היפאטיה ,טראמפ, ארנדט, המתים המהלכים, דן מרגלית

נצחונו של דונאלד טראמפ נתפש בחוגים אינטלקטואליים מסויימים – בוא נאמר אלו שחושבים בדיוק הפוך ממני – לא רק כנצחון של 'ימין' על 'שמאל' או כל הקטע הזה של עכשיו יהיה טוב ליהודים אחרי שמונה שנים של השווארץ המוסלמי בבית הלבן, אלא גם כנצחון על הזרם האקדמי של ה'פוליטיקלי קורקט', כפי שבישר דן מרגלית לקוראי ישראל היום בסמוך לאחר הניצחון – "נצחון טראמפ סוף עידן הפוליטיקלי קורקט". תנו לי לעצור שנייה ולהתענג על הצירוף 'דן מרגלית' ו'ישראל היום'. התענגתי מספיק יש  לי הרבה מה לכתוב נמשיך הלאה.

סך הכל כשמאלן פמיניסט מן השורה אני חובב גדול של מדיניות ה-PC, אבל גם רואה את הבעייתיות שבה. יש אנשים שרואים בשימוש בלשון נקייה איזה מדרון חלקלק שעלול להוביל בסוף למשטרת מחשבות. יש לזה המון דוגמאות מזעזעות באקדמיה האמריקאית. בתחילת השנה כמעט ונסגר ירחון בשם 'Hypatia' למחשבה פמיניסטית בשל כך שהעז לפרסם מאמר בו מושווית הטרנס ג'נדרית הידועה קייטלין ג'נר לרייצ'ל דלזל, אישה לבנה שהציגה עצמה כשחורה, וניסתה לטעון כי אדם יכול לשנות את גזעו כשם שהוא יכול לשנות את מינו.  המאמר הזה ספג אש קשה מכל הכיוונים, כמעט והביא לסגירת העיתון, להתפטרות של המערכת, למכתבי מחאה, ולמה שכונה 'ציד מכשפות ברשת'. דוגמה קצת יותר מוצדקת היא "Third world Quarterly" שבחוסר רגישות מסויים פירסם מאמר בשם "The case for colonialism" שכשמו כן הוא, כלל הצדקות לקולוניאליזם, ולאחר שכמעט וחיסל את הקריירות של כל מי שהיה מעורב בפירסום מהכותב ועד לעורכי כתב העת, נמשך על ידי כותבו.

שתי הדוגמאות האלו נורא מייצגות לדעתי. מצד אחד יש כאן סוג של ציד מכשפות והשתקה (במיוחד במקרה של היפאטיה) שמציג את כל מה שגרוע ומגוחך ב-PC. מצד שני יש כאן התייחסות לאוכלוסיות מוכפפות – תושבי 'העולם השלישי' ונשים טרנסג'נדריות, שבאמת הזהירות הלשונית מוצדקת כלפיהם. דעתי האישית היא כי אם זה הדבר הגרוע שגורם ה-PC אז אני ספציפית סבור שיתרונותיו גדולים על חסרונותיו, אבל אני גם מבין מי שחושב אחרת.

בכל אופן, המחשבה הימנית השמרנית, השואפת לשמירת יחסי המוכפפות הקיימים, והפוסט מודרנית נוסח טראמפ (אני באמת לא יודע איך לקרוא לזרם הזה אבל אני בטוח שיש לו איזה שם. בוא נקרא לזה פוסט מודרני כי שמרני זה לא), שנורא אוהבת נאצים שצועדים בשרלוטסוויל, סימנו את הפוליטיקלי קורקט כאוייב מספר אחד, ונורא שמחים על כשלונו או מה שזה לא יהיה כשקרתה התאונה ההיסטורית וטראמפ נבחר. אה. וליברטריאנים. שכחתי ליברטריאנים. גם הם נורא שונאים PC. לא בא להם בטוב להתייחס למישהו אחר כבנאדם. לא משנה. נמשיך הלאה.

אז ככה, לפני כמה ימים התפרסם שאנשי ממשל טראמפ אסרו על אנשי המרכז לבקרת מחלות באטלנטה (מכאן 'המתים המהלכים בכותרת. אני רואה את כל הסידרה מהתחלה ולא מזמן ראיתי את הפרק שם מגיעים ל-CDC ומוצאים שכנראה כל הבלגן התחיל משם, ודאי עקב האירועים שתיכף אסקור, שפירושם שה-CDC מת לכל דבר ועניין כמוסד מדעי) להשתמש בפירסומים שלהם בשבעה מושגים –

vulnerable," "entitlement," "diversity," "transgender," "fetus," "evidence-based" and "science-based."

אז אפשר לראות ברשימה הזאת איזה תגובת נגד לפוליטיקלי קורקט, כמו למשל האיסור בשימוש במילים שהן הבסיס של הפוליטיקלי קורקט כמו 'פגיע' 'זכות' או 'מגוון'. השינאה של טראמפ לטרנסג'נדרים משתקפת גם כאן, וגם הוויכוח על הפלות. אבל אני לא רואה מוסד מדעי שיוכל לעבוד בלי המושגים 'מבוסס על ראיות' ו'מבוסס על מדע'. יש כאן באמת אמירה של אנשי הזרם הטראמפיסטי הפוסט מודרני, שבאמת כל הקטע הזה של התחממות כדור הארץ שלא בא טוב לתאגידים הגדולים זה משהו שאפשר להתווכח עליו, וכך גם האבולוציה, וכל זה, ובסך הכל אמת זה דבר שאנחנו לא ממש צריכים כי יש לנו תיאוריית קונספירציה טובה. טראמפ ידוע בחיבתו ל'אמת אלטרנטיבית'. ארנדט הסבירה את זה יפה ב'יסודות הטוטליטריות' (עמ' 531) "תעמולתם [של התועמלנים הטוטליטריים] מצטיינת בבוז הקיצוני המופגן בה כלפי עובדות בתור שכאלה, שכן על פי השקפתם העובדה תלויה לגמרי בכוחו של האדם המסוגל לייצרה".

וזו ההבנה המאוד ברורה. אפשר לקרוא לניסיון לדבר בלשון נקייה ומכבדת, המתארת מציאות פוליטית, מציאות של דיכוי ומוכפפות, בשם 'משטרת מחשבות'. ברגע שנסיר מעלינו את ההגנות האלו, נהיה כפופים למשטרי דיכוי גרועים בהרבה, ודווקא מהסוג שאנחנו מכירים לא רע. הנצחון של האמת האלטרנטיבית של טראמפ על 'הפוליטיקלי קורקט' הוא דיכוי. דיכוי של חשיבה חופשית, דיכוי של היכולת לטעון לקיומה של אמת מדעית, וציד מכשפות לא פחות אכזרי מזה שחוו עורכי היפאטיה או ירחון העולם השלישי. טראמפ לא פועל בשם הניסיון לקדם איזה אמת מדעית המושתקת על ידי משטרת המחשבות של הפוליטיקלי קורקט. הוא פועל כדי להסיר מהשולחן את האפשרות לקיומם של 'עובדות מבוססות מדע' ו'עובדות מבוססות ראיות' מלכתחילה. זה יכול לעבוד בתעמולת המונים. אם תשכנע מספיק מטומטמים שהילרי המושחתת מריצה רשת לפורנוגרפיית ילדים מפיצריה בוושינגטון, תיבחר לנשיאות ארצות הברית. זה פחות עובד עם מדע, כי אם תיקח לנו את העובדות מבוססות הראיות, נגמור עם המתים המהלכים. באחריות.

מחשבה אחת על “היפאטיה ,טראמפ, ארנדט, המתים המהלכים, דן מרגלית

 1. כבר הרבה מאוד זמן שאני מקטלגת בראש את מי שמתלונן על הצורך להתחשב ברגשותיהם של בני שיח (או קהל יעד) כאידיוט. כל התלונות שראיתי עד כה על הפוליטיקלי קורקט קוטלגו כך.
  אבל נראה לי שטעיתי. זה לא טיפשות, זה רשע או ניסיון לשמר את הפגיעה במי שהוחלש.

  באופן כללי, התחושה שלי כאן היא שארה"ב נמצאת במלחמת אזרחים.
  כמובן שאנשים ימותו, כמו שמתו בשנות השמונים תחת עיוותי השלטון של רייגן (איידס היה גרוע מספיק, אבל מניעת תקציבי מחקר בגלל שזו נחשבה מחלה של אנשים-שלא-נחשבים-בעלי-זכויות היתה רצח של פס רחב של האוכלוסיה). במסגרת המלחמה-על-נשים, תמותת אמהות בארה"ב עצומה – מעל 26 אמהות מכל 100,000 לידות. בהשוואה לקצת יותר משבע אמהות בקנדה השכנה, והם מצליחים לארגן את זה על ידי מניעת מעקב הריון וטיפול נאות לאחר הלידה. הכל בתכסיסים חוקיים לגמרי, אבל המלחמה מלחמה והקורבנות מתים לגמרי.
  ואחד מכלי המלחמה הוא ההשתקה: השתקת מי שמתעקש שהעלבות כוללניות של ציבורים מוחלשים מרדדת את השיח (ולא, "נאצים" אינו ציבור מוחלש, תודה רבה), ואז השתקת מי שמשתמש במלים שעלולות להפריע למלחמה שלהם.

  לא ברור לי כיצד ניתן לחיות בדמוקרטיה שבה שליש עד מחצית מהאוכלוסייה רוצה לאיין את השני-שליש-עד-מחצית האחרים. זהו באג מובנה במערכת ההפעלה. ומעניין שהבאג הזה נוכח גם בישראל וגם בארה"ב.

  יהיה רע.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s