משפחה בטרנס

טרנסים בנהריה! לא ייאמן. גם אצלנו פשה הנגע. זה כבר לא עניין של תלביבים. ובשל כך, בשל האפיל הד'אהריסטי צפיתי בסרט 'משפחה בטרנס' שזכה בפסטיבל דוקאביב ושודר ב'יס דוקו' אתמול. אז מבחינה ד'אהריסטית הסרט הוא אכזבה רבתי כי נהריה יוצאת בו מה זה מכוערת. הבמאי ניסה לתאר סוג של בורגנות ישראלית די עלובה, וסך הכל נהריה לא כזו, וכדאי שייקח יועץ מקומי (שניים במחיר אחד – אני מכיר אחד כזה שגם יכול לייעץ בענייני מילט, שהסרט מה זה צריך ייעוץ) בעתיד. אז זה סרט סבבה חוץ מזה, ומעכשיו ספוילרים, אבל עם נקודת מילט חשובה שצריך מאוד לשים לב אליה ולשם כך נתכנסנו כאן.

הסרט מספר את הסיפור של גבר ישראלי נהרייני בשם עמית ואשתו גלית שיום אחד הוא מגלה שהיא בעצם אישה. גלית לא ממצמצת לא נרתעת, עוברת איתה את כל התהליך, מתחתנת איתה שוב במעין טקס פרטי של שתי נשים, ואחרי כן גבה ביניהן הר, והן התגרשו. הסרט מסתיים בזה שכל אחת מצאה לעצמה בת זוג חדשה ואוהבת, ואני באמת מפרגן לכל הארבע (כמעט, יש לי השגות מילטיות לגבי עמית, אבל סבלנות תכף נגיע) והכל סבבה.

אז הסרט מדבר על אהבה, ומגדר, ועד כמה החיבור בין בנות זוג הוא פנימי ויכול לשרוד תהפוכות חיצוניות, ו'אני רוצה לחיות איתך עד שאזדקן' בשלבי התהליך לאט לאט הופך ל'נמאס לי מהאישה הזו', וזה הכל נושאים מעניינים גם אם מעט שחוקים, והסרט סוחב בסבבה שעה וחצי מבחינתי די בקטע של הימור מתי יימאס לגלית מכל מה שבעלה / בת זוגה מבשל/ת לה, והיא תפרוס את כנפיה ותעוף משם מה שיותר מהר. כי היא באמת באמת קדושה בשעה הראשונה, ותומכת כמו שאשה או בת זוג צריכה לתמוך, ומקבלת הכל באהבה, ואשקרה אין אנשים כאלה, ואין נשים כאלה, וזה משהו שקצת קשה להחזיק מעמד.

אז איפה המילט? איפשהו לקראת סוף הסרט הן מתגרשות בבית הדין הרבני. הסרט לא היה ממש מדוקדק בקשר לכל התהליך ואנחנו רק שומעים (מישהו שם בטח הקליט עם סלולרי, מצלמה לא נכנסת לשם) את הסוף של הסוף הגט עצמו. אני די סגור שזה היה גט הבזק המהיר ביותר בתולדות עם ישראל מאז חרם דרבנו גרשום, כי טרנס ורבנים אורתודוכסיים זה כמו חומר ואנטי חומר ויכול לצאת רק פיצוץ, ובטח לא העבירו אותן את כל הגיהינום של תנסו שלום בית ותחזרו לכאן עוד חצי שנה שזוגות רגילים זוכים לו. אבל מה, באיזה שהוא שלב הרבנים מבקשים מעמית לקרוא את הנוסח של הגט בשביל לשחרר את גלית, ועמית מסרבת בטענה שהיא אישה וגט נותן גבר. בשנייה הזו איבדתי כל סימפטיה לגברת, שלמעשה הייתה מוכנה להפוך את האישה שלה הייתה נשואה כדת משה וישראל לעגונה, ובלבד שלא תצטרך לעבור טקס שמשפיל אותה לטענתה. היי, עמית, את חושבת שסתם חילונים נהנים בסבבה להגיע לשם ולהגיד את הטקסטים האיומים האלה? צריך להיות טרנס בשביל לחוש אומלל ומושפל בנסיבות האלה? וזה ששלושה דיינים נכנסים לך מתחת לשמלה ובודקים מה קורה שם בדיוק זה בסדר?

טוב, בסוף אחרי כמה דקות של שכנועים וטיעונים עמית מתרצה, ואומרת את הטקסט המשפיל, ואז הרבנים חותמים את הגט והכל סבבה, אבל זה היה יכול להיות טוויסט נהדר איך הסרט הופך מסרט על אהבה וקבלה לסרט על סרבנות גט. אבל זה לא קרה וזה רק חמש דקות מהסרט וזה זכה בדוקאביב, אבל יש לקחים.

אז ככה – נכנסת דרך הרבנות בנקודת הכניסה, כל מה שקורה אחרי כן הוא באחריותך. נכון, לא חשבת שתהפכי לאישה באיזה שלב, אבל נתת צ'ק פתוח לאנשים האלה לשלוט בחיי המין שלך, ואין לך שום הצדקה לא לפרוע אותו, במיוחד כשמדובר בחירות של האישה שלצידך. מי שאומר 'הרי את מקודשת' צריך לקחת בחשבון שיצטרך לומר 'הרי את מותרת לכל אדם'. וצריך להגיד את זה בלי תנאי ובלי עניינים. ובלי 'אני אישה' ובלי 'לא בא לי' ובלי 'היא לקחה לי את הרשיון אז אני לא יכול לראות את הילדים'. כי אם הדת נותנת לך את המפתחות לכלא, את חייבת לפתוח אותן לאישה שאהבת אפילו אם כבר פחות אוהבת, מיד עם ההזדמנות הראשונה.

ובאמת, אם הייתי צריך לחשוב על הוכחה חד משמעית שלזוג חילוני אין מה לחפש בנישואים דתיים מראש, אז הסצינה הזו היא קלאסית. ילדים! אל תתקרבו לרבנות. באמת! תראו מה קורה בסוף.

ש' צפתה בסרט מאוד מודאגת לידי, ומהיכרות אותה, שהיא האדם הכי אוהב והכי מקבל אבל יש גבול לכל תעלול, מצאתי לנכון להרגיע אותה שהסיסג'נדר ההטרוסקסואלי השמרן כאם מנזר פרוסית לו נישאה לא עומד לעבור שום תהליך דומה בקרוב. ועם כל זאת אני עושה עכשיו את המעבר מהחיים על פי הציווי הקטגורי הקנטיאני לחיים כאוברמנש ניטשיאני, שזה חלק ממשבר גיל החמישים, והתוצאות של זה יכולות להיות דרמטיות לא פחות. אם כי גם זה יכול להישאר בתיאוריה ולא לצאת לפועל אם אמצא את הזמן והכוח לתקן את הרדיו באוטו ולהפסיק לשמוע פודקסטים.

 

2 מחשבות על “משפחה בטרנס

  1. אכן לחילונים אין מה לחפש במוסד הנישואין הדתי בישראל
    ועדיין, רוב האוכלוסיה היהודית מתחתנת ברבנות (וגם מי שלא, אם ירצה לפרק יצטרך לעבור דרך שם)

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s