלה – שכתבו על זה המון ספרים. זה נקרא 'עריצות הרוב'. אז אין אמונה בגויים, ואנחנו עסוקים בהגית בה יומם ולילה, אבל עקרונית יש שם עקרון יפה ומנומק של דמוקרטיה, שעושה מין טריק כזה שגם אם יש רוב ומיעוט יש כל מיני מנגנונים לשמור על זה שדעת הרוב תכריע אבל זכויות המיעוט לא ייפגעו. למשל לא אומרים שהם גורמים חורבן ליהדות, או שהם לא יהודים וכל זה.

אז בואו נסכם – אני גל ואני רפורמי ולא עליתי לארץ אתמול. אני ספציפית נולדתי כאן. אבי אבות אבותי עלה לכאן ב-1794. תתמודדו עם זה. אני שונא את הקרציות מהסוכנות היהודית, ואין לי עסק עם נתן שרנסקי. ולא איכפת לי מהדוד העשיר בארצות הברית. מצידי שטראמפ יזרוק את כולם מעבר לחומה לצד של המקסיקנים. אבל אני אזרח של המדינה, והמדינה הזו מוגדרת כדמוקרטיה, ובדמוקרטיה יש לי את הזכות, אותה אני דורש, לשוויון בגישה לשירותי דת לפי טעמי. לא בגלל שאני נורא עשיר ואפסיק לשלם, או שאכתוב לקונגרסמן שלי והוא יצביע נגד ישראל בפעם הבאה, אלא בגלל שאני אזרח ויש לי זכויות של אזרח. וחרדים יקרים – אתם מכירים את נימלר? או את להקת מאניק סטריט פריצ'רס? בטוח שלא ולא. אז נימלר כתב – 'כשבאו לקחת את היהודים שתקתי כי לא הייתי יהודי, וכשבאו לקחת את הקומוניסטים שתקתי כי לא הייתי קומוניסט… וכשבאו לקחת אותי לא נשאר אף אחד שיצעק." והמניק סטריט פריצ'רס שרים – "If You Tolerate This Your Children Will Be Next". בקיצור – אם עלה לכם הרעיון שבדמוקרטיה מותר לרוב לדרוס את המיעוט ולעשות לו את כל הדברים הלא יפים שאתם עושים לי בגלל שאתם הרוב, אז יש לי חדשות בשבילכם. אתם מיעוט. מיעוט שנוא ומבוזה. מיעוט שיש כל כך הרבה אנשים שרוצים לפגוע בו, וזה יהיה בצורה קצת יותר קשה מרחבה שוויונית בכותל. אנשים מאיימים על הבסיס של אורח החיים שלכם. תראו איך לפיד חוגג על מה שקורה היום. יש סכנה שהאיש הזה יהיה ראש ממשלה, ואז תרצו אותי לצידכם. אני אהיה שם, כי אני לא מסוגל לראות איך דופקים מיעוט, אבל את השיעור באנטי דמוקרטיה שאתם מלמדים היום, יש הרבה מאוד שלומדים בשקיקה.

 

 

 

 

11 מחשבות על “רפורמים סוכנות וכל זה

 1. סיבוב ארוך עשית עד למסקנה הסופית,בגדול אתה צודק,אבל אם להיות ריאלים הסוכנות וקקל ישארו לנצח וצריך להתמקד במטרות אחרות כמו לגרום לביבי ללכת בכל דרך ואם זה אומר לכרות ברית עם הסוכנות היהודית ויהדות ארה"ב אז לו יהיה לצורך המטרה הכי נעלה ובנינו הכותל לא מעניין אותי וגם החרדים לא אבל אני יכול לזייף זעם קדוש כדי להתגולל על ביבי ולחבר את הגרוש שלי ללירה כדי לייצר משהו ,קטן ככל שיהיה אבל שידעו שאני נגדו ונגד מעשיו וכל החרטאבונה על זה שיהודי ארה"ב לא יקבעו לנו זו התחסדות מהמדרגה הראשונה כי כשצריך אותם הם מתגייסים ועובדים בשבילנו במקומות שצריך אותם אז אנא. טיפה כבוד

  אהבתי

 2. קשקוש אחד גדול.
  בדרך כלל, במקומות דתיים (כנסיות, מסגדים להבדיל) נוהגים לכבד את מנהג המקום, ולא להתנהג באגרסביות, אלא בכבוד – בהתאם לכללי המקום,
  אבל כאן, בסיפור של הכותל, שכולם מודים שהוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי, וגם הכותל 'עזרת ישראל' שהוקצה לרפורמים, הוא מקודש בקדושת הכותל, כי הכותל המערבי נמשך לכל אורכו, באים הרפורמים ורוצים לחלל את קדושת המקום,
  בנתיים, כל יהודי וכן מכל הדתות, כן גם נוצרים, מתאפשר להם הגישה לכותל המערבי, וכולם יודעים לכבד את כללי המקום, מלבד הרפורמים, שבאים רק לקנטר, ולא באים להתפלל, אלא לעשות פרובקציות,
  ברור שזה מכאיב לכל המאמינים בקדושת המקום, וזה לא קשור לדתיים וחילונים,
  וגם לי יכאב אם יחללו כנסיה או מסגד, ואשתתף בכנות בצערם.
  כמו"כ בסיפור של הכותל, יש לרפורמים מקום לעשות ככל אוות נפשם, להתפלל עם תפילין וטלית, ולעשות את ההצגות שלהם והמחזות המשעשעים,
  אבל במקום המיועד לתפילה, הווי אומר, מה שקרוי היום "הכותל המערבי" זה צריך להשאר בקדושתו, וכן, גם הרפורמים מוזמנים להתפלל ברחבת הכותל ולכבד את קדושת המקום

  אהבתי

  • אסתי – תקראי את השורה התחתונה. היום אני מחר את. מי שמתייחס למיעוט ולרצונותיו ודרכיו כמו שמתייחסים לרפורמים לא יעצור ברפורמים. לא לעולם חוסן. וכן, 'מחזות משעשעים' זה מאוד מכבד.

   אהבתי

 3. אני שמחה שהחוק לא עבר ממניעים אחרים לגמרי: פגיעה באתר הארכיאולוגי, והפיכתו למקום תפילה. אבל הסכמתי איתך לאורך כל הדרך: גם לגבי הסוכנות, גם לגבי הרפורמים, וגם לגבי החרדים והיחס המכבד למיעוט וצרכיו.
  בכל זאת יש נקודה שצריך לתת עליה את הדעת בהקשר זה: הרפורמים הם מיעוט בקרב הדתיים בארץ, וכנראה יישארו מיעוט מבוטל כי אין להם תפקיד של ממש כאן בארץ (למרות שלא נביאה אנוכי). אבל ההבדל בינם ובין החרדים איננו בכמות, אלא במהות. הרפורמה נוצרה בחו"ל למען צרכים של מיעוט שחי בחו"ל, וליתר דיוק בארצות נוצריות. גם אם כל היהודים האמריקאים יעלו לארץ מחר, לא תקום מפלגה רפורמית, ואף אחד מהם לא 'יתאבד' על העניין. אצל החרדים זה 'אלוהים אמר'. אצל הרפורמים זה החלטה של מועצת הרבנים. לא בשמיים היא. כפי שכל סטודנט שנה א' בתורת המשחקים יגיד לך, ברור מי מנצח.

  אהבתי

  • אני חושב ש'אין להם תפקיד של ממש בארץ' זה קצת מפספס את המסר העיקרי של הפוסט – רפורמים זה לא איזה עניין של יהדות ארצות הברית. זה עניין ישראלי. גם אם זה נוצר בחו"ל (וכך גם הציונות למשל) או למען צרכים של המיעוט היהודי בחו"ל (וכך גם הציונות, למשל) עדיין אני חי ונושם את העניין הזה, ולא 'אתאבד' עליו אבל אני מרגיש לגביו בדיוק כמו שחרדי מרגיש לגבי האמונה שלו.

   אהבתי

   • אני באמת לא מתווכחת על הרגש שלך ושל חברים אחרים בקהילה כאן בארץ, אין בי את היומרה לדעת איך אתה מרגיש, אבל באותה מידה, אל תתימר לדעת איך חרדי מרגיש. אין לי ספק שאתה חי ונושם את העניין הזה כהגדרתך, אבל גם, כמו שהודית, לא תתאבד עליו. אז אתה לא מרגיש לגביו בדיוק כמו שחרדי מרגיש לגבי האמונה שלו. הוא כן יתאבד עליו.

    אהבתי

    • כמה דברים – ראשית אני מכיר חרדים קצת יותר ממה שמסתמן לקוראי הבלוג הזה. שנית – 'יתאבד' זה ביטוי שאני לא אוהב. אני לא 'אתאבד' למען העקרונות הרפורמיים שלי מכמה סיבות – הכי חשוב שאני לא צריך. בזהות האחוס"לית שלי שהרפורמיות היא רק פן אחד שלה, ולא מאוד דומיננטי, אני הרוב ההגמוני. אני בעל כישורים ויכולות טובים יותר לחיות בחברה פוסט תעשייתית של המאה ה-21 יותר מכל חרדי. מה לעשות. כך העסק בנוי. כך שאני לא צריך 'להתאבד' כדי לקבל מה שאני רוצה. עצם הקיום שלי בזהות הזו מאויים הרבה פחות ממה שהקיום של החרדי מאויים. ואם את חושבת שלחרדי העקרונות שלו יותר חשובים מאשר לי, תנסי עוד פעם. כשמשהו באמת חשוב לי אני יודע להקריב. ויש קבלות, את יודעת, למשל שלוש שנים בצבא הגנה לישראל, שזה משהו שעשיתי למען מה שחשוב לי, ורוב החרדים לא טורחים לעשות מטעמי נוחות נטו. חוץ מלהפגין ולצעוק אני לא ממש סגור על זה שהחרדים בכלל יודעים מה זה להקריב. אני עוד לא ראיתי צעד 'התאבדותי' שלהם כיחידים, כקולקטיב או כהנהגה. הם נגררים אחרי הנהגה מושחתת שלא בדיוק יודעת מה היא רוצה, והכי הרבה שהם יכולים זה לזרוק חיתול צואה על נשות הכתל, שעם זה לא בונים מדינה, והם באמת לא בנו מדינה.

     אהבתי

 4. האורתודוקסים שבשלטון כוחניים ורמסניים, ולא משנה להם מי האחר. האם יש ברחבת הכותל אזור לבנות ספרדיות?
  טכנית, המצב החדש אינו נוגע לי כי אני מנועה מלהגיע לירושלים הודות לתחבורה הציבורית העלובה. יותר קל להגיע לנתב"ג.
  אולי הייתי רפורמית, אך באזור שלי הקהילה דוברת אנגלית ו/או ספרדית בלבד וחשתי ניכור.

  אהבתי

  • אם האזור שלך בו יש קהילה דוברת אנגלית וספרדית בלבד הוא במקרה כרמיאל, אז תתפלאי שיש לנו גרעין מוצק של דוברי עברית עם קבוצת ווצאפ. פעם בכמה שבועות דורש שם אחד, ד"ר אמיר, על פרשת השבוע בעברית שוטפת. בואו בהמוניכן.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s