מדריך הישרדות בקיץ התשע"ה

לפייסבוק יש עכשיו מין הרגל כזה להעלות אחת ליום מה שקרה בדיוק לפני שנה. וכך מחזירים אותי מדי יום לאותו קיץ מר ונמהר של 2014 בו התבשרנו על חטיפת ילדים ורציחתם, לאחר מכן על שריפת ילדים, ולאחר מכן מלחמה איומה ונוראית. והנה, כמו במעגל קסום, אנחנו חוזרים לשם. ילדים נרצחים, אלימות, וביני לבינכם, כל אוגוסט עוד לפנינו וכמות הגפרורים היכולים להצית את השריפות היא גדולה ורבה.

אין לי ספק שנתניהו, בנט ושות' הזדעזעו זעזוע של ממש מדקירת הצועדים בירושלים ושריפת התינוק בסמוך לאחר מכן. זה לא מסיר מאחריותם. נכון, שליסל כנראה בחור קצת מעורער, אבל העובדה שבחר למטרה דווקא צועדי להט"ב ולא קבוצת צופים, או חוג מקרמה של גימלאיות, נובעת בדיוק מאותה גישה של הסתה כנגד להט"ב שפשתה במפלגה שמר בנט עומד בראשה. אי אפשר להכניס ברשימה בנאדם כמו סמוטריץ', ששנה אחרי הדקירה הראשונה הצעיד 'מצעד בהמות', ואחרי כן להגיד שיטפל בלהט"ב בכך שיגדיל את תקציב ארגון הנוער הגאה. עזוב את ארגון הנוער הגאה. טפל בבית שלך. תעשה לחברי הכנסת יום עיון על מגדר. אני מוכן לבוא לדבר שם רבע שעה, כי יותר מזה לא אשרוד במחיצת החבורה הזאת. אבל זה לא יקרה. ימשיכו להסית כנגד להט"ב ולשלול מהם זכויות בסיסיות, ואחרי הדקירה הבאה יגדילו את התקציב של איג"י בעוד כמה שקלים.

שריפת התינוק, לעומת זאת, היא ממש דז'ה וו. גם כאן, אתם יודעים, ביבי נורא מזועזע וכל זה. מיהם ומהם השורפים? אותו סוג של גידול פרא לאומני שהוא למעשה היד הארוכה של מפעל ההתנחלות. חיילי השטח. אני בטוח שאם יימצאו החבר'ה האלה, וישאלו אותם מה עשו יום לפני השריפה בבוקר, יסתבר שהם היו שם בבית אל, מקשיבים לנפתלי בנט נואם, ומתעמתים עם חיילי מג"ב. שוב – אפשר לחנך דור שלם לשנאה של כל מה שלא נראה חושב וזז בדיוק כמוהם, לבוז עמוק לחוק, להתעמתות עם חיילים, לכך שהערך העליון הוא הכיבוש וההתנחלות וחיי אדם מגיעים איפשהו במקום עשירי, אם בכלל, ואחרי כן לצקצק בלשון כשהולכים ומממשים את הערכים האלה בדיוק.

אז? אז לא הולך להיות כאן טוב יותר, כי ממשלת השנאה הזו לא הולכת לשום מקום, אלא למקום גרוע יותר. העובדה שהממשלה תלויה בכל קול של כל ח"כ הופכת את הח"כים רק לפרועים יותר ואת המעשים למטורפים יותר. בנאדם כמו אורן חזן, שבכל שיטה נורמלית כבר היה מוצא את עצמו בדרך זו או אחרת מחוץ לפרלמנט, הוא עדיין סיו"ר הכנסת וחבר ועדת החוץ והביטחון, כי לאף אחד אין את היכולת לעשות מה שצריך. מוטי יוגב יכול לקרוא להרוס את בג"צ עם דחפור, ואף אחד לא יכול להגיד לו כלום. אז אנחנו צפויים לקיץ חם של אנרכיה, הסתה פרועה, ואלימות ברחובות.

מה עושה אדם הגון כדי לשרוד?

ככל שרוצים להגביר את השנאה, כך יש להגביר את האהבה. אני לא מדבר על 'אהבת ישראל' של אלו שיושבים בתשעה באב ומדברים על שנאת חינם ובעשרה באב דוקרים מפגינים במצעד גאווה. אני לא פאקינג אח שלכם. לא רוצה את האהבה שלכם. אתם 'אוהבים' אותי רק כי אתם תופסים אותי כחבר בפולק, בקהילת הדם והאדמה שלכם. מוותר על הכבוד, מחזיר את כרטיס החבר. רוצה הביתה.

אני מדבר על אהבה לאדם באשר הוא אדם. הזדהות. אמפתיה. אם יש חבר להט"ב, זה הזמן להרים טלפון ולקבוע פגישה בבית קפה, סתם כדי לחדש את הקשר. אם יש דרך להראות לחבר ערבי שהלב שלך במקום הנכון, ולא במקום בו שורפים תינוקות – לכו על זה.

זה יעזור? לא. כי האש כבר התפשטה, וקשה מאוד יהיה לעצור אותה. אבל זה יסמן גבולות. זה יאמר – אלי זה לא יגיע. אני לא אסחף לשם. כמו לשפוך דלי מים מסביבך. יש שריפות שזה עוצר.

לפני שנה עמדתי בצומת כרמיאל. היה גם מאוד חם, ואנשים גם לא הגיבו בצורה האוהבת והאוהדת הצפויה, אלא כינו אותנו 'שרמוטות של ערבים'. השנה, כשרמוטה אמיתית של ערבים, נסעתי להראות את הזדהותי – ואת הבושה העמוקה שאני חש – ואת האהבה שלי לאדם באשר הוא אדם ובמיוחד לאחי תושבי הגליל – בכפר בענה. בתמונה יש כל מיני חבר'ה כמו ד"ר בכרי ואחרים, שמי שמסתובב כאן מכיר, וגם את חבר הכנסת עבדאללה אבו מערוף שהוא איש צנוע ונחמד, והייתה לנו שיחה לבבית ויפה. הרגשתי קצת יותר טוב. הנוכחות שלי אמרה משהו, גם לי וגם לאלה שהבעתי הזדהות עמם. אשרוד עוד יום.

MAARUF

השלט אומר 'לטרור אין דת ואין לאום – יש לגדוע את יד הרוצחים'. אני הבחור בלי השיער והלא מגולח באמצע. לידי משמאל השייח' ומימין דב, ואחריו חבר הכנסת אבו מערוף. אנחנו עומדים על אדמת הגליל, ביחד, יהודים וערבים, ונשבעים שלא לשנוא זה את זה.

ממתק? משהו קצת עצוב, כי הימים קצת עצובים. רוי ביוקנן, סטורי אוף אייזק.

11 מחשבות על “מדריך הישרדות בקיץ התשע"ה

 1. מסכימה עם כל מה שכתבת, אבל רק אוסיף שמזווית הראייה שלי, המוטיב המרכזי של הממשלה הזאת, ובעיקר של העומדים בראשה, איננו הגזענות אלא הפחדנות. הם נגררים אחרי האספסוף, לא להפך, והם עושים זאת כי בעיוורונם הם חושבים שכך יוכלו לשרוד. מה שהם לא לגמרי קולטים הוא שבמוקדם או במאוחר האספסוף הזה יפיל גם אותם. מי שדקר במצעד הגאווה לא עשה זאת כי הושפע מסמוטריץ'. ואני בספק אם מי ששלחו את מי ששלחו לשרוף בית על יושביו עשו זאת כי הושפעו מבנט. אני לא בטוחה שהם בכלל סופרים אותו (ואת שקד, ואת נתניהו, ואת כל השאר). ואם נתניהו ושות' לא ירקדו לצלילי החליל שלהם, הם יעיפו במהרה גם אותם. כמובן, ראש הממשלה ושות' היו יכולים להצמיח עמוד שדרה ולנסות לעמוד בפרץ – אבל בשביל זה צריך אומץ, וזה מצרך נדיר.

  אהבתי

  • השאלה עד כמה הם נגררים בניגוד לרצונם, ועד כמה הם נהנים להיגרר היא כנראה מחלוקת ביני לבינך. נראה לי שנוכל להסכים לא על 'גזענות' או 'פחדנות' אלא בעיקר על 'אובדן דרך'.

   אהבתי

   • דויד גרוסמן כתב את זה הבוקר במאמרו בהארץ:
    "התחושה היא שגם כעת ההנהגה בישראל עדיין אינה מבינה — או שהיא מסרבת להודות בפני עצמה בעובדה הבלתי נסבלת לה — שגורמי הטרור היהודי שבתוכה הכריזו עליה מלחמה, ושהיא אינה מסוגלת, או חוששת, או אמביוולנטית לגבי ההכרח לפענח כבר את ההכרזה במלים מפורשות."

    אהבתי

 2. רק חיות אדם מסוגלים לעשות דברים כאלה
  סליחה, בעצם העלבתי את החיות…
  חיות לא עושות דברים כאלה
  מה שיש פה זה משהו שרק האנושות המציאה
  כמו סוג של מחלה
  השנאה הזאת זה משהו שאני לא מבינה מאיפה הוא מגיע
  ובכלל למה עירבו את הערבים בעניין הזה
  אחרי מה שהיה במצעד הגאווה בירושלים
  לשרוף אנשים בעודם חיים זה אחד הדברים הכי נוראיים עלי אדמות שאפשר לעשות

  אהבתי

 3. אתה איש טוב.אך קצת עיוור.מה זאת אומרת לטרור אין דת.
  דת-היא הטרור
  תמיד
  תמיד הטרור הוא בשם הדת.
  הגיע הזמן להתנער מהדתות באשר הן.

  אהבתי

   • אין צורך בהתנצלות וסערת הרגשות ברורה. אתה יודע שחופש הדיבור בטוקבקים כאן מוחלט כמעט, וצריך לעבוד קשה בשביל להעליב אותי (ואכן כשלת בכך). לגופו של עניין עד כמה שהבנתי את כוונת כותב השלט (דיברתי איתו כשכתב את השלט כדי לוודא שאני אכן יכול לעמוד מאחורי הדברים, כפי שצריך כשאוחזים שלט בשפה זרה) היא הייתה כי הטרור אינו מוגבל דווקא למוסלמים או יהודים, אלא כי הוא יכול להימצא הן כאן והן שם. משזה נאמר – יש לטרור גם מופעים חילוניים מובהקים. אזכיר כי מקור המילה 'טרור' הוא במהפכה הצרפתית, שם ניסה שלטון הטרור להשליט את ה'תבונה' שהיא כידוע מנוגדת ל'דת'. לא חסרים מאבקים בעולם הנגוע בטרור המנוהלים כמאבק אתני ללא עניין דתי. האמירה 'הגיע הזמן להתנער מהדתות באשר הן' אומרת שני דברים – האחד – כי ה'תבונה' שלך עליונה על ה'אמונה' שלי, וזו אמירה שליברל אינו יכול לעמוד מאחוריה. השני כי יש לזרוק אל הפח תובנות וערכים שנצברו וכובדו במשך מאות ואלפי שנים, וזה יהיה בזבוז לשמו. את הדת, כמו גם את הלאומיות, וכל עקרון בשמו נאבקים בני אדם, צריך להכיל בגבולות בהם היא תורמת ולא הורסת. ואידך זיל גמור.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s