DNA

החלטתי לעבור בדיקת די.אנ.איי לזיהוי השורשים שלי. כבר מזמן רציתי לעבור את הבדיקה הזו, אבל התקמצנתי קצת על הכסף. לפני כמה זמן היה לי יומולדת וביקשתי את זה מש' כמתנה. מצאנו את החברה הכי טובה שעושה את זה, ודי בזול – 79$. שולחים להם מייל, מקבלים מין מקלון כזה ומבחנה, משפשפים בלחי הפנימית, שוברים את המקלון לתוך המבחנה ושולחים לחו"ל. שם החברה בודקת ומשווה לדי אנ איי של אנשים אחרים, ויכולים להגיד את ההרכב האתני. הם גם יכולים להגיד לך איפה חיו האבות  שלך בתקופת האבן.

רוב הסיכויים שאני יהודי אשכנזי, כי סך הכל אני כנראה יהודי אשכנזי. יש מוצא כזה שהבדיקה יכולה לאתר. בת דודה שלי מדרגה שלישית עשתה את הבדיקה ויצא לה 87% יהודיה אשכנזית. אבל נכנסו שם דברים מעניינים אחרים כמו 4% אירים וסקוטים. לך תדע. אני שואל את עצמי מאין השיער הבלונדיני, ומאין עצמות הלחיים הגבוהות ומבנה הפנים הפחוס. התשובה לוקחת אותי לדרום קווקז, וכך גם כמה רמזים אפלים ועמוקים במשפחה שלי.

המשפחה של אבא שלי מתועדת ארבעה חמישה דורות אחורה, לא יותר. אני כבר שנים מחפש את הפריצה ולא מוצא. כמו שתיכף תראו, הם צצו איפשהוא באמצע המאה ה-19 בחבל ווהלין שזה היום מערב אוקראינה, אבל אין לי מושג איפה הם היו קודם.

אמא שלי ממשפחה רבנית שמתועדת לא רע עד אדם הראשון, באמת! אני יכול לעבור על הרשימות (מאות עמודים של שמות תאריכים ושושלות. כתבתי בעצמי אחרי מחקר של כמה עשרות שנים.) ולדעת בדיוק איפה נגמרת ההיסטוריה ומתחילה המיתולוגיה. אבל ההיסטוריה לוקחת אותי בין 600 ל-1000 שנה אחורה, וכולם שם יהודים אשכנזים. אבל מה – אני יכול לפרוץ את המחסום של המיתולוגיה בבדיקת ה-די אן איי, ויותר מזה, אני לא רוצה לפגום בחסידותן של אמות אמהותי, אבל גם לקוזק האקראי היה מה להגיד, אם לא לפריץ השרמנטי. בנאדם הוא בנאדם גם אם הוא חלק משושלת רבנית. שיזרוק את האבן הראשונה מי שלא חטא וכו. אז הניחוש הוא שלמרות שהרקורד ההיסטורי אומר 'גליציה' הדי אן איי ילך דרום מזרחה משם.

אז ככה – אני לוקח עכשיו ומספר על כל אחד מ-16 הזוגות (פחות. נישואי קרובים. אמור להיות 16 יש 15) של האנשים שהם ההורים של סבא או סבתא של סבא או סבתא שלי. תראו שכולם מסתובבים באותם מקומות, ואמורים להגיע מאותם המקומות. רובם חיו באמצע המאה ה-19 עד תחילת המאה ה-20 במזרח אירופה ובארץ ישראל. עוד כמה שבועות אני אפרסם כאן את התוצאות (גם אם יוצא שם משהו נורא מוזר כמו דם אפריקאי או יליד אמריקאי. לא סביר אבל לך תדע) ותראו את ההבדל בין ההיסטוריה למיתוס, וכמה מאבותי גידלו ילדים שאביהם האמיתי הוא קוזק שובב או פריץ מאוהב. זה יהיה נורא מוסדר – גברים בשמאל, נשים בימין. נתחיל –

 1. אברהם צבי סגל ופערל סגל. אברהם צבי סגל נולד ברומניה ב-1826 ועלה לטבריה אחרי 1837 והיה שם הרב הראשי במשך שנים רבות עד מותו ב-1895. זה לוקח אותי לגן יהודי אשכנזי, או משהו מרכז אירופי או בלקני.
 2. לא ידוע, הורי אשת בנו של אברהם צבי סגל. מניח שהמדובר באשכנזים שגרים בטבריה. כאן יש סימן שאלה שגם יכול להשאיר תוצאות על הבדיקה שלי.
 3. ישעיה ושרה חומסטוצ'י – ישעיה נולד במינסק ועלה לירושלים בערך ב-1900. לא ברור מה זה חומסטוצ'י ואני מנחש שמדובר בעיוות של זאמושץ', עיר בפולין. יש גם כמה עיירות בבלארוס בשם דומה. המדובר בביטוי רוסי שמשמעותו 'מאחורי הגשר'. החומסטוצ'ים לוקחים אותי ליהודי אשכנזי, או משהו רוסי סלאבי מזרחי עמוק.
 4. אריה לייב ומריאשה היימן – חיו באמצע המאה -ה-19 בעיירה וישינייבה בבלארוס. עלו לארץ בערך ב-1910. גם כאן אנו מגיעים ליהודי אשכנזי או משהו רוסי סלאבי, למרות שהיימן פחות רוסי מחומסטוצ'י.
 5. אסתר רחל ואהרון ברנדווין אדמו"ר מפעלשטין. נולדו באמצע המאה ה-19 באיזור גליציה בעיירה הקדושה סטרעטין. עלו לארץ 1873. כאן גן יהודי אשכנזי מרכז אירופי, אך תיתכנה הפתעות.
 6. שמואל שמלקא ושיינא עלקע הורוביץ – הורוביצים ממרכז אירופה, בני שושלת הורוביץ הידועה. שניהם נולדו באמצע המאה ה-19 בירושלים. שמואל שמלקא הוא נכד של אחד, אדמו"ר ממגרוב שהגיע מפולין או גליציה מתי שהוא בתחילת המאה ה-19. שיינא עלקא היא צאצא של בית בידרמן אדמור מלעלוב והיהודי הקדוש מפשיסחא. דם מרכז אירופי טיפוסי, כאן אנחנו על בסיס יהודי אשכנזי מוצק, אבל בואו נראה.
 7. אברהם מצפת ברנדויין וחנה ברנדווין. שניהם נולדו בצפת באמצע המאה ה-19. הברנדווינים כידוע מגיעים מסטרעטין. חנה היא במקור וייסבלום, שזה ליז'נסק. שוב – גליציה.

כאן למעשה גמרנו את צד ימין של אמא שלי. שמתם לב לזה שיש שבעה זוגות ולא שמונה? יש כאן סיפור קצת סבוך של נישואי קרובים בין ההורוביצים והברנדווינים שהם סוג של אותה משפחה שבני דודים ודודנים מתחתנים זה עם זה. אני אוכל את זה עד היום בגנים – אני נשא CF.

נעבור לאבא שלי – יותר אלמונים אבל פחות מתחתנים זה עם זה.

8. פלדגרים – מגיעים לשומסק באיזור ווהלין מתי שהוא באמצע המאה ה-19. פלדגר או פלדר הוא שם עם צלצול גרמני. מריח מפולין ומזרח אירופה.

9. בזניק – המחותנים של פלדגר. אין לי מושג מאיפה השם הזה ומה קרה איתם. אני יכול לנחש שהמדובר ביהודים אשכנזים מפולין. קצת חור שחור  ומקור להפתעות.

10. לרנר – שומסקאים נחמדים. שומסק היא באזור ווהלין – שוב שם אשכנזי עם צלצול גרמני. גנים יהודים אשכנזיים מוצקים.

11. לא ידוע – הורי סבתא של סבתי רחל. מנחש אשכנזים בפולין. בפועל הכל יכול לקרות והחיים לוקחים למקומות בלתי צפויים.

12 אוני – זה שם המשפחה שלי מהשושלת הזכרית דרך אבי, סבי, אביו וכו'. אבי עוד נשא את השם הזה ועברת ל'אמיר'. מה זה אוני? מאיפה זה בא? ניחוש אחד הוא העיר אונא בגליציה. ניחוש פרוע יותר – מחוז אוני בגרוזיה. החבר'ה מגיעים לאזור העיירה ורבה בחבל ווהלין בסוף המאה ה-19 ולא ברור מה קרה שם לפני כן. אם יש מקום שממנו צפויות הפתעות זה שם, ואני אופטימי.

13. לא ידוע – המחותנים של אוני. אשכנזים פולנים? גרוזינים? לך תדע.

14. סטווניצר – הסטווניצרים היו העשירים יותר בוורבה. הגביר של העיירה. מנחש שהסטווניצרים אשכנזים מווהלין. בת דודתי הרחוקה שעשתה את המבחן ויצא לה 87% אשכנזיה קשורה אלי דרך משפחה זו. מכאן לא צפויה הפתעה, אלא אם כן הדם האירי שלה לא נרכש בעשרות השנים שהמשפחה שלה בארצות הברית, אלא הגיע בדרכים לא דרכים למזרח אירופה.

15. לא ידוע – המחותנים של סטווניצר. נו, עם מי יתחתן אשכנזי עשיר? נראה לי שעם אשכנזיה עשירה. אבל עדיין, חור שחור במחקר הגנאלוגי שלי ופתח מטורף להפתעות.

.מבטיח לעדכן כשתגענה התוצאות. מקווה שיגיעו לפני פסח כדי שאהיה פטור מהגפילטע פיש. אם אצא מרוקאי בכלל חגיגה בפעם הראשונה מימונה אצלי עם התרבוש והגלבייה, ומופלטה אמיתית שאכין בעצמי כי הגנטיקה לא משקרת. תרבחו ותסעדו.

 

 

 

11 מחשבות על “DNA

 1. בדיקות הדנ"א האלה מאוד פופולריות כאן ואצל חברים שמספרים על זה, *ה*גנטיקה שאנשים שאני מכירה ומספרים לי עליה בגאווה היא גנטיקה אשכנזית. מספרים לי על 2% גנים אשכנזים ושואלים איך להיות יהודים או איך לדבר ביידיש, כאילו השפה, הגנטיקה, התרבות, ופילוסופיות החיים כולן מונפקות סימולטנית.

  אהבתי

  • זה צד אחד של התמונה. צד שני הוא שמי שמוצא 2% דם אשכנזי אצלו, לא יצטרף ל-KKK, וכך גם מי שימצא קצת דם אפריקני. אני מאמין שבאמת זה לא משנה והמדובר בעניין של סקרנות אינטלקטואלית, אבל בשבילי זה אומר שלמרות השושלת המאוד הדוקה של אשכנזים אצלי, יש לי עוד סיכוי לגלות שאני בנאדם.

   אהבתי

  • לא מאוד יקר. זול יחסית למקומות אחרים ברשת. עשיתי סקר שוק קטן לפני שהזמנתי. לחברה הזו יש גם מחיר סביר מאוד, וגם רקורד מוכח (עבדו על פרויקט גדול עם נשונל ג'אוגרפיק). נכון ששמונים דולר לא הולך ברגל, אבל זו יכולה להיות מתנה לאירוע מיוחד. כמו שאני ביקשתי.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s