מהגיגיו של נתין

יום אפריל צח וצונן, השעונים מצלצלים שש עשרה.

בדרכי ממשרדי לפגישה עם לקוח מחוץ למשרד, פתחתי את הרדיו, והנה הודעה. ראש הממשלה נתניהו יישא נאום מיוחד לאומה, בשפה האנגלית השגורה היטב על פיו, בשעה שמונה. הקבינט התכנס לישיבה שלא מן המניין, ואפילו לא המתינו לשובו של שר הביטחון לשובו מחו"ל. עד כדי כך חשוב היה הדבר. המילה 'איראן' הייתה על פי כל. כנראה רמז ראש ממשלתנו מהו תוכן נאומו. הפרשנים שבו והזכירו כי באותו הלילה הסלים הסכסוך כאשר גורמים עלומי שם (המכונים 'על פי מקורות זרים') הפציצו בסיס בסוריה, ושמונה עשר איראנים נהרגו.

מיני מחשבות עלו בראשי. המחשבה הראשונה הייתה על בתי המשרתת בצבא. אמנם בתפקיד שאינו קרבי, ובכל זאת, חיילת בצבא הגנה לישראל, בבסיס מרכזי העלול חס וחלילה להיות מטווח בידי האויב האיראני האכזר. אחייני זה עתה התגייס. גם אני עלול ללבוש את המדים. לא שאני חושש לגורלי, חלילה. משזקנתי ושבתי, איני משרת עוד בתפקיד התותחן בו שירתתי בעבר, אלא שנמצא לי תפקיד הדורש פחות סיכון ופחות מאמץ ובחיל משאבי האנוש דווקא, אך עדיין, נראה שאאלץ לעזוב את משפחתי לזמן ארוך ולשרת את מולדתי בתפקידי זה שאינו מן הנעימים כלל ועיקר. ואשתי ובני הנמצאים בטווח הרקטות מלבנון ומסוריה, מה יהא עליהם? ואבי ואמי? ויישובי האהוב אשחר? ועירי האהובה עפולה? ועירי האהובה סח'נין? וככל שהתקרבה השעה שמונה, כך גדלה החרדה. מה יהא בסופנו? הפרשנים שמילאו את כל תחנות הטלוויזיה והרדיו רק הוסיפו לחששותי. והמתח עלה וגבר ככל שהתקרבה השעה שמונה בערב.

והנה הגיעה השעה שמונה. וצפיתי בטלוויזיה. אנחת רווחה גדולה נבעה מקרבי. נחשף הארכיון החושף את כל מזימות האויב! וראש הממשלה ידבר באנגלית כדי להבהיר היטב לגויים שאינם דוברים עברית עד כמה אכזר, שקרן ורמאי הוא האויב האיראני! נושענו! ניצלנו! לא תהיה מלחמה. גאונותו האסטרטגית של ראש ממשלתנו מבטיחה זאת. ואיזו מצגת! ראש ממשלתנו אינו מסתפק בנאום. בהבאת הדברים באופן מילולי. באופן דרמטי הביא עמו שני ארונות מלאים במסמכים המפלילים, המרשיעים, עטף אותם בצבע שחור, ובתנועה חדה ונמרצת הסיר מהם את המסך, כשם שהסיר משקרי האיראני המתועב. נשאתי עיני אל קלסתר-פניו שעל המסך. חמישים שנה ארך הדבר עד שלמדתי לדעת מה טיבו של החיוך המסותר מתחת לשפתיים המצולקות בצלקת קטנה. הו, אי הבנה אכזרית, בלתי-נחוצה! הו, בן סורר ומורה שגזר על עצמו גלות מן הלב האוהב! שתי דמעות מהולות בעראק גולשות משני עברי חוטמי. אבל הכל כשורה, הכל כשורה, אין עוד מאבק. סוף סוף ניצחתי את עצמי. אוהב אני את בנימין נתניהו.

וקצת מהמקור (תרגמתי בעצמי מאנגלית כי תרגומה המופתי של אריוך אינו תחת ידי) –

וינסטון הקשיב לטלסקרין. כרגע המכשיר שידר רק מוסיקה אך תמיד הייתה האפשרות שבכל רגע יהיה מבזק מיוחד ממיניסטריון האמת. החדשות מחזית אפריקה היו מטרידות מאוד. הוא הוטרד מכך כל היום, בהפוגות. צבא אירואסיאני (אוקיאניה הייתה במלחמה עם איראסיה. אוקיאניה תמיד הייתה במלחמה עם איראסיה) נע דרומה במהירות מפחידה. מבזק מחצית היום לא הזכיר איזור מסויים, אך הייתה אפשרות שכבר פיה של קונגו הפך לשדה קרב. ברזאוויל וליאופודלוויל היו בסכנה. לא היה צורך להסתכל במפה כדי להבין את פירוש הדבר. זו לא הייתה רק שאלה של אובדן מרכז אפריקה. לראשונה במלחמה כולה, הטריטוריה של אוקיאניה עצמה הייתה מאויימת…

תרועת חצוצרה נרגשת פילחה את האוויר. היה זה המבזק! כשהקדימה תרועת חצוצרה את החדשות הדבר תמיד בישר על ניצחון. סוג של רעד חשמלי עבר דרך בית הקפה. אפילו המלצרים זקפו את אזניהם.

תרועת הניצחון יצרה רעש אדיר. הקול המשולהב עלה מהטלסקרין, אך בתחילה כמעט נבלע בקול התרועות מבחוץ. החדשות שטפו את הרחובות כמו קסם. הוא יכול היה לשמוע מספיק ממה שעלה מן הטלסקרין כדי להבין שהכל אירע כשם שחזה, שארמדה אדירה נאספה בסתר והכתה בפתאומיות באגפו של האוייב, החץ הלבן קורע את זנבו של החץ השחור. הבזקים של אמירות מלאות ניצחון דחפו עצמן דרך ההמולה – "תמרון אסטרטגי מזהיר, תיאום מושלם, מפלה מוחצת, חצי מיליון שבויים, דמורליזציה מלאה, שליטה בכל אפריקה, מביא את המלחמה במרחק ניתן למדידה מסופה, ניצחון. הניצחון הגדול ביותר בכל תולדות האנושות. ניצחון, ניצחון, ניצחון!"

מתחת לשולחן רעדו רגליו של ויסטון. הוא לא קם מכסאו אך במוחו הוא רץ, מהר, עם ההמונים המריעים בחוץ, מריע איתם עד שיתחרש. הוא הביט שוב על דיוקנו של האח הגדול. הענק שניצח את העולם! הסלע שנגדו התנפצו ההמונים של אסיה! הוא חשב איך רק עשר דקות לפני כן, כן, רק עשר דקות, עדיין היה ספק בלבו כשתהה האם יהיו החדשות  מן החזית של נצחון או של תבוסה. היה זה יותר מצבא איראסיה שהושמד! הרבה מאוד השתנה בקרבו מאז אותו יום במיניסטריון האהבה, אך ההחלמה המלאה, הבלתי הפיכה, טרם אירעה, עד לרגע זה…

 

T

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s