לא במפץ אלא ביבבה

די נטשתי את הבלוג הזה, מכל מיני סיבות שהעיקרית שבהן היא שאני מחוייב כלפי צדדים שלישיים לכתיבת ספר מרגש בנושא 'עורכי דין פלסטינים במדינה היהודית 1948 – 1966' שלוקח את כל זמני הפנוי והלא פנוי, וגם שנורא מבעס מה שקורה כאן, וכיוצא בזה.

אז הקוראים הוותיקים של הבלוג יודעים שיש בדיוק דבר אחד שיכול להוציא אותי מתרדמת החורף ששקעתי בה וזה בית המלוכה האנגלי. והנה התעוררנו כולנו לידיעה המרעישה שהמייגן מרקל וההארי ויתרו על כל התארים שלהם ועוברים לקנדה.

יש משהו מאוד עצוב בזה שבמאה ה-21, שלוש מאות שנה ומעלה לאחר אותה איבחת גיליוטינה שהשמידה את האנשיין רז'ים וסימנה לעולם כולו את הדרך שראוי ללכת בה – ליברטה, אגליטה, פרטרניטה – עדיין יש משמעות לכך שאדם מוותר על תאריו הפיאודליים. על הממון שמשפחתו עשקה מן העם האנגלי, ומן העמים המדוכאים קורבנות השלטון הקולוניאלי מהודו ועד כוש, לא ויתר. אז על מה הוא מוותר? על התואר הריק מתוכן של 'הדוכס מסאסקס?' למה יש עוד תואר כזה בכלל? רובספייר וסן ז'וסט, לו היו יודעים שאנו דנים בעניינים אלו גם עתה, בעמדם בפני הגיליוטינה באותו תרמידור של שנת הטרור 1794, היו מרגישים שקורבנם זה היה לשווא, או שמא היה עליהם להמשיך את הטרור ולו עוד מעט קצת.

העם האנגלי לא השכיל ללכת בה הלכו הצרפתים (הוצאה להורג פומבית בכיכר העיר) והרוסים (ירי מידי קומיסר אלמוני במרתף מואר באור קלוש אי שם בירכתי סיביר) ועודו סובל את עדת הטפילים לבית זקסה קובורג גותה מטעמים שלעולם לא אוכל להבין. ייתכן שהייתה זו המתינות הטבועה בעם זה, או סלידתם משפיכות דמים, שתי תכונות שיש להלל, ייתכן שנסיונם קצר המועד ב'רפובליקה האנגלית' בימי הלורד פרוטקטור קרומוול היה כה טראומתי עד שלא רצו לחזור על כך שוב, או שהמגבלות שהציבה 'המהפכה המהוללת' בפני אותם הנוברים גולים שמינו עצמם למלכי בריטניה לאחר הדחת השליטים החוקיים מבית סטיוארט ב-1688 מנעו מהם את התנהגותם של הבורבונים, ומתינותם כשליטים לא הביאה לצורך בצעדים כה נמרצים. תמיד סברתי שאת בית המלוכה יש להכרית באמצעות שלילת תאריהם וחילוט רכושם לטובת הכלל, ואת הילדים הרכים, שטרם עמדו על דעתם, לשלוח לאימוץ למשפחת מהגרים פקיסטניים, רצוי מוסלמים. אך זו פנטזיה הרחוקה מלהתגשם. מה שכן, יש לראות בהתנערותם של המרקלים מתאריהם הפאודליים לטובת קריירת משחק בארצות הברית למרקלית והמשך טפילות פרזיטית למרקל הזכר -שכן לא יעלה על הדעת שאדם שדם הנובר הטמא זורם בעורקיו ממש יעבוד למחייתו – אמירה שבימינו אלו אין מקום לפאודליזם, למשפחות מלוכה וכיוצא בזה, ושהמוסד הזה הוא אסון לבני משפחת המלוכה עצמם, כשם שהוא אסון לעמם. זו אמירה שרצוי שכל השושלת תלך בעקבותיה, ותתנער אחד אחד מהתארים. האם לא תקנא קייט מידלטון בחופש של גיסתה לומר כל מה שעולה על ראשה, להצטלם לסידרת טלוויזיה ולקבל את גלובוס הזהב, בלי כללי האתיקט הזוועתיים המחייבים אותה? האם לא יקנא ויליאם באחיו המשחק גולף מדי יום בלי החובה הזו ללכת לבקר ילדים מנוזלים בבית יתומים ביורקשייר עילית?

אם כן, כך תיפול המלוכה האנגלית, לא במפץ אלא ביבבה.

5 מחשבות על “לא במפץ אלא ביבבה

 1. ברמת האידיאולוגיה הטהורה אתה צודק לגמרי, אבל בפועל יש כיום משפחות מלוכה, גם אם הן לא קשורות ישירות לשילטון, רק בעקיפין דרך הון-שלטון. סלבריטאים ושחקנים. בראד פיט וג'ניפר אניסטון ואנג'לינה ג'ולי – עצם העובדה שאני יודעת מי אלה ומה היחסים ביניהם כבר אומרת הכל. החיבור בין מייגן מרקל והארי הוא בדיוק חיבור בין שתי אצולות, עתיקה וחדשה. והעובדה שהם חוצים את הים כדי להמשיך את הקריירה שלה לא מדברת על ויתור כלשהו או על דעיכת המוסד, אלא להיפך, על חיזוק הקשרים בין המוקדים השונים של המלוכה בעמודי הרכילות בעיתונים. לא תהיה להם כמובן דקה אחת של חופש מפפרצי, ואולי הם גם לא רוצים את זה.

  אהבתי

 2. נהניתי מהרשומה החדה והנשכנית הזו עד למאוד. ישנם מחקרים בענייני אבטלה המצביעים על כך, שחסרי עבודה במשך זמן ארוך מאוד אינם מסוגלים, גם אם ירצו, לחזור ל"עולם העבודה". יעדיפו כמו אחיין גיסתי לחיות עם קצה האף בחוץ ולא לעבוד חצי דקה.
  המשפחה הטפילית, [ ודוק – הטפילות איננה המצאה של משפחת המלוכה הבריטית ] לא תדע מה לעשות ואיך לשרוד ללא כל ה"מסביב" התומך בהם.
  המרקלים וה-הנוברים , אצולת הוליווד ואצולת בריטניה -מדינת האם – אינם כשירים לחיי יומיום אפורים, כמוך וכמוני.
  ואולי כמו שכתבה "כמו מניפה" – הבריטים "מתים" על ההצגה היומיומית שאותה הם מממנים. ודוק – סקנדינביה מלאה המשפחות מלוכה, ורמת הענין בהם שואפת לאפס, משהו בסגנון הענין שלנו ברובי רבלין.
  והצהוב האנגלי, כולנו יודעים ממי הם למדו מלאכתם, מעיתוני הזבל בסופרמרקטים בארה,ב – שם חדשות גדולות ונצורות על מפלצות, מכשפים ןאחד סטיבן קינג שהפך את ספרות הזבל הזו לספרות מופת [ חלק, חלק – לא הכל ].

  Liked by 1 person

 3. דווקא לי יש הרגשה שהיא מבשלת לה קריירת אופנה ושהיא תהפוך לסוג של ויקטוריה בקהאם 2. היא חכמה לא קטנה וניצלה את הזמן בארמון כמו שרק היא יודעת לנצל. נראה לי שמעכשיו הביקורים המלכותיים בבתי יתומים יהפכו לביקורים בשערי Vogue ו-Elle ומדי פעם לאיזו הופעת אורח בסדרה כלשהי תמורת סכום נאה לכמה דקות עבודה.

  האמת היא שגם אותי הפליא שהבריטים ממשיכים לאהוב את משפחת המלוכה, על אף כל העלויות שלה. אז קראתי וחקרתי והבנתי שאותה משפחה עולה לא מעט אבל גם מייצרת הרבה מאוד הכנסות. אז כנראה שהיא דווקא מאוד מועילה למדינה הזו 🙂

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s