פרבדה פוטין נתניהו

הממשק פרבדה וישראל היום עלה יותר מפעם אחת בבלוג הזה. בימים המתוקים בהם ישבה מערכת 'ישראל היום' ברחוב בלפור, ועניינים נסגרו בשיחת הטלפון היומית (כמו שכנראה יתברר כשייחשף פלט השיחות של ביבי עם אדלסון ורגב) ניתן היה לערוך קריאה מושכלת ומודרכת בדפי העיתון, בנוסח מה שהיה עושה אזרח סובייטי בימי ברית המועצות. הכוונה היא לא לדף המסרים היומי שיצא מבלפור, והתבטא בדרך כלל במאמרי המערכת ובכותרת הראשית, שכן עד שהגעת לקריאת העיתון בשעות הצהריים נחשפת למסרים אלו מפי שלושה דוברים שונים בשלוש תחנות רדיו שונות, ולפוסט בפייסבוק של ראש הממשלה, אלא לדברים סובטיליים יותר. כך, למשל, אזרח סובייטי שהיה קורא כי 'החבר איוואנוב שיבח בנאומו את החבר סטלין, והבהיר כי הירידה שחלה בייצור מנועי הטרקטורים במפעל היא זמנית ונובעת מחבלה של האימפריאליסטים' ידע כי החבר איוונוב בדרכו מזרחה לגולאג, אם לא עצר קודם לכן בלוביאנקה כדי לקבל כדור בעורף. באותו אופן ניתן היה לנסות ולעמוד על יחסו של קיסרנו האהוב לעושי דברו על פי אזכוריהם בעיתון, אוהדים או לא אוהדים. איזכור בגוף הכתבה או גם בכותרת. תמונה מחמיאה אולי אף לצידו של הקיסר או תמונה כשהוא בדיוק משתעל לאחר שאכל סנדביץ' ודוד ביטן מבצע בו היימליך. גם בישראל היום, כבברית המועצות אז אמת (פראבדה) גלויה לא הייתה שם בדרך כלל, אך בין השורות נחבאה אמת גדולה, בדרך כלל, עם יכולת לניבוי מדוייק של העתיד.

היום חלפו ימי המפלגה הקומוניסטית בברית המועצות, וכך גם ימי הזוהר של ביבי בישראל היום חלפו כנראה. כבר פורסמה כתבה פחות מאוהדת, וכותרת קצת קצת עויינת. אכן, העורך החדש, בועז ביסמוט, אינו מקפיד על אמירת האמת יותר מקודמו לתפקיד, וישראל היום הוא עדיין טוב לאותה מטרה שבצנעה שניתן היה להשתמש בו בעת כהונת רגב. ומה עם פראבדה? עתה ניתנה הזדמנות פז לבחון מי משני כלי התקשורת יותר דובר אמת.

ישראל היום מציג את ביקורו של ביבי בסוצ'י לחלות את פני פוטין כהצלחה רבתי בה הסברנו לנשיא את עמדתנו, ולא נותר לו אלא לקבלה. כך תיאר העיתון את הדיאלוג בין ביבי ופוטין:

ראש הממשלה הדגיש: "איראן רוצה לעבור מתמיכה בטרור לנוכחות צבאית בסוריה, לא נאפשר זאת"

נתניהו הוסיף כי הוא הביע בפני הנשיא פוטין "דברים מאוד ברורים לגבי עמדותינו בעניין הזה". "אני יכול לומר לגבי הפגישות בעבר עם הנשיא פוטין שכל שיחה כזאת שירתה את ביטחון ישראל ואת האינטרסים הישראלים, אני מאמין שגם את האינטרסים של רוסיה", ציין נתניהו, "על סמך השיחה הזאת היום אני חושב שאני יכול לומר את אותם דברים גם עליה".

"היכן שדאעש מובס, איראן נכנסת במקום", אמר נתניהו לפוטין. "אנחנו לא יכולים לשכוח ולו לדקה אחת שאיראן מאיימת על ישראל ומממנת טרור".

עוד אמר רה"מ: "איראן כבר כמעט השתלטה לחלוטין על עיראק, תימן וכבר שולטת כיום על שטחים נרחבים בלבנון".

וואלה! הראינו להם לגויים האנטישמים. אבל…. כך מתאר פרבדה (תרגום מאנגלית בקיצורים המחוייבים) את אותה הפגישה עצמה –

"לפי נוכחים בחלק הפתוח של השיחות, ראש הממשלה הישראלי היה רגשן לעיתים ואף קרוב לפאניקה. הוא תיאר תמונה של האפוקליפסה לנשיא הרוסי וקבל כי העולם אינו מתאמץ לרסן את איראן במאמציה הגלויים להרוס את ישראל. נתניהו אף אמר לפוטין כי ישראל מודאגת מאוד מהשתתפות איראן בעימות הסורי. לפיו, טהרן עובדת על 'השתלטות זוחלת' במזרח התיכון בתואנה של התיישבות לצרכי שלום בסוריה. איראן, הוסיף, מספקת נשק לחיזבאללה ומושכת לצידה את לבנון עיראק ותימן. נתניהו סיפר לפוטין שאיראן משתלטת על השטחים מהם מגרשת הקואליציה הבינלאומית את דאעש…

בעוד שנתניהו תיאר ברגשנות את תסריט האימה לפוטין, הלה נאנח בסימפטיה כאומר "לצערי לא נוכל לעזור לכם כאן". האמת היא כי טהרן היא משקל הנגד היחיד של מוסקבה לקואליצית הממלכות הערביות המנסה ליצור אנלוגיה לנאטו כדי לכפות את רצונה של וושינגטון במזרח התיכון כולו. הקרמלין רוצה לחזק את השפעת טהרן באזור. השאלה של צירוף איראן לאירגון שיתוף הפעולה של שנגחאי (SCO) כמעט נפתרה. רוסיה היא זו הלוחצת לקבל את איראן לאירגון. כאשר זה יקרה תיעלם כל אפשרות לוושינגטון לתקוף צבאית את איראן, שתהיה חברה בברית צבאית עם רוסיה וסין, חברות קבועות במועצת הביטחון…

בנימין נתניהו כשל לשכנע את הנשיא הרוסי בצורך 'לעצור את התפשטות איראן במזרח התיכון'. ישראל היא מדינה ידידותית לרוסיה, אך אין זה תפקידה של תל אביב ללמד את הקרמלין כיצד לעצב את מדיניותו במזרח התיכון."

לא יודע. לי נשמע התיאור של הפראבדה נכון יותר מהמונולוג של ישראל היום. ישראל היום מציגה רק את עמדת ביבי, בלי לומר מילה על עמדת מארחיו. גם התיאור של ביבי כלחוץ, היסטרי ונתון בפאניקה, נשמע לי קצת יותר מהימן. גם הקטע של הקריסה הטוטאלית של מדיניות החוץ של ישראל בעשור האחרון נשמע לי ככה, ריאלי. פתאום מבינים שהכל הלך פארש ובאים להתחנן לפוטין, שזה ממש לא מזיז לו. ניכרים דברי אמת.

אני רק שאלה. מישהו שמע על ברית שנגחאי? אתם יודעים שישראל ביקשה להצטרף לאירגון הזה כחברה? מישהו יודע מי חבר שם ומה המשמעות? בטח שלא. זה לא מסתדר עם התעמולה של הקיסר. משתמע מזה שיש עוד גורמים בעולם שצריך להתחשב בהם חוץ מהניאו נאצי בבית הלבן, ואולי כל הקטע של 'אנחנו מעצמה ויכולים לספח מה שאנחנו רוצים, רק השמאלנים התוקעים סכין בגב ובגצ ובצלם מונעים מאיתנו את זה' לא מסתדר עם כל הקטעים האלה של עולם שלא מסמן מייד את איראן כאויב, ושיתוף פעולה איזורי בין אנשים לא נחמדים ברוסיה ובסין עם אנשים לא נחמדים באיראן וכל מיני מקומות אחרים, עולם שלא ממש סופר אותנו, ולא ממש רוצה לשחק איתנו.

אם מישהו תוהה מה המשמעות של כל זה, אני מנחש שבצה"ל כבר מבינים שברגע שיש מערכות רוסיות מתוחכמות בסוריה, הם חופשיים לפעול בדיוק כמה שפוטין רוצה שיפעלו, ולא לסטות מזה במילימטר. זו מציאות שצה"ל מתמודד איתה כבר שנתיים, ובלי לדעת יותר מדי (ואני רק מילואימניק זוטר בחיל משאבי האנוש) ורק מלהאזין לגל"צ (יש שם את התכנית הזאת 'רצועת הביטחון' שאם יודעים להקשיב לה היא מאירת עיניים ממש)  אני מנחש שזה לא עושה לנו טוב ברמה האסטרטגית, וכל התוכניות הנחמדות על ידנו האסטרטגית הארוכה היו צריכות לעבור שינוי רדיקלי, כשכל טיסה מחוץ לגבולותינו הצרים צריכה לעבור קודם אישור בקרמלין. אני מנחש גם שזה יגיע מתי שהוא לדיאלוג עם הממשל הסורי שיתייצב אחרי מלחמת האזרחים לגבי רמת הגולן, והפעם לא עם הבית הלבן ומדשאות ושלום, אלא בסוצ'י באופן קצת קצת כפוי, והרבה פחות נעים. אם יש משהו שעושה לי טוב בהאחזות הזו של ביבי במשרת ראש הממשלה זה שהוא זה שייאלץ לספוג את ההשפלה הזו.

אבל היי, איזה עונה מגניבה במשחקי הכס!

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s