1978 אול אובר אגיין

ב-1978 הייתי בן עשר. אני לא יכול להגיד שאלו היו משחקי גביע העולם הראשונים שעקבתי אחריהם כי יש לי איזה זכרונות עמומים מ-1974. בכל אופן הייתי אוהד שרוף של הנבחרת ההולנדית (עד היום, למרות שאתם יודעים… ידענו ימים טובים יותר) ומאוד התלהבתי לקראת הגמר מול ארגנטינה. הולנד הציגה את הטוטאל-פוטבול הטוב ביותר שאי פעם עלה על מגרש, ושיחקו אצלה אגדות כדורגל נהדרות. נכון, קרויף לא שיחק ב-1978, הוא היה בהתחלה של השקיעה, ושנה אחרי כן כבר היה חתום במועדון הגמלאים 'ניו יורק קוסמוס' ביחד עם שפיגלר ופלה, אבל הייתה שם נבחרת ממש נהדרת בהובלת האחים ואן דר קרקהוף, שרק להגיד את השם שלהם זה היה משהו. הבטתי היום שוב בתמונות של הנבחרת הזו, עם פיאות הלחיים והתספורות של שנות השבעים, ונמלאתי געגועים. לא עושים כאלה יותר. המשחקים היו אז שני סיבובים בשני בתים, ובבית השני הולנד התפוצצה 5-1 על אוסטריה, 2-1 על הסקואדרה אזורה, ו-1-1 שכולו ניצחון על גרמניה המערבית. מול זה הפגינו הארגנטינאים כדורגל ארגנטינאי שכולו כיסוחים, בהנהגתו של כסחן ברוטאלי בשם מריו קמפס, ועוד איזה טיפוס ארדילס שאחרי כן מצא מין את מינו והוא אימן את ביתר הטהורה לעד. בעיניים של ילד בן 10 זה נראה ניצחון בטוח של הטובים על הרעים.

 סבא שלי, שהיה יהודי חכם, מאוד צינן את ההתלהבות שלי. הוא אמר לי שאין שום ספק שארגנטינה זוכים, כי כל שחקן בהולנד יודע שהם לא יצאו חיים מהמגרש עם הגביע. לא האמנתי לו. הייתי צריך להאמין. התוצאה הסופית הייתה כמובן 3-1 לארגנטינה שהניפו את הגביע, ואני לא חושב שבכיתי כי הייתי אז ילד גדול, אבל איפה שהוא התחלתי להבין שלא כל מה שטוב גם מנצח ולא כל מה שמאוד רוצים קורה.

אז היום אני יודע שהיה מדובר באחד הטורנירים המבישים בתולדות האנושות. טורניר שהיה חלון ראווה למשטר פאשיסטי ורצחני, חונטת גנרלים שנהגה לזרוק אנשים ממסוקים באמצע הים, ושיש קו ישיר בין היטלר ב-1936 במינכן למה שקרה בבואנוס איירס ב-1978, ושהסיבה שקרויף לא שיחק היא כי הוא לא רצה לתת יד לתצוגת הראווה של המשטר הרצחני הזה. אני עכשיו הרבה יותר עצוב, אבל אני הרבה יותר עצוב על הארגנטינאים שנרצחו, עונו ונאסרו על לא עוול בכפם. לפני כמה שנים שמעתי סיפור של חברה שלי שהייתה אז גננת בגן יהודי של בואנוס איירס, ומאז אני מבין מה זה 'נעלם', ומבין גם שכמה שאנחנו נאהב את הפשסיסטים האלה וגם נמכור להם נשק, בסך הכל במשטרים האלה היהודי הוא הראשון שייעצר ויירצח. אני מבין גם שלא יכולה הייתה להיות תוצאה אחרת, כי חלק מהעניין של הפשיזם הוא הצורך הזה לנצח. בכל מחיר ובכל צורה.

אז עכשיו אני חי את זה עוד הפעם. הגנרלים האלו בחונטה ב-1978 הם כלום לעומת ולדימיר פוטין. לא מספיק מה שהוא עושה לעם האומלל וידוע הסבל שלו. חלק גדול מהג'נוסייד שקורה עכשיו בסוריה רשום על שמו אישית. המדובר בממלכת רוע נוסח 'מלחמת הכוכבים. משהו עם שאיפות אימפריאליות, מאוד רע ומאוד רצחני. גם כל הקטע של להתערב בבחירות במדינות דמוקרטיות די דופק את הדבר הזה הנחמד שיש שם ואין ברוסיה של 'דמוקרטיה ליברלית'. הפוטיניזם שולח זרועות ישירות בכל העולם, אבל הקרינה שהדבר הזה מקרין, ויצירה של משטרים מגעילים ואוטוקרטיים מארדואן ועד ויקטור אורבן וכן, עד ביבי שלנו שאם ניתן יגיע למקומות האלה בדיוק, זה גם משהו מאוד רע ושחור. אז הוא עושה טורניר ראווה במדינה שלו עם דיכוי חופש הביטוי ורדיפת הומוסקסואלים ורצח עיתונאים, וזה מפגן ראווה דוחה בדיוק כמו שהיה בארגנטינה ב-1978 והתסריט של נבחרת חמודה שמגיעה לגמר ונדרסת על ידי המקומיים שחייבים להראות למנהיג ולעולם שהמדינה שלהם הכי הכי, גם נראה ממש ממש ריאלי. אני מבין שכרגע כולם נורא שמחים שארגנטינה עפה. בגלל מסי והכותל וזה. תסתכלו על הטורניר בעיניים של ילד סורי. לא כיף גדול. האנשים הרעים זוכים, ושמחים, וזה לא רק ספורט, זו הפגנת עוצמה, מה שאומר שסוריה זה לא הדבר האחרון ולא המקום האחרון שהמגף הרוסי ידרוך עליו. אחרי 1936 היה 1939, ואחרי 1978 באה 1982 (פולקלנד) רוח גבית למשטר של רשע ואופל זה לא דבר טוב אף פעם.

אז?

אז כמה דברים. להתפלל חזק שמישהו יעצור את החארות. להבין שזה לא יקרה. לדעת שהמשטר ברוסיה הוא לא לגיטימי.

ועוד משהו?

אירוויזיון 2019 בירושלים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s