על כל חוק חדש נבטל חוק ישן

כנסו כנסו. כאן יש וידאו של איילת שקד, שמבטיחה באופן עקרוני שכשתחזור להיות שרת המשפטים, על כל חוק חדש שהכנסת תחוקק יהיה עליה לבטל חוק ישן. זה נעשה לפי מה שהיא מסבירה בווידאו כדי להקל על המשק את נטל הרגולציה. אני חושב שרגולציה זה טוב, אבל שיהיה. אתם יודעים, בארבעים השנים האחרונות, ובמיוחד בעשור האחרון, שולטת כאן ממשלה בולשביקית מטורפת שמטילה מגבלות רגולטיביות בלי הכרה. מילא.

המנגנון שהיא מציעה הוא לא שיא החוכמה. זאת אומרת, מה זה 'לבטל חוק ישן'? לא שאין חוקים שצריך לבטל (חלקם הגדול חקיקה פשיסטית של הגב' הנהנית כל כך מריחו של הפשיזם), אבל לבטל חוק, כמו לחקוק חוק, זה תהליך מסובך שדורש המון המון תכנון ומחשבה. התניית חקיקת חוק בביטול חוק, תיצור פקק כל כך נוראי בחקיקה, שלמעשה אפשר לבטל את הכנסת כמוסד מחוקק. תבינו, 'לבטל חוק'. רוב החקיקה היא לא חקיקת הסדר שלם מהתחלה עד הסוף (מה ששקד עשתה כמה פעמים ונגיע לזה) אלא לשנות סעיף או אפילו מילה או פסיק בחוק קיים. אז מה, בשביל לשנות הסדר לגימלאים של שירות הביטחון שדורש שינוי מילה בסעיף נצטרך לבטל חוק שלם? ואיזה חוק? חוק החוזים? פקודת הנזיקין? חוק בתי המשפט? חוק איסור אפליית עיוורים המלווים בכלבי נחייה? או שזה יהיה פסיק נגד פסיק, מילה נגד מילה, כמו בטוויטר עם מגבלה של 240 תווים? לשקד הפתרונים.

אז בואו נאמר שהדבר המפגר שהיא מציעה הוא ניתן ליישום (והוא לא) ושהוא יקל על הרגולציה (ממש לא) ושזה דבר טוב (לא אם אתה לא ליברטריאן פייגלינאי. אנשים אחרים מבינים שבמדינה מודרנית יש צורך ברגולציה ואי אפשר לחיות באנרכיה של שוק). עדיין שקד היא אחת מגדולות הפועלות בניגוד למה שהיא מציעה ואסביר –

הרעיון המפגר הזה (תרשו לי. זה רעיון מפגר) הוא בסך הכל ניסוח מחדש שלה במילים קצת פחות רמות למשהו שהיא כתבה במאמר בשם 'מסילות אל המשילות' שהתפרסם ב'השילוח' שזה כתב עת די מכובד לכל מיני עניינים ב-2016. אני קצת חושד שאולי היא לא ממש כתבה כל מילה שם כי כל הניסוח מריח מאיזה ת'ינק טאנק ניאו ליברלי נוסח פורום קוהלת,  אבל בעצם למה לא, יכול להיות שהיא באמת באמת חשבה על הדברים בעצמה, ולמה לחשוד בכשרים? אז שם היא כותבת  "בכל פעם שהכנסת תומכת בחוק שאמור לשרת תכלית ראויה ולפתור בעיה חברתית או כלכלית; בכל פעם שהמחוקק בוחר להביע אמון במנגנון נורמטיבי חדש; בכל פעם כזו – אנחנו למעשה מרימים את ידנו כדי לתמוך בהצבעת אי אמון המתרחשת באותו רגע. אי אמון ביכולת שלנו כיחידים וכקהילות לנהל את עצמנו באופן שהוא טוב דיו בלי שהמדינה תקבע בעבורנו את מסלול חיינו. אי אמון בחכמתו של המון העם ליצור ולשמר מנגנונים מוצלחים בהרבה מאלה המעוצבים באופן מלאכותי, באמצעות ועדות מומחים, או כתוצאה מלחצים פוליטיים. זו גם הצבעת אי אמון בתפיסה הרואה את האדם כשופט העליון של מטרותיו; בהכרה שלנו בכל יחיד כשליט על חייו, וככזה שבמידת האפשר השקפותיו שלו הן שצריכות לכוון את מעשיו; ובכוחן של קהילות משפחתיות, חברתיות וכלכליות לנהל את חייהן בכוחות עצמן ולחתור בהצלחה להשגת מטרותיהן."

דברים כדורבנות. אנחנו כקהילות יכולים לקיים עצמנו בעצמנו בלי שמישהו יגיד לנו מה לעשות. די סבבה אם שוכחים כמה מאות שנים של מדע המדינה ואת הובס שהסביר שהאדם במצב המקורי או במצב הטבע שבו בדיוק אף אחד לא אומר לנו מה לעשות ואנחנו שליטים על חיינו, חי חיים שהם "solitary, poor, nasty, brutish, and short". מת על הובס. אבל זה ויכוח אחר. היא שרת המשפטים ואני בסך הכל אבו אלמוג. אז בואו נלך על זה שיחוקקו כמה שפחות.

אז לאיילת שקד יש שתי קדנציות. אחת כחברת כנסת מהשורה, ואחת כשרת משפטים. בואו נראה כמה היא הולכת לפי העיקרין שלה של לחוקק כמה שפחות –

בכנסת ה-19 שאורכה שנה וחצי חתומה השרה החביבה על לא פחות מ-131 הצעות חוק פרטיות. הספק נאה לכל הדעות. נכון, לא כל הצעת חוק שהיא חתומה עליה היא יזמה, רובן יוזמה קבוצתית, ובכל אופן, מאה חמישים ואחת הצעות בין פברואר 2013 (השבעת הכנסת) לדצמבר 2014 (פיזורה) זה די הרבה. בכל הכנסת ה-19 היו 3100 הצעות חוק פרטיות. היא חתומה על כארבעה וחצי אחוז מהן. זאת אומרת קצת פחות מאחת לעשרים. יש מאה ועשרים חברי כנסת. היא פעילה בערך פי שישה מן הממוצע. טוב, יש בטח המון כשלים מתימטיים בניתוח הזה, כי אני לא מתימטיקאי (אבל בואו נזכור ששקד היא מהנדסת מחשבים, ובכל אופן חושבת שהיא יכולה להביע דעה בסוגיות של מדע המדינה. אז גם לי יש דעה במתימטיקה) אבל בואו נסכים שהיא פעילה מאוד, ולא נמנעה להצביע אי אמון 131 פעמים בתפיסה הרואה את האדם כשופט עליון על מטרותיו.

טוב, אז בואו נאמר שהמאמר ב'השילוח' מבטא איזה שינוי שחל בה ב-2015, אחרי שמונתה לשרה. יכול להיות, נכון? דברים שרואים משם לא רואים מכאן, ואין דומה ח"כית צעירה שרוצה להטביע חותמה על העולם לשרה בשלה ובוגרת שמבינה שזה ממש לא בסדר לחוקק כי האדם הוא שליט על עצמו וכל זה. אז איך היא בתור שרת משפטים בכנסת ה-20? נגמלה מההרגל לחוקק? לאו דווקא.

לא נגמלה ובגדול הייתי אומר. היא חתומה על כמה מהמפלצות המיתולוגיות שהשאירה אחריה הכנסת הזו כחקיקה לדורות הבאים. בואו נראה את החקיקה המסובכת, המגבילה את החירות, והמאוד מאוד מתערבת בענייני הפרט השליט לעצמו שהעביר משרד המשפטים. לא מדבר על כל החקיקה, רק על חקיקה שמשרד המשפטים יזם או היה מעורב בה באופן עמוק. לא מדבר גם על הצהרות נוסח חוק הלאום. מדבר על חוקים שהמדינה דורכת לך על הצוואר, נכנסת לך לכיס וכובלת אותך באזיקים. בואו נשים בצד מפלצות כמו חוק ההסדרה, או חובת גילוי לעמותות. בואו נדבר על חקיקה לא פוליטית כי אתם יודעים עת לעשות לה' הפרו תורתך, וגם הליברטריאן הכי קיצוני כשהוא רואה שאפשר לגנוב אדמה בשטחים או לדפוק את הערבים הוא מרכך קצת. דרך אגב – חלק מהחקיקה הזו חיובי מאוד מאוד בעיני, כמו החוק להפללת צרכני זנות. רק אומר שהגברת מאוד אוהבת לחוקק ובואו תראו מה הספיקה בקדנציה אחת –

חוק איסור השימוש במזומן

חוק חדלות פרעון

חוק סמכויות לשם מניעת ביצוע עבירות באמצעות אתר אינטרנט

חוק חסימת מספר טלפון לשם מניעת ביצוע עבירות

חוק איסור צריכת זנות

אני אומר לכם שכל אחד ואחד מהחוקים האלו הוא מפלצת של חוק שמאוד מתערב בחיים של אנשים. המדובר בחקיקה מאסיבית, חשובה, שכל אחד ואחד מן החוקים הללו דרש תכנון ומחשבה, וכל שר משפטים היה מתגאה שכל אחד מהם התקבל בעת כהונתו, ורואה בזה הישג שמהווה שיא של תקופת כהונה. ויש עוד – חוק המאבק בטרור, רפורמה בעבירות ההמתה, ועוד.

כמו בדברים אחרים, אין תוכה כברה. היא מאוד אוהבת לחוקק. זה ההובי שלה, והיא עושה את זה בכמות ובאיכות (לא מבחינת איכות החוקים אלא מבחינת חשיבותם ומידת השפעתם) גדולה בהרבה מחברי כנסת אחרים. שלא תבינו לא נכון, זה מה ששר משפטים באמת באמת צריך לעשות. אבל מה שלא בסדר זה שהיא אומרת לא לעשות את זה, ועושה את זה הכי הרבה מכולם.

אבל היי, בכנסת הבאה בואו נעשה מאמץ שהיא לא תהיה שרת משפטים? כי מי שמשקרת לנו ככה בפנים בלי למצמץ, אולי כדאי שתשמש בתפקיד אחר. כמו למשל חברת כנסת מאחרון ספסלי האופוזיציה. אם תרצו אין זו אגדה.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s