סרניזמים

את דעתי על תביעת הדיבה של ביבי את סרנה איני טורח להסתיר. לטעמי, סרנה גרם נזק חמור למקצועו, לחופש הדיבור בישראל, ובמיוחד למטרה המשותפת לו ולי כמו גם לכל ישראלי פטריוט אוהב עמו ובר לבב – הפסקת שלטונו של בנימין נתניהו. ניתן להבין שלא תרמתי לפרויקט מימון ההמון שלו שנועד לממן את הפיצוי שהוטל עליו לשלם לנתניהו. ולא רק בגלל שאיני חושב שהוא ראוי לפרס ומכיסי דווקא על התנהגותו משולחת הרסן במרשתת ובבית המשפט, אלא במיוחד כי לא רציתי שהכסף אותו אני מרוויח בעמל כה רב, ילך ישר לסיפוק תאוות המותרות של הזוג הקיסרי. או נאמר אחרת – אני צריך את הכסף הזה יותר מביבי.

אז היה הדסטרט, ואנשים שנורא שונאים את ביבי תרמו את המאה וחמישה עשר אלף ש"ח שהיה צריך. אני במקום ביבי הייתי לוקח את הכסף הזה בשטרות של עשרים שקל ומשתמש בהם מעתה ואילך להצתת הסיגרים, או לניגוב העכוז, או אם לא רוצים ממש לפגוע בשרת (היום אתה מנגב בשרת, מחר מישהו אחר ינגב בך. אני כבר רואה את ה'ביבים' עם התמונה של הצוללת בצד אחד וצללית של הזוג הקיסרי מחזיק ידיים ומביט בשקיעה על חוף הים בצד שני) סתם להשליך אותם על הרצפה ולהתפלש בהם עם שרה בצחוק גדול כמו איזה רשע בסרטים מצויירים ברוההההה!!!! אבל אנשים תרמו לו, ואפילו אם הוא ייקח את זה לגלידריה ברחוב עזה ויקנה שם טונה גלידה פיסטוק זה גם משהו שאני צריך את הכסף שלי יותר ממנו. שיבושם לו ולתורמיו. אבל מסתבר שהכסף משתחרר רק באמצע אוגוסט ועכשיו יוני. אז אחרי שהוא עשה כל מה שהוא יכול בשביל להשפיל את ביבי במשפט באופן אישי, גרר אותו ואת אשתו באופן אישי להעיד ובכלל הפך את כל העניין להרבה פחות נעים והרבה יותר אישי מהמחוייב לטעמי בין שני צדדים להליך אזרחי, אז עכשיו צריך סרנה להשפיל עצמו ולבקש הארכה בתשלום הסכום.

והביבי המרושע הזה אומר "לא!" וואלה. איזה רשעות! איזה חוסר לב! איזה רוע!

בואו נבחן את זה בעיניים של עורך דין. ונשכח שזה נתניהו וסרנה. זה סתם אדם שתבע דיבה, ונקבע שאכן הוצאה דיבתו רעה ומוציא הדיבה שגם סחט לו את המיץ בהליכים חוייב ב-115,000 ש"ח. נתניהו פועל כאן כאדם פרטי. וכך גם סרנה. אין כאן שום עניין ציבורי. אז בואו נראה –

פסק הדין ניתן ביום 11.6.2017. על פסק הדין יש זכות ערעור למחוזי בתוך 45 יום, ואם אני מכיר את אביגדור פלדמן הוא ינצל את הזכות הזו. אבל אם מגישים ערעור, צריך לבקש גם עיכוב ביצוע אחרת אפשר לבצע את פסק הדין (זאת אומרת לגבות את הכסף בהוצאה לפועל) גם כשהערעור תלוי ועומד. על פי הפסיקה, בחיוב שהוא כולו כספי אין עיכוב ביצוע. מהסיבה שתשלום הוא לא בלתי הפיך. שילמת וניצחת בערעור, אתה יכול לגבות את הכסף בחזרה. זה תופס במיוחד כשהתובע שזכה בדין הוא מאוד עשיר ויהיה לו מאיפה להחזיר את הכסף, כמו במקרה של סרנה וביבי.

יש פסקי דין שנותנים ארכה לתשלום הסכום שנפסק בהם. זה בדרך כלל מגיע באמירה נוסח 'הסכום ישולם עד לתאריך…' או 'בתוך שלושה חודשים מיום מתן פסק הדין…'.  עיון בפסק הדין מראה שהסכומים הם לתשלום מיידי, ואין שום פיסקה שדוחה את התשלום. כך שעקרונית עוד ב-11 ביוני, בהעדר עיכוב ביצוע, יכול היה נתניהו להתחיל בהליכים באופן מיידי. עקרונית יוסי כהן היה יכול לגשת למזכירות בית משפט השלום, לקחת העתק מאושר של פסק הדין ומשם לקפוץ למזכירות ההוצאה לפועל ולפתוח תיק. אני עשיתי טיולים דומים הרבה פעמים בימי חיי. יכול להיות שיש משהו שאיני מכיר או שלא פורסם שגרם לדחיית המועד לתשלום. אבל זה לא נמצא בפסק הדין.

לעיתים נהוג לשלוח מכתב דרישה לפני פתיחה בהליכים, ובטופס פתיחת התיק צריך לציין אם נשלח מכתב דרישה בדואר רשום או לא. זה נדרש אם רוצים להתחיל בהליכים בתקופה של עשרים יום לפני מתן האזהרה (עוד נגיע לאזהרה). עם סרנה לא נראה לי שזה הכרחי. הסכום לא יגרום לו לברוח מהארץ או להבריח נכסים. אפשר יהיה לגבות בו גם אחרי עשרים הימים הנקובים באזהרה על פתיחת תיק הוצאה לפועל. אין שום מניעה לפתוח תיק הוצאה לפועל בכל רגע מיום מתן פסק הדין ב-11 לחודש ועד היום.

סרנה גם ידע שמשהו כזה הולך ליפול עליו. עוד במרץ – שלושה חודשים לפני מתן פסק הדין התבטא פלדמן בראיון שהם יודעים שהוא הפסיד את המשפט והמלחמה היא על סכום הפיצוי. הוא היה יכול להתחיל להכין את עצמו. לקחת הלוואה, למשל, או לממש נכס. העניין הוא שכנראה סרנה רוצה שאחרים ישאו בתוצאות ההתנהגות שלו, ולכן הלך למימון המון. את זה היה קשה לעשות לפני קבלת פסק הדין, ולכן היה צריך להמתין עד לאחריו.

אז? אז לפי מה שראיתי (ושוב, יכול להיות שיש דברים שאיני יודע, ולא הכל פתוח לציבור) עקרונית ביבי היה יכול לפתוח תיק הוצאה לפועל כבר לפני שלושה שבועות, ולא עשה את זה. הוא המתין בסבלנות. אולי שלח מכתב בדואר רשום, לך תדע. תבינו – אם הוא היה פותח תיק, היה נפסק לטובתו סכום נוסף – אגרה של אחוז שהוא צריך לשלם והחייב צריך להחזיר לו, ושכ"ט א' בהוצאה לפועל שזה עוד עשרה אחוז. זאת אומרת משהו כמו שנים-עשר אלף ש"ח נוספים. ביבי היה יכול להרוויח את זה (יותר נכון יוסי כהן) אם הוא היה פותח תיק הוצאה לפועל מייד, אבל הוא לא טרח לעשות את זה. ספק אם עכשיו יעשה את זה (אלא אם כן הוא קורא את הבלוג שלי).

אז מה יש לנו כאן? עוד קצת יח"צ של סרנה שעוד פעם יוצא הלוחם בעד חופש הדיבור וביבי יוצא השמוק שלא רוצה לוותר לו. אף אחד לא חושב שכבר שלושה שבועות ביבי יושב ומחכה. ודרך אגב – זה הצליח. נמצא התורם האלמוני שנתן מימון ביניים וישלם את הסכום באופן מיידי.

ואני שואל – מישהו מכם היה ממתין אפילו שנייה? לא שלושה שבועות. שנייה אחת. אני לא. אם סרנה היה מלכלך עלי כמו שלכלך על ביבי והייתי מקבל פסק דין לא הייתי ממתין שנייה. ביבי לא צדיק. ההתנהלות האישית שלו – גם זו שהוא מודה בה, לא רק הפנטזיות בדפי הפייסבוק – היא זוועתית. אבל כאן הוא התנהג במתינות ראויה לשבח, במידת הרחמים, ובאופן הגון. אף אחד לא האשים אותו מעולם שאינו, כפי שכתב ניטשה 'אנושי, אנושי מדי'. הדבר האנושי הוא לפתוח מייד תיק הוצאה לפועל. ביבי לא עשה את זה.

יש, אגב, משהו מדאיג בפער בין הרטוריקה הרמה – 'אף לא יום אחד' ובין הפרקטיקה של ישיבה בחוסר מעש. אבל אנחנו כבר מכירים את הפער הזה בין דיבורים ומעשים, לא רק אצל ביבי, אצל כל פוליטיקאי. ובאמת, למה לו את כל כאב הראש הזה? בניגוד לסרנה, יש לו מדינה לנהל. הוא כבר ביזבז מספיק זמן ומאמץ על התביעה הזו. יכול להיות שלא היה לו איכפת, או לא היה לו דחוף, או לא רצה לשלם את האגרה על פתיחת תיק הוצל"פ. ממה ששמעתי 115,000 ש"ח זה לא משהו שממש מזיז לו. אולי לא היה לו דחוף לקבל את זה. לך תדע. יכול להיות גם שבמשרד של יוסי כהן שהוא באמת מבין גדול במשפט מסחרי ודיני חברות אין מנגנון מסודר לפתיחת תיקי הוצל"פ. רוב עורכי הדין לא מתעסקים עם זה. צריך מנגנון מסודר במשרד להתעסק עם הוצאה לפועל – תכנה משפטית מיוחדת, חיבור למערכת בתי המשפט, פקידה שיודעת מה היא עושה, ומגיעה ללשכת ההוצל"פ כל יום. לא לכל אחד יש את זה. זה מנגנון שמצדיק את עצמו מבחינה כלכלית רק כשעושים הוצאה לפועל כמו שאני עושה – כאחד העיסוקים העיקריים של המשרד ובקנה מידה של אלפי תיקים. אז אולי כהן הסתפק בניצחון המזהיר (באמת) בבית המשפט, ולא כל כך רצה להתעסק עם הוצאה לפועל של פסק הדין בשלב הזה ובינתיים ביבי יצא צדיק. באמת!

שורה תחתונה – יגאל סרנה גרם לי לבזבז פוסט שלם בבלוג על הגנה על ביבי. ויצא שכתבתי עליו אפילו כמה מילים טובות. זו השתקפות לא רעה של הנזק שסרנה גרם למאבק המאוד צודק באיש הרע מאוד הזה. כשיגיע היום והאיומים הקשים והרעים על חופש הדיבור שלנו יוסרו, כשלא יעמדו על הפרק חוקי השתקה וקודים אתיים ומיליון ואחת שיטות חוקיות למנוע מאיתנו לדבר, נזכור את האיש שכשהמאבק הזה התנהל, מאבק על עצם החיים שלנו כאן, תקע גול עצמי מזהיר לטובת הצד השני.

 

 

6 מחשבות על “סרניזמים

 1. לא אוהבת את הסגנון של סרנה, ובכלל נראה לי מוטרף כשהתנגדות פוליטית מידרדרת לסוג כזה של כתיבה שהוא כותב בפייסבוק. וכן, מן הסתם זה גם לא עוזר למטרה הפוליטית הרצויה גם לי.

  אשר לנתניהו – אני בטוחה שהוא היה יכול להסתדר עוד חודשיים בלי הכסף הזה. נראה לי שהעיקר מבחינתו הוא שבית המשפט פסק לטובתו, כל השאר זניח.

  אהבתי

 2. סרנה לא גרם במעשה זה נזק חמור למקצועו, לחופש הדיבור בישראל, או לשום דבר אחר. סרנה הוא עיתונאי לא מקצוען, ושקרן. בכך הוא גם נזק למקצועו מיום שהחל לעסוק בו. דווקא עכשיו שערוותו נחשפה, כל העיתונאים האחרים יוצאים בסדר, כי עומדת להם חזקת החפות שהם לא שקרנים, ומייצרי חדשות.

  אהבתי

  • זו כבר סתם הטחת גידופים והשמצה נוסח הפוסטים שסרנה משלם עליהם עכשיו. סרנה במקצוע עשרות שנים. אם יש עיתונאי מקצועי זה יגאל סרנה. לפני העניין הזה לא נתפס מעולם בדבר שקר. אם יש לקח לעניין הוא שגם באינטרנט וגם בכל מקום אחר, ביקורת צריכה להיות מבוססת ולא השמצות תלושות המופרחות באוויר ללא ביסוס.

   אהבתי

 3. אינטרנט זאת מדיה חדשה, היא לא שונה מהמדיות הישנות. תשמור על שפה מכובדת. הוא לא המון מוסת אלא עיתונאי מכובד כך הוא אמור להיות.
  גם על גבי העיתון הוא משחרר ניצרה לא פעם. גם אם אני מסכים איתו לא עם הסגנון.

  אהבתי

  • אין ויכוח שבאינטרנט (שאכן מבחינת דיני לשון הרע אינו שונה מהמדיות הישנות) כתב סרנה 'ידיעה' שלא הצליח להוכיח ברמת ההוכחה הלא מאוד גבוהה שנדרשת מבחינה אזרחית בבית המשפט. כשהתברר שהעניין מתקדם לקראת תביעה, במקום לסיים העניין בהתנצלות (שהייתה הורגת את התביעה) ניהל את התביעה בצורה מתעמתת ולא נעימה לצד השני, ובסופו של דבר הפסיד. על ההתנהלות הזו אני מלין. אין לי ויכוחים עם אף עיתונאי בענייני סגנון.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s