עד מתי

טוב אנשים.

יש לנו קורונה ועניינים וצחי הנגבי ואיראן וליטל סמדג'ה בהישרדות, אבל סטופ העולם עצרו את הכל, מישהו אמר משהו לא נכון באינטרנט!

בפעם המיליון שקיבלתי את הטקסט הזה במאה דפי פייסבוק שונים, ובהודעות ווצאפ, ובמסנג'ר, ומישהו כרז לי את זה מתחת לחלון ומטוס כתב את זה בשמיים, הייתי חייב להגיב. אז הנה זה –

"בסוף חייו כתב מרקוס טוליוס סיסרו על המצב באימפריה הרומית כלהלן:

1. העני עובד ועובד

2. העשיר מנצל את העני

3. החייל מגן על שניהם

4. מי שמשלם מיסים משלם עבור שלושתם

5. הנווד נח בשביל הארבעה

6. השיכור שותה עבור החמישה

7. הבנקאי גונב מהשישה

8. עורך הדין מרוויח מהשבעה

9. הרופא גובה מהשמונה

10. הקברן קובר את כל התשעה

11. והפוליטיקאי חי מאושר על חשבונם של העשרה

נכתב בשנת 43 לספירה"

מרקוס? טוליוס? קיקרו? אבי הפטריקים? סמל האצילות והמעמד ברפובליקה הרומית? כותב טקסט שנשמע כאילו הוא נכתב על ידי מדריך מתוסכל בנוער מרצ? משהו ככה סוציאליסטי אבל לא ממש רדיקלי, ולא מאוד חכם? מרקוס שלנו?

ברבאק. דבר ראשון קיקרו. (או ציצרו. יש את הסיפור ששפרינצק העיר לבגין שקוראים לו קיקרו ולא ציצרו, ומאז בגין קרא לו שפרינקק) אבל סיסרו זה מישהו שהסתכל על הערך שלו בוויקיפדיה האנגלית. דבר שני בנקאים ברומא? היה משהו, אבל הוא לא נקרא בנק ולא היו בנקאים. דבר שלישי – האדם עם הסגנון הכי מהולל בכתב ובעל פה בעולם העתיק לא כתב את הדבר הזה. באמת שלא. לא מסתדר עם הסגנון שלו, עם נושאי הכתיבה שלו, עם הדברים שהאמין בהם. דבר רביעי – בשנת 43 לספירה הוא היה מת כבר בערך שמונים וחמש שנים.

אז? מישהו כתב משהו וחשב שאם הוא ייחס את זה לסיסרו אז יקחו אותו ברצינות, ואתם יודעים מה? זה עבד. חיפוש בגוגל מעלה שהאחראי, כנראה, הוא עיתונאי הודי בשם וירנדה קאפור, שכתב בעיתון הודי שנקרא 'סאנדיי גארדיאן' את הדבר הזה, ייחס אותו לקיקרו, ובהגינותו הודה שקרא את זה ב'פוסט ויראלי באינטרנט'.

אז? הכל כשר נגד ביבי? לא ביבי לא חוקרים? בשביל לנגח את הטובה, החשובה וההגונה בממשלות ישראל וראשיה אפשר גם לזייף פילוסופים רומים מתים?

תעשו לי טובה, ואל תעצבנו אותי. קיקרו לא אמר את זה, וגרסיה מרקס לא באמת כתב את הצוואה הרוחנית, וצ'רצ'יל לא באמת אמר שההצלחה היא לעבור מכשלון לכשלון בלי לאבד את ההתלהבות. באמת! מישהו אמר את זה בפאב ביום שני, ובדקתי. זה נשמע צ'רצ'יל, יותר משהשטות הזאת נשמעת קיקרו, אבל זה לא הוא. זה האינטרנט. זו הסימולקרה הזדונית. אל תיפלו בשבי הסימולקרה הזדונית. חפשו לכל מסמן את המסומן. אל תתנו להם להתנתק.

דרך אגב, יש משהו שקיקרו באמת אמר, והטיח בפני קטילינה, שהוא הרבה יותר אלגנטי, יותר לעניין, יותר קיקרו, ורלוונטי לעניינינו היום כאילו נאמר זה עתה –

" "עד מתי עוד, קטילינה, תנצל את סבלנותנו? כמה זמן עוד ישטה בנו טירופך שלך? עד אנה תשתולל חוצפתך שלוחת הרסן? שמירת הפאלאטיום בלילה המשמרות בעיר, חרדת העם, התקהלותם של כל האזרחים ההגונים, ביצור של המקום הזה שבו מתכנס הסנאט, ארשת פניהם של הנוכחים כאן – כלום כל אלה לא עשו רושם עליך?"

תשמרו על בידוד חברתי, שני מטר לפחות, מסיכה על הפנים וגם על האף, כל הזמן אלכוג'ל, ונתראה בעוד פוסטים וגם בצד השני של המגיפה.

6 מחשבות על “עד מתי

    • העניין הוא לא אמרות ידועות ואם אמרו אותן או לא, אלא מימים באינטרנט שזה באמת באמת שונה. הבחור למטה עם החכם סיני העתיק קלע בדיוק למטרה.

      אהבתי

  1. גם אני לא אוהב את כל ה"ציטוטים"* האלה המובאים בשם מישהו שלא קשור אליהם. כמו שחכם סיני אמר פעם: דברים נשמעים יותר אמינים אם טוענים שחכם סיני אמר אותם פעם

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s