מהרהוריו של נתין – סיבוב נוסף

יום ספטמבר חם ומעיק, השעונים מצלצלים שלוש עשרה.

וינסטון סמית הלך ברחובות עירו מוכת המגיפה, פניו מכוסות במסיכה, והרהר על מה ששמע זה עתה מעל מסך הטלסקרין. הוא ידע כי האח הגדול עושה כל שהוא יכול כדי למנוע את המגיפה, ולפני כמה חודשים אף הצליח בכך, וזכה להצלחה עולמית, כאשר אף מנהיגי איראסיה ואוקיאניה התקשרו אליו כדי לשאול לסוד הצלחתו, אך אנרכיסטים מפיצי מחלות שכל מטרתם לפגוע באח הגדול מתכנסים – מכל המקומות שבעולם מול מעונו של האח הגדול – ומפיצים את המגיפה במכוון. עליו להישמר. בעירו אין אנרכיסטים רבים, שכן עפולה ידועה מאוד בנאמנותה לאח, ובשנאתה היוקדת לכל מה שריח של אנרכיה נודף ממנו, ובכל זאת. גם בעפולה יש להיזהר.

הערבים! הערבים! הנוהרים באוטובוסים! אלו שמצטרפים לדאעש. כמו אותו מחבל, יעקוב אבו אלקיעאן, שהצטרף לדאעש, וביצע פיגוע דריסה. מזל שכוחות הביטחון הצליחו לנטרלו. הוא הביט בחשש בפני העוברים ושבים. אמנם המגורים בעפולה נמנעו מן הערבים, אך עדיין יש רבים מהם העובדים בה, ומורשים ללכת ברחוב ככל אדם. וינסטון היה אסיר תודה לאח הגדול על שחשף את הסכנות (ראשון תמיד לזהות את הסכנה האח הגדול) אך היה מודע לכך שאלו אורבות מכל עבר. הוא הביט בריכוז בפני העוברים מולו ברחוב. חלקם ודאי ערבים! מי יודע מתי אחד מהם ינהג כאותו יעקוב אבו אלקיעאן, המחבל הנבזה, ויפגע בחפים מפשע, או בכוחות הביטחון?

והנה, מסך הטלסקרין הגדול המוצב בכיכר העיר מודיע על מבזק חדשות מיוחד. מקולו של הקריין ניכרת התרגשות. המדובר באירוע חשוב! וינסטון עוצר ומביט במסך. האם יש הצלחות למבצרים הצפים בחזית האיראנית? לא, טוב מזה. המדענים בהנחיית המדענית המהוללת והפסיכולוגית בי.איי. אם. איי. מצאו את החיסון למגיפה! או שמא היה זה האח הגדול שהנחה אותם בעצמו, והרי הוא האדם השישי בחוכמתו בעולם. (כיצד זה לא מאתרים ומאיידים את חמשת החכמים יותר, לא הבין וינסטון, אך ייתכן שהאח הגדול נתן למידת החמלה לגבור עליו). אולי אותרו מנהיגי האנרכיסטים והובאו לדין? אולי נכרת הסכם שלום חדש עם מדינה רחוקה שאיש לא שמע עליה קודם? האפשרויות רבות.

קולו של הקריין היה חמור סבר. 'מרגלים ובוגדים, בשירותה של איסטאסיה, הצליחו לשתול ידיעות מזוייפות בעיתונות, ולפיהן יעקוב אלקיעאן היה מחבל. לא! הוא נרצח בידי זדים, חף מפשע היה. והמרגלים והבוגדים טענו שהוא מחבל רק כדי לפגוע באח הגדול!"

האימה! הו האימה! וינסטון סמית נתקף באימה ממנגנון החושך האכזרי שנחשף לפתע. במשך שלוש שנים סבר כי היה מדובר במחבל אכזר, והנה אדם תמים וחף מפשע. מיהם המרגלים? מיהם הבוגדים? הייתכן שהמדובר במפקד המשטרה לשעבר, אלשייך? והרי היה איש אמונו של האח הגדול. האם גם בחוג הפנימי פשה הנגע?

הוא לא היה צריך להמתין הרבה. 'שלוש דקות השנאה' נפתחו אומנם, כמקובל, בדיוקנו של עמנואל מנדלבליט, הסוטה האידיאולוגי והתככן שפתח את כל מהדורות 'שלוש דקות השנאה'. אך מייד הגיעו גם לאלשייך. מסתבר שזה זמם עם מנדלבליט, ועם הגרוע ממנו, שי ניצן, להציג את אלקיעאן כמחבל, ובכך לפגוע באח הגדול. פניו השמנמנות והמשופמות של אלשייך הוצגו בתקריב על המסך. כה כעור הוא, שלא כאח הגדול, הנאה כלכך עם רעמת השיער הסגולה.

הנה הם האשמים בכל, במגיפה, בהרס הכלכלה, בכל תחלואי החברה – המשטרה והפרקליטות. אך וינסטון ידע שהאח הגדול, בחכמתו (ואולי מת פתאום אחד החכמים במגיפה, והאח הגדול הוא הרביעי בחכמתו, או השלישי? אולי כולם מתו והאח הגדול הוא החכם בעולם?) ידע לסתור את המזימות, לחשוף אותן, ולהביא צדק לאשמים, כפי שהביא עד עכשיו. הנה נעשה צדק עם אבו אלקיעאן. דמעה גדולה, ספוגת ג'ין, נזלה מלחיו של וינסטון. האם ייתכן שהמזימה גדולה יותר? האם ייתכן שכוחות הביטחון נשלחו להרוס את כפרו של אלקיעאן לשווא, סתם כדי להכפיש את האח הגדול? שכל האירוע בטעות יסודו? במזימה שפלה?

הנה הגיע כבר לשערי סניף מיניסטריון האמת בעפולה, והוא כבר נחפז ונכנס בדלתות-הזכוכית של המיניסטריון, והוא כבר נבדק במד החום לראות אם לא הדביקו אותו האנרכיסטים במגיפה, וחומו עלה. אנשים חרוצים כבר הסירו את כרזות התעמולה של אתמול, שהתיישנו לפתע, והחלו תולים אחרות במקומן, עם דיוקנו של יעקוב אבו אלקיעאן, וסרט שחור, ורק כרזה אחת נותרה מתגלגלת ברוח ברחוב העפולאי המהביל – מלחמה היא שלום, חירות היא עבדות, בערות היא כוח.

5 מחשבות על “מהרהוריו של נתין – סיבוב נוסף

  1. פינגבק: איך לנצח מגיפה – סיפור לשבת – החיים שלי (או של אחרים)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s