חתונה ממבט ראשון עם עידו רוזנבלום

קוראיו הקבועים של הבלוג הזה יודעים כבר שהטעם שלי בטלוויזיה הוא טראש ריאליטי, והטראשי יותר הוא יותר טוב. לאחרונה העניקה לי תחנת יס דרמה את העונג המופלא של לצפות בצפיית בינג' בשתי עונות רצופות של 'המירוץ לדראג של רו פול' מה שגרם לנזק מוחי בלתי הפיך, אבל זו לא הסיבה שלא כתבתי כאן מזה כחודש, וגם לא הסיבה לכתיבת הפוסט הזה. הסיבה היא הצהרתו של הערוץ השני הקשת המאקו הזה שהופך להיות ערוץ 12 על יצירת הגירסה הישראלית ל'חתונה ממבט ראשון' בהנחיית עידו רוזנבלום. זה כבר שילב את שתי אהבותי הגדולות – טראש ריאליטי ומילט, והביא ליצירת הפוסט הזה.

אז ככה – התכנית היא תכנית אמריקאית (מי עוד היה יכול לחשוב על זה) שרווקים נורא נואשים מסכימים לכך שצוות של פסיכולוגים ומומחים ישדך ביניהם לפי 'התאמת אישיות' ואז הם ממש ממש ממש מתחתנים בפרק הראשון, בלי שראו אחד את השני קודם, ומבלים חודש וחצי נורא מביכים בנסיון להחליט אם הם ממשיכים לחיות ביחד או להתגרש מייד עם סיום העונה. על אמת! ראיתי עונה אחת שלמה, דווקא לא רעה, ועוד שני פרקים מהעונה השנייה עד ששיעמם אותי. או שהתחילה עונה של הקרדשיאנס בערוץ E או משהו כזה.

אז יש כמה כשלים מובנים גם בפורמט האמריקאי. אני לא ממש מאמין שפסיכולוג יכול לקבוע התאמת אישיות בין בני זוג. אבל נאמר שאפשר לקבוע איזה סוג של התאמה בסיסית גסה והיתר זה רצון טוב, שעון ביולוגי והורמונים. אני גם לא כל כך מאמין בפסיכולוגים של הטלוויזיה, ואם רק אזכיר את השם 'אילן רבינוביץ' (מוכן להתערב שהוא בקאסט של התכנית הזו) אז תבינו על מה אני מדבר. והכי מעניין זה איך באמריקה יצא שדווקא השחור מתאים לשחורה והלטינו ללטינית ולא יצא שהם מתאימים שחור ללבנה ולטיני לשחורה? אז יש כאן או מזל מאמם (הסיכוי שמשלושה זוגות יסתדר בדיוק שחור שחורה לבן לבנה לטיני לטינית הוא לא מאוד נמוך אבל גם לא מאוד גבוה. ימי הסטטיסטיקה שלי חלפו אבל אני חושב שאנחנו מדברים על משהו כמו אחד לשש, שזה שלוש עצרת אבל אם יש מתימטיקאי בקהל הוא מוזמן לתקן) או מניפולציה. והשקר המוסכם הוא שאנחנו משחקים כאן בגורל של בני אדם, אז בבקשה בלי מניפולציות. ובכל אופן הייתה תכנית נחמדה ובסוף הלטיני והלטינית והלבן והלבנה נשארו וספוילר ספוילר ספוילר – השחור והשחורה שמהתחלה הזדיינו כמו שפנים (הלבנה לא נתנה ללבן לנגוע בה כל העונה) ורבו כמו זוג נשוי עשרים שנה, התגרשו  והלכו להזדיין ולריב עם אחרים.

אז סך הכל תכנית סבבי. למה לא בישראל? ועוד עם עידו רוזנבלום הסימפטי שאם הוא שורד כמה עשרות שנות נישואים לנסיכת הקרח של הטלוויזיה הישראלית הוא מבין משהו בנישואים? בגלל הפאקינ' מילט. נישואים צריכים להיות על פי הדין הדתי. אז ככה בארצות הברית זה נישואים אזרחיים, שעושים בקלי קלות (אופס… שאלה… אם צריך שם להירשם לנישואים כמה ימים לפני כן איך זה שהם לא רואים אחד את השני ולא יודעים עם מי הם מתחתנים עד החתונה?) וגירושים אזרחיים שזה לא הכי קל בעולם, אבל באופן בסיסי זה שיטה של 'גירושים בלי אשמה' שאומר שאפשר בצ'יק ובלי בעיות מיותרות. נכון, בשנים האחרונות המודל של גירושים בלי אשמה שהתגבש שם בשנות השישים קצת הבינו שהוא בעייתי, ויש היום מדינות שמעמידות קצת יותר מגבלות, אבל בסך הכל יש שם 50 מדינות ואפשר למצוא את זו עם החוקים הכי ליברליים ולצלם את הפרק של הגירושים שם.

ובארצנו הקטנטונת? הנישואים הם כבר בעייה, מהסיבה הנורא פשוטה שצריך להירשם ברבנות (בהנחה שהמשתתפים יהודים, שאם אני מכיר טלוויזיה ישראלית אני שם על זה את מעט הכסף שנותר לי אחרי ההימור על אילן רבינוביץ') ואז בודקים אם אתה באמת יהודי על פי ההלכה, מה שיכול להיות מאוד משפיל אם יש משתתפים אתיופים או רוסים. ויש להניח שלא כל המתמודדים יהיו יהודים על פי ההלכה, ואז זה באמת לא יעבוד. אבל גם בהנחה שכולם מגיעים עם שושלת יוחסין יהודית עד הרבי מקוצק, גם אלו לא חסינים מזעמה של הרבנות בעת הרישום לנישואים, ויכולות להיווצר כל מיני בעיות מביכות למישהו שמגלה את הקטע של 'ממזר' או 'כהן וגרושה' או מיליונת'לפים פסילות חיתון אחרות ככה מול המצלמה.

כל זה כלום לעומת הגירושין. כי גירושין ברבנות זה לא משהו שמצטלם טוב אלא אם כן זה סידרה דוקומנטרית על עגונות שמלווה אותן במסלול הייסורים וכאלה מהז'אנר של אמנון לוי. זה לא בצ'יק ולא בצ'ק, זה דורש עילה, והמשתתפות למעשה מהמרות בחייהן על כך שהדייט המושלם שבחרו להן הפסיכולוגים מהטלוויזיה ירצה ממש לתת להן גט, ולא ישאיר אותן עגונות. והיי, זה קורה גם לאנשים נורא נורמטיביים ואפילו לפרופסורים לפיזיקה בבר אילן. תשאלו את פרודתו של עודד גז.

אבל כאן נמצא פיתרון – הכתבה על התכנית מבטיחה ש'בסיומו של טקס הזוגיות, שלנוחיות המשתתפים נערך באופן שיאפשר גירושים ללא קשיים, יעברו הזוגות לשישה שבועות, 42 ימים של חיים משותפים, שבסופם יחליטו האם ימשיכו לחיות יחד או יבחרו לפרק את החבילה.'.  אז ככה. אני מכיר שתי צורות של נישואים בישראל (בואו נשים בצד את ברית הזוגיות לחסרי דת, כי זה כנראה לא העניין. זה תופס רק למי שאינו יהודי על פי ההלכה, ומאוד מצמצם את האוכלוסיה שיכולה להשתתף בתכנית). ברבנות או בחו"ל. עקרונית אפשר להסיע את ההפקה לסופש מקסים בניקוסיה, או בפראג שהפכה לאחרונה יעד מאוד אטרקטיבי לנישואים מחוץ למילט, אבל זה מעלה את העלויות של ההפקה בטירוף, והנה הקאץ' – כשירצו להתגרש הם יהיו חייבים לעבור דרך הרבנות כי זה החוק. יש כמה וכמה דרכים להיכנס לסיפור הזה של נישואים, אבל רק דרך אחת לצאת.

אז זה כנראה לא נישואים. אני מהמר על תעודה של 'משפחה חדשה' (ההימור השלישי שלי בפוסט הזה. צריך להיגמל מזה). או מין טקס אלטרנטיבי כזה שעושים עם אברי גלעד וכאלה, ושיאיר לפיד היה עושה לפני שהפך לפוליטיקאי שצריך קולות של הדתיים. וחברים – בניגוד לסידרה באמריקה, זה לא נישואים. זה לא קרוב לנישואים, וזה לא דומה לנישואים. זה טקס חסר משמעות שמצלמים בטלוויזיה וגם אם מאוד מאוד תתאמץ לא תוכל לרשום את זה במרשם האוכלוסין. זה מקסימום נותן לך זכויות של 'ידוע בציבור' אבל גם זה בספק כשמתועד שנפגשתם באותו יום שקיבלתם את התעודה הזו, ואתם לא יודעים אם תישארו ביחד או לא. באג משמעותי בפורמט.

אז מה? אז כלום. כולם יודעים שהשמנים ב'לרדת בגדול' מעלים בחזרה את כל המשקל אחרי התכנית, שהרווקים והרווקות לא נשארים ביחד שנייה אחרי שהמצלמות ב'רווק' כבות, שהחבר'ה בהישרדות לא באמת על אי בודד אלא על חוף די מאוכלס במיליונת'לפים אנשים של צוות הפקה ששולט בכל אספקט בחיים שלהם, ושבאופן כללי אין דבר פחות מציאותי מ'ריאליטי'. אז גם החתונה ב'חתונה במבט ראשון' היא לא לפי כללי המילט. ביג דיל. האמת שעם הציניות הסחבקית של עידו רוזנבלום זה יכול לעבוד יופי, יותר טוב מהפורמט האמריקאי שהיה מאוד מאוד מאולץ לטעמי, ואפילו להיות ממתק כיפי וסיפתח נהדר לקשת במיקום החדש על השלט. ואפילו עם תפקיד חברתי חיובי. חתונה זה לא רק שלוקחים את הרב הזה שממלמל ומקווה ורבנית ושבע ברכות ושאסר עלינו את הארוסות וכל זה. זה גם יכול להיות המון דברים אחרים. הנה תראו איך האנשים האלה מתחתנים על אמת בטלוויזיה! אם יהיה סדק קטן קטן בחומת המילט כתוצאה מהתכנית הזו, אני מבטיח לצפות בכל הפרקים באדיקות (אבל לא מבטיח לא לזפזפ בפרסומות כי יש גבול לכל תעלול).

אז כנראה התייעצו שם עם צוות מומחים רציני בפסיכולוגיה אבל אף אחד לא חשב על מומחה למילט. אבל אני פנוי לייעוץ לעונה הבאה. עד שנמצא מקום אחד שהדוקטורט שלי יכול להביא תועלת, חבל לבזבז את זה. אז כאן אני מסיים. נכון שהתגעגעתם?  חג סוכות שמח!

 

 

 

 

 

 

5 מחשבות על “חתונה ממבט ראשון עם עידו רוזנבלום

  1. אני חושבת שמראש התכנית הזו מטפשת אותנו, כי היא פונה במכוון לקהל חילוני, באמצעות ניקוי האספקטים הדתיים שקיימים בתחום השידוכין; הם נוגעים בנושא הכי אוניברסלי בעולם: זוגיות, על מנת למשוך את הצופים, ועצם השימוש במדענים ובפסיכולוגים מסיט את הדעת מהמחשבה שתכלס, שידוך הוא שידוך, ויש סטטיסטיקה קבועה לנישואין בשידוך (שאני מתכונת לחרטט כעת לפי ההגיון הפרטי שלי, והחשיפה לסיפורים שאני מכירה באופן אישי וגם לסיפורים מהתקשורת [ואו כן אני, סטודנטית לתקשורת מאמינה לפעמים לתקשורת] כי פשוט אין לי מושג איפה למצוא סטטיסטיקה כזו), שלפיה 1 מתוך 5 נישואין באמצעות שידוך באמת מצליח.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s