פיוס לאומי צו השעה

לא באמת. בגדו בי החארות, והולכים להקים את הממשלה המושחתת ביותר עלי אדמות, ולהמליך לנצח את העבריין, ולספח את הבקעה ולחרב כל מה שטוב ויפה בעולם. ובכל אופן, אני באמת אוהב את האחים שלי ואני לא יכול לעבור ברחוב ולחשוב שרובם תומכים בזוועה הזאת. החלטתי לנסות ולעמוד על הלך הרוח שמביא לזה, כאילו כדי לחוש אמפתיה לרוב האנשים שכן הצביעו ביבי או גנץ, ומאוד מרוצים ממה שהולך עכשיו לקרות. באמת כדי להיות מפויס ולא ממורמר. עד כמה שאפשר. לפחות לא באופן אישי על רוב האנשים שהביאו למצב הדפוק הזה שכולנו נמצאים בו.

נזכרתי שאת הדוקטורט כתבתי עם 'סוויט הום אלבמה' של לינרד סקינרד בלופ, כי אני אוהב את הריף גיטרות שם ויכול לשמוע אותו ככה שמונה תשע שעות רצוף או כמה שצריך כדי לכתוב דוקטורט. וזה אשקרה השיר הכי מגעיל והכי גזעני שנכתב אי פעם, ועם לינרד סקינרד המנוחים הסליחה. הם כולם ניספו באיזה תאונת מטוס נוראית ואנחנו אשקרה בתקופת השנה של אחרי מות קדושים אמור, אבל צריך גם להגיד את מה שצריך להגיד והם היו חבורה של רדנקס דרומיים מהסוג הכי שפל שאפשר, עם כל ההרלדיקה של דגל הקונפדרציה המתועב שצצה בכל מקום. גם הסוויט הום אלבמה עצמו הוא לא ממש שפתיים יישק מבחינת תוכן. זאת אומרת הם מתווכחים שם עם ניל יאנג, והאמת היא די צודקים כי מבחינת שיר 'סוויט הום אלבמה' עולה בכל פרמטר שלא מתייחס לטקסט על 'סת'רן מן' של יאנג שהוא נכתב כדי להתווכח איתו. אבל חוץ מזה הם תומכים בכל מעשה שפלות גזעני מתחת לשמיים הכחולים של אלבמה, ואשקרה מביעים תמיכה בנשיא ניקסון שאילולא טראמפ הייתי אומר שהוא המושחת והכושל בנשיאים אי פעם.

אז רוצה או לא רוצה הקשבתי למילים, ודי תפסה אותי שם שורה אחת שהיא רלוונטית גם לימינו – Now, Watergate does not bother me, Does your conscious bother you?

זאת אומרת – למה מי אתה כל כך רם ונישא שתגיד לי מה טוב ומה רע? אני אוהב את הנשיא שלי (וגם את המושל, הו, הו, הו כמילות השיר) ולא איכפת לי אם הוא שיקר ורימה את השמאלנים האלה בבית המשפט העליון, ותתחיל לחשוב על כל הדברים שאתה עשית, אתה לא הרבה יותר טוב.

אז לזה באיזה מקום אני יכול להתחבר ויכול להבין את זה (גם אם לא להסכים לזה כי ביביזם זה עבדות, ואני אדם חופשי ורוצה שכולם יהיו חופשיים כמוני). אז כתבתי למנגינה הזו הנהדרת גם מילים בעברית, ואני מזמזם אותן לעצמי כשאני עובר בעפולה. המשקל והחריזה די צולעים, אבל איך לומר, גם המקור לא משהו. רוני ואן זאנדט המנוח לא היה בדיוק חיים נחמן ביאליק, למרות שבלהמציא את ריף הגיטרה הגדול בכל הזמנים הוא לוקח את ביאליק בהליכה. איך אמר אבא של סבא ז"ל – אלוהים סוגר דלת ופותח חלון.  כל אחד עם סט הכישורים שלו. הכישורים שלי זה לא תרגום, אבל זו מחווה נאה ותיהנו מכל רגע ומי שרוצה לשמוע אותי שר את זה מוזמן להגיע אלי לעפולה.

הגלגלים מסתובבים לי

נוסע הביתה לאחוקים

מתגעגע לעפולה

ואסור לי להיות רחוק ממנה

בית חם בעפולה

שמי העמק הכחולים

בית חם בעפולה

חוזר אלייך ממרחקים

בעפולה אוהבים את ביבי

ועשינו כל מה שצריך

תיק ארבעת אלפים לא מזיז לי

ואיך המצפון שלך, תגיד?

יש ציפורים בפארק עפולה

והן שרות המון שירים

כמה שאני מתגעגע

מרים אותי מהקרשים

6 מחשבות על “פיוס לאומי צו השעה

 1. wow
  בדרך כלל אני קוראת שקטה ולא מגיבה, אבל על פוסט כזה בא לי לצאת עם מחיאות כפיים סוערות.
  אתחיל מהסוף – השיר (בגירסא שלך) קורע, ממש מוצלח.
  וגם השכלתי, לא ידעתי שסוויט הום אלבמה מתווכח עם סאות'רן מן (שמאד מאד אהבתי כששמעתי אותו בתחילת שנות העשר'ה שלי).
  ולענייננו: לא בטוח שכל מי שהצביע ביבי ובטוח לא כל מי שהצביע גנץ מבסוט עכשיו ממה שקורה עם הממשלה הזאת. מצד אחד עם כל דחייה ועם כל תקלה אני מייחלת שהכל יתפוצץ להם בפרצוף ומצד שני ממש לא רוצה עוד בחירות. ומצד שלישי די בטוח שתהיינה ממילא בחירות בקרוב כי ממשלה כזאת לא יכולה להחזיק מעמד. ונראה שביבי בכלל לא צריך שהיא תחזיק מעמד, רק שתשרת את המטרה שלו שהיא לא להיכנס לכלא. ואם הוא יצליח (ועד כה הצליח) אפילו לא יעמוד למשפט.
  אני (ורבים בסביבה שלי) עדיין בהלם מההתקפלות והקריסה בטרם עת של גנץ, ומנסים לנחש מה גרם לכך – כי זה בטוח (לאור התוצאות, לפחות) לא מצב החירום והרצון להתאחד לטובת אזרחי ישראל במשבר הקורונה. לא ברור, לא ברור. ומייאש. ומרתיח.
  ולצערי כבר חמש שנים שאני לא לגמרי מצליחה לאהוב באמת את האחים שלי, מרגישה שאני לא באמת חלק מהמשפחה הזאת שמעלה שוב ושוב את הליכוד עם החרדים ועם הפאשיסטים ועם המושחתים לשלוט בנו, תוך שהם בעצם עושים לביתם ולקהילותיהם וממני רק גוזלים. ובי רק מזלזלים.
  טוב, נסחפתי.
  וכן, ניקסון וטראמפ וכל אלה שהצביעו בעדם (ויצביעו שוב) מאד מזכירים את מי שמצביע כאן ביבי. וכשאתה מסתכל סביב על העולם, בכל יבשת יש לפחות אחד כזה. אז אנחנו במיעוט בכל העולם. לא רק בישראל.

  אהבתי

  • תודה על התגובה. הוויכוח עם ניל יאנג על הסאת'רן מן הוא ממש במילים, גם ניל וגם השיר מוזכרים במפורש. העניין הוא שזה שיר שאף אחד לא ממש מקשיב למילים שלו, המנגינה מאוד סוחפת, והפזמון הוא משהו נורא שפיר ותמים.

   Liked by 1 person

   • אז בעקבות הפוסט שלך קראתי את המילים של השיר ואז חיפשתי קצת חומר ברשת והדעות לגמרי סותרות לגבי האם הם באמת היו גזענים והאם באמת ירדו על יאנג או שהכל נכתב בהומור ואירוניה דווקא, ושהם בכלל היו חברים ופרגנו זה לזה…..

    אהבתי

 2. הבעיה היחידה עם ה-ביבי לטעמי היא המשפחה, שעושה רושם שמתערבת בכל החלטה, למרות שמעולם לא נבחרו. מעבר לכך, הקווים הסוציופתטיים באישיותו אינם חורגים מאהבת העצמי המופרזת של שמ'ון פיירעס או אחרים.

  אהבתי

 3. אני לא הצבעתי לאף אחד מהם (הצבעתי בבחירות זה כן) ואני גם לא מרוצה
  בין היתר מפריע לי זה שהולכת להיות ממשלה שתעלה לנו בחודש כמעט כמו מערכת בחירות
  אם ככה אני מעדיפה עוד מערכת בחירות

  אני לא חושבת שיש הרבה מתומכי גנץ שמרוצים מההחלטה שהוא לקח
  אני מכירה בעיקר תומכי נתניהו ששמחים על הבחירה שגנץ עשה
  אנשים כמהים לשינוי לא להנצחת המצב הקיים
  בכלל אם חושבים על זה תראה איזה קרע הסיטואציה הזאת יצרה
  אורלי לוי אבקסיס שטוב מי שהאמין לה שהיא תומכת באידיאולוגיה של מפלגת העבודה או משהו דומה כנראה שהוא אידיוט, היא למעשה ניצלה אותם כדי שיהיה לה מקום איפשהו. חוץ מזה לקרוא לה ח"כית חברתית זו בדיחה (בהתחשב בזה שהיא לא עשתה שומדבר חברתי אף פעם ואף הצביעה נגד הצעות חברתיות שהוגשו, או נעדרה מההצבעות האלה)
  מפלגת העבודה התחלקה לשניים חלק בקואליציה וחלק באופוזיציה
  אותו דבר קרה לכחולבן המקורית

  חוץ מזה קורים דברים שמבחינה דמוקרטית מאוד מדאיגים

  אהבתי

 4. אם זה מנחם אותך – אני לא חושבת שיש כאן הרבה אנשים שהם 'מאוד מרוצים' ממה שקורה. אפילו לא מצביעי נתניהו, בטח לא כל האחרים.
  ואשר למצביעי נתניהו: אני לא בטוחה שהם מושחתים, או שלא אכפת להם שהוא מושחת. מההתרשמות שלי, הם לא *מאמינים* שהוא מושחת – שזה סימפטום די מטריד כשלעצמו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s