ביברס, ד'אהר וג'זאר, גולדה, הרצוג ושז"ר.

מסתבר שפרט לעניינים הקשורים בצריכת סמים קשים, אורן חזן הוא גם מחוקק. סוג של. ביחד עם סטאר נוסף מסוג זה, דוד ביטן, האדם שאי אפשר לפתוח רדיו או טלוויזיה בלי לשמוע את משנתו (ההברקה האחרונה היא כי 'לא קרא ספרים מזה עשר שנים' אך התחיל דווקא במקום די גבוה, לקח ליד את 'הזר' של קאמי. האמת – צריך קצת אקזיסטנציאליזם בכנסת. ואם כבר קוראים ספר בעשר שנים, אז את 'הזר' זו בחירה לא רעה) אז השניים האלו, איש תרבות הנגד והאקזיסטנציאליסט, נועדו יחדיו ובישלו לנו את ה'חוק לתיקון פקודת העיריות (הנצחת זכרם של נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה), התשע"ז – 2017'. הנה נוסח הצעת החוק, ביחד עם דברי ההסבר –

"פ/4152/20

הצעת חוק לתיקון פקודת העיריות (הנצחת זכרם של נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה),

התשע"ז–2017

תיקון סעיף 235א 1. בפקודת העיריות[1], בסעיף 235א, אחרי סעיף קטן (א) יבוא:
"(א1)   בכפוף להוראות סעיפים קטנים (ב) ו-(ג), תקרא העירייה לפחות מקום ציבורי אחד על שם מי שכיהן כנשיא המדינה שנפטר ומקום ציבורי אחד על שם מי שכיהן כראש הממשלה שנפטר."

דברי הסבר

סיפורה של המדינה שזור באירועים, ציוני דרך היסטוריים וכן שורה ארוכה של אישים שעיצבו אותה לאורך שנות קיומה. אך טבעי, שנכבד את ראשי הממשלה והנשיאים של מדינת ישראל לאורך שנותיה, נכיר את פועלם, תרומתם וחזונם, בדרך שגם הדורות הבאים ידעו אודותיהם.

אחת הדרכים הראויות לכך היא הנצחת שמותיהם ברחובות בכל הערים והיישובים ברחבי המדינה. מסתבר, כי גם כיום עדיין ישנן ערים שכלל לא הנציחו ראשי ממשלה או נשיאים שנפטרו באמצעות קריאת מוסדותיהם הציבוריים על שמם. על כן, הצעת חוק זו מטרתה להנציח ולכבד את המורשת של הנהגת המדינה, נשיאי המדינה וראשי ממשלה שנפטרו, באופן אחיד וממלכתי תוך הגשמת ערכים היסטוריים של שימור המורשת הישראלית."

אז אני אשקרה לא מצליח לחשוב על עיר אחת בישראל שאין בה רחוב על שם בגין או ויצמן. רגע… יש בעצם… נו… ערבים! ואיזה ממזר החזן הזה. לא כותב 'הצעת חוק לבוא לערבים לא טוב בעיניים ולעשות להם רע על הנשמה' אלא 'הנצחת זכרם של נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה' ואפילו לא מזכיר את המילה 'ערבי' פעם אחת.

ובאמת אני כבר רואה בסח'נין רח' הנשיא קציר, שהיה הנשיא ביום האדמה, ואפשר אפילו ממש את האנדרטה של ההרוגים לעשות 'כיכר קציר'. אותו דבר עם כפר קאסם ובן גוריון. ובכלל, איזה קטע שיהיה למשל רחוב נתניהו בג'לג'וליה אחרי שנתניהו ילך לעולמו אחרי מאה ועשרים, או 'דרך נתניהו' בין סח'נין לעראבה שערבים ינהרו בה הלוך ושוב באוטובוסים?

ואני אומר סבבה כי אנחנו כאן בקטע של הגשמת ערכים היסטוריים של שימור המורשת הישראלית אז אני אומר למה רק להסתפק בנשיאים וראשי ממשלות. יש לנו מורשת מאוד עתיקה. אני עצמי גרתי פעם ברח' יהודה הנשיא בקטמון בירושלים והוא אמנם נקרא יהודה הנשיא אבל הוא עתיק נורא מלפני מיליונת'לפים שנה עוד מלפני תש"ח זה כמעט בטוח. אך טבעי הוא שנכבד את כל מי ששלט בארץ הזו, נכיר את פועלם, תרומתם וחזונם, בדרך שגם הדורות הבאים ידעו אודותיהם.

אז כמובן ד'אהר אל עומר, שמבחינת אורך השלטון הוא שם את ביבי בכיס הקטן, ואם כבר בואו נלך גם על ביברס וג'זאר, שאם לוקחים את אורך השלטון של שלושתם ביחד מגיעים למשהו כמו כל שנות הקיום של מדינת ישראל אם לא למעלה מזה. האנשים האלו תרמו לארץ, לנופיה, לתרבותה, למורשתה, הרבה יותר מכמה נשיאים וראשי ממשלה שאני יכול לחשוב עליהם. ביברס ברוך השם במאה ה-13 לפני שמונה מאות שנה, ועד עכשיו מדברים עליו ביראת כבוד, וכל הארץ מלאה הודו מקלעת נמרוד דרך קלעת ג'דין עד גשר ביברס בלוד, ואין אוהב הארץ הזו שאינו מכיר את סמל האריה שלו. ד'אהר לא צריך היכרות לקוראי הבלוג הזה, והמדובר באדם שאי אפשר להסתובב בגליל בלי לראות ולהעריץ את אשר בנה. ג'זאר אני פחות מחזיק, אבל גם כן קליבר. ניצח את נפוליון, שזה יותר מביבי שניצח את בוז'י הרצוג. השלושה האלה לחמו ובנו ועשו, וסך הכל מגיע רחוב. אני למשל גר ברח' הגלבוע וכמה שאני אוהב את הגלבוע רח' ביברס יותר בא לי טוב. באמת! מי יזכור עוד שמונה מאות שנה את זלמן שז"ר? לא סגור על זה שמישהו יזכור אותו. אם תהיה מדינת ישראל, בואו נאמר לא השם הבולט בתולדותיה. וכך גם קציר, והרצוג האב, ואפילו ויצמן האחיין. לא ברמה של ביברס מבחינת ההשפעה והמורשת. לא יכול לחשוב על בניין אחד שהאנשים האלה בנו שיחזיק 800 שנה. וסך הכל גם ביבי. עוד כמה שנים כל מה שיישאר מזה זה כמה שלדי צוללות חלודות בקרקע הים, והרבה אוויר חם. ואורן חזן. ואפילו דוד ביטן. האריה של ביברס עוד ישאג על מבנים בארץ הזו, וחרבו של ד'אהר עוד תונף, כשהשם אורן חזן יהיה אך קוריוז תמוה שהיסטוריונים מתווכחים 'היה או לא היה סגן יושב ראש הכנסת שהשתמש בסמים קשים'.

אז נכון יש רח' ד'אהר בחיפה ורח' ביברס בלוד אבל ערים מעורבות זה לא חכמה. אני רוצה רח' ביברס בתל אביב, ורח' ד'אהר בעפולה, ורחוב ג'זאר בראשון לציון ואחרי כן נדבר.

אז למה בעצם כל הקטע הזה? כי היום החוק הזה עולה בפני ועדת השרים לענייני חקיקה. אז ככה. עם יהודי התפוצות כבר רבתם השבוע. אבל הרפורמים האלה חנונים, וזה לא ממש כיף. בואו נריב עם חבר'ה אמיתיים מזרח תיכוניים עם דף חם, לא חבורה של נשים עם טלית ותפילין. כאלה שבאמת יודעים להשתולל כשבאים להם לא טוב. לכו תדעו, אולי מישהו יתעצבן ומישהו יפגין ומישהו יירה ומישהו ימות? יהיה דיסקו. אין לי אמונה גדולה בשכל הישר של ועדת השרים לחקיקה, אבל בואו נראה מה יצא. אולי לא מתחשק להם סתם להתחיל ריב מטומטם בחום הזה של 41 מעלות. זה באמת שווה כל העניין רחוב יצחק בן צבי בכאבול?

ואשקרה יש לי כמה רעיונות לגבי מקומות ציבוריים שאפשר להנציח את אורן חזן, וגם את דוד ביטן אחרי מאה ועשרים. אבל כרגע זה לא רלוונטי ואני מאחל להם חיים ארוכים רגועים ושלווים מלאים בעשייה ציבורית לטובת הנחלת מורשת ראשי ממשלותינו ונשיאינו.

 

4 מחשבות על “ביברס, ד'אהר וג'זאר, גולדה, הרצוג ושז"ר.

 1. שמע ,כבר כמה זמן שאני רוצה לספר לך,בערוץ 11 החדש יש תוכנית או הייתה על מנהיגים ששלטו בגליל בימי האימפריה העותמנית. תוכנית מרתקת אגב ושם מסופר על דאהר אל עומר מיודענו שבזכותך ידעתי על מי מדובר ,והסקירה על פועלו הייתה מרתקת ,ממש.
  וזהו.

  אהבתי

  • כמובן, והארץ הייתה תוהו ובוהו. שירת הברבור של הערוץ הראשון וצפיית חובה. תודה על התגובה.

   אהבתי

 2. השתעשעתי מן הפסקה האחרונה. לא יודעת מי יושב בוועדת השרים לחקיקה, אבל ככל שהדברים נוגעים לחזן וביטן אכן מדובר בחבורה הזויה ומביכה, ואכן אין סיבה מיוחדת להאמין בשכלה הישר.

  אהבתי

  • בוועדת השרים לחקיקה יושבים השרים ונציגיהם. אני רוצה להאמין שחזן וביטן לעולם לא יהיו שרים, אבל מבחינה ריאלית גם זה יגיע.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s