עשר סיבות טובות למה הניצחון של ביידן לא אומר שום דבר לגבי איך לנצח את העבריין שלנו

 1. כי להם יש חוקה שקובעת תאריך תפוגה לנשיא, וכללי משחק שלא ניתן לסטות מהם, ולנו יש שברי חוקי יסוד שאפשר לשחק איתם כמו פלסטלינה, יש בהם חורים משמעותיים, ולכהונת העבריין אין תאריך תפוגה.
 2. כי בשיטה שלהם אי אפשר לקנות את הצד השני בהבטחות, ולצרף אותו ל'קואליציית חירום', וליצור לו פקאקטה מעמד של 'נשיא חלופי'. אצלנו כל אחד – מימינה ועד למשותפת, מגיע עם תג מחיר, אגב – לא צריך ממש לשלם. גם הצד שקונים אותו יודע שמשקרים לו, והתשלום לא יגיע לעולם. זה משחק נחמד, ומקבלים בדרך צ'ופרים.
 3. כי ביידן כבר חמישים שנה בפוליטיקה, וטס כמעט בטייס אוטומטי. אצלנו כל מי שבוותק הזה מוכתם בצורה זו או אחרת של שיתוף פעולה עם העבריין, ואת כל היתר העבריין הצליח לנכש מהגינה, או להעיף מהסחרחרה או איזה דימוי שתרצו. שום דבר לא צומח בערוגה הפוליטית שלנו.
 4. כי אצלם יש שיטה – מעוותת אומנם – שבה לא ממש משנה מי אתה, העיקר מה הצבעת. אצלנו יש מיעוט של 20%, שהקול שלו 'צבוע' וברור למי הוא הולך, והקול של המיעוט הזה לא נחשב, מה שנותן יתרון מובנה לימין.
 5. כי הבחירות שלהם נערכות בתאריך קבוע, אחת לארבע שנים ביום שלישי הראשון בחודש נובמבר, ואצלנו נערכות כשהסקרים אומרים לעבריין שיש לו סיכוי לזכות.
 6. כי אצלם יש עוד שרידים של עיתונות חופשית שהכסף לא הצליח לקנות. אצלנו רוב התקשורת 'הממוסדת' היא עושת דברו של העבריין. 'שופרות' מטעם נמצאים כמשגיחי כשרות בכל תכניות הטלוויזיה והרדיו בערוצים הממוסדים, על שוק העיתונות הכתובה השתלט שוחד הבחירות' 'ישראל היום', וידיעות אחרונות נמצא בקשרי שוחד עם העבריין, ולמעשה אנחנו מקבלים תמונה של המציאות כפי שהעבריין רוצה שנראה. כולל שידור חי בשמונה בערב כל פעם שמתחשק לו להודיע משהו, בכל הערוצים.
 7. כי טיפוח השקר של הזיוף בבחירות בארצות הברית חשוב כאן לא רק לשם הנצחת הטראמפביביזם, אלא כדי ליצור כאן מנגנונים 'לשמירה על טוהר הבחירות' שיבטיחו שליטה של העבריין בהליך הבחירות והנצחת התוצאה בה הוא מקבל מספיק קולות לצרכיו (ראינו שלא צריך ממש לנצח. צריך מספיק קולות כדי שאפשר יהיה לקנות את היריב). וכמובן שהצעת חוק נורא מפורטת (פרטית, כי אף אחד במשרד המשפטים לא יהיה מוכן לחתום על הזוועה הזאת) בדרך.
 8. כי הטראמפיזם, עם כל חסרונותיו, החזיק מעמד רק ארבע שנים ונפלט. אנחנו עם הביביזם כבר שני עשורים. גדל דור שלא מכיר דבר אחר. לא רק את העבריין עצמו, אלא גם מערכת פוליטית שלא מבוססת על הערצת המנהיג, שחיתות, הדרת אוכלוסיות, שקרים ומרמה וכל הג'אז הזה. יש אצלנו אנשים שנולדו או הגיעו לארץ באמצע שנות התשעים, ולא מכירים שום דבר אחר. לא יכולים לדמיין אפילו מציאות אחרת.
 9. כי טראמפ באמת מאותגר שכלית. העבריין כנראה לא. הוא תחת השפעה גרועה מאוד בבית, מה שקצת מפריע כנראה לתפקוד התקין, ולך תדע מה הגיל, הסיגרים וגלידת הפיסטוק עושים לקוגניציה, אבל לדרגת טראמפ עוד לא הגיע.
 10. כי זה בסך הכל ארצות הברית, שלא מסוגלת לסבול מצבי קיצון פוליטיים, ותמיד נעה למרכז, ובכל פעם שהמטוטלת זזה יותר מדי ימינה, יש מי שמזיז אותה שמאלה ולהיפך. אנחנו תקועים עם ממשלות שהולכות ונהיות ימניות יותר ויותר משנת 1996. מה שנראה ימין סהרורי, כהניסטי, בשנות התשעים, הוא הנורמה. מה שנראה שמאל מתון ומרכזי, סומן כשמאל רדיקלי ובוגדני. איבדנו את הפרספקטיבה שלהם יש.

אז? להתייאש? חלילה. נעיף את העבריין בדרך הישראלית שלנו. תצאו היום לכיכר. זה חשוב. הוא לא גזירת גורל, הוא לא בלתי מנוצח. צריך רק להתאמץ הרבה יותר ממה שבארצות הברית מתאמצים, כי להם יש סוג של דמוקרטיה, מה שאצלנו הולך ונעלם. טעמנו השבוע ניצחון מתוק. ראינו שזה אפשרי. נעשה את זה בדרך שלנו. הניצחון הישראלי יהיה מתוק יותר, מבטיח.

6 מחשבות על “עשר סיבות טובות למה הניצחון של ביידן לא אומר שום דבר לגבי איך לנצח את העבריין שלנו

 1. בגדול אתה צודק כמובן, אבל יש כמה תחומים שבהם פשוט לא ניתן להשוות בין ארה"ב לבינינו מבחינת מבנה שלטון, חוק וכדומה.
  1. נכון מאד – יש להם חוקה ברורה וכללי משחק קבועים וברורים ותאריך תפוגה לנשיא ולכל נושא משרה במבנה השלטוני.
  2. נכון שאין להם קואליציות אבל יש בהחלט לובי-ים וקבוצות לחץ שמיוצגים בין היתר על ידי סנאטורים וחברי קונגרס ויש את מי שתרם לקמפיין וכן יש מידה רבה של תן וקח – וגם הבטחות וגם הפרות של הבטחות – ואי אפשר לומר שהדמוקרטיה האמריקנית חפה מהאופציה לשחיתות או אפילו מקיומה בפועל של שחיתות. אבל כן יש להם הרבה יותר איזונים ובלמים שגם הם קבועים וברורים וחזקים למדי.
  3. זה נכון שהמדינה שלנו צעירה, אולי צעירה מדי, והפוליטיקאים רצים ספרינטים ולא מרתונים. אגב לא רק בפוליטיקה. בישראל אין מקצוע כזה "מלצר" למשל. זו עבודה של סטודנטים או חיילים משוחררים. בארה"ב יש ויש. בנוסף חלק ניכר מהישראלים עדיין חיים בסוג של גלותיות, וצריך לתחמן כל הזמן את השלטון ואת הרשויות וגם מי שבשלטון נוטה לעשות זאת. קשה לפוליטיקאי רציני וישר להחזיק מעמד בנסיבות כאלה לאורך זמן.
  4. אשמח אם תסביר את סעיף 4 כי לא הבנתי אותו בכלל. מה זאת אומרת לא חשוב מי אתה חשוב מה את מצביע. מה זה קול "צבוע", מי זה המיעוט שקולו לא נחשב?
  5. וואו זה סעיף מנצח. כאשר ברור מראש שמתקיימות בחירות בתאריך קבוע וידוע מראש כל ארבע שנים אז נושא הפלת הממשלה בכלל לא על הפרק ואפשר לעבוד. ממש לעבוד. הלוואי עלינו.
  6. העניין הזה של תקשורת חופשית הוא בעייתי כי גם בארה"ב יש פה ושם רשתות או עיתונים שלפחות בתקופות מסוימות מתפקדים כ"שופר" של מישהו אבל בגדול אתה לגמרי צודק. קח למשל את FOX NEWS שנראו לגמרי שפוטים של הרפובליקנים, עד שהגיע טראמפ וגם הם הבינו שאי אפשר להגזים.
  7. סעיף זה נכון אבל לא קשור להשוואה בין ישראל לבין ארה"ב.
  8. לגבי הטראמפיזם לצערי אני חושבת שאתה טועה. טראמפ אמנם נפלט אחרי 4 שנים אבל הטראמפיזם והטראמפיסטים לא נעלמו ולא עומדים להיעלם. ולצערי הסיבה העיקרית שביידן ניצח זו התנהלות טראמפ מול הקורונה. אחרת היה זוכה בעוד 4 שנים. וזה לא קשור לישראל אבל להערכתי אם ביידן וכל הממשלים העתידיים לא יבינו שהם חייבים ללמוד את כל אלה (חצי מדינה!) שהצביעו לטראמפ אפילו עכשיו, להבין מה באמת המצוקות שלהם ואיך ניתן בכל זאת להיטיב עמם, כמובן בלי להכנע לדרישות לא הגיוניות (לעצור את הגלובליזציה למשל) או לא מוסריות (לתת עליונות ללבנים נוצרים, לגרש את כל המהגרים) – מישהו כמו טראמפ עלול לעלות שוב לשלטון בעתיד הקרוב.
  9. ביבי הרבה יותר חכם ומשכיל ובמקור אף שפוי מטראמפ, אבל מאז 2015 ומאז כתבי האישום הוא פשוט איבד את זה. וכן, לא עוזר שיש לו בבית את מי שיש לו. הוא תמיד היה נרקיסיסט נהנתן, אבל הוא הפך להיות מושחת והוא לא רואה אף אחד ממטר. רק את עצמו. איבד לגמרי את הבושה.
  10. זה נכון מה שאתה אומר לגבי ארה"ב אבל גם בישראל לאורך זמן קיימת מטוטלת שכזאת, ומצבי קיצון לא מחזיקים מעמד הרבה זמן. ואגב ביבי בכלל לא ימני.

  אז לא להתייאש? מפה שלך ל….מי שצריך

  Liked by 1 person

 2. הזוי שמדינת ישראל בת 72 שנה, ועדיין אין חוקה מסודרת ויותר מזה חוק שיגביל את תקופת הכהונה של ראש הממשלה.
  מאידך החוק בארה"ב שמגביל את מספר הקדנציות לנשיא נחקק רק ב1951 וזה אחרי לא מעט שנים שארה"ב הייתה קיימת.
  מבחינת שמאל וימין במפה הפוליטית שלנו, יכולה להגיד לך שמרצ שינתה את המצע שלה ונעשתה יותר קיצונית ממה שהייתה בשנות ה-90, ובעשור הראשון של שנות ה2000.
  מה גם שהמון אנשים התפקחו מהרעיון שיהיה פה אי פעם שלום אמיתי. 25 שנה עברו מאז ההבנות שנחתמו באוסלו ואנחנו הכי רחוק משלום שרק אפשר (האמת שלא נראה לי שאי פעם באמת התקרבנו אליו).
  הכל מונע מאינטרסנטים של מנהיגים ללא שמץ של חשיבה על האדם הקטן ומה הוא רוצה ומה הוא צריך.

  אנחנו נמצאים בסיטואציה הזויה מאוד
  ההבדל בין דמוקרטיה ודמודיקטטורה הוא קטן למדיי

  אהבתי

 3. העניין הוא שהטראמפיסים אכן נשאר גם אם טראמפ הולך. וגם אצלנו – הביביסטים נשארים ויישארו גם כשביבי ילך(שילך כבר). ובנגע הזה צריך גם שם וגם פה לבדוק, לא להתעלם, לתקן ולבנות סט שעונה על הצרכים ומכיל אותם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s